Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Rutu Modan w TR Warszawa


W TR Warszawa, 24 maja o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z Rutu Modan. Rozmowę poprowadzi Roman Pawłowski, Lech Łotocki będzie czytał fragmenty komiksu, a Modan stworzy też specjalną ilustrację na ścianie teatru.
rutuwTR

Rutu Modan, jest izraelską scenarzystką, ilustratorką i artystką komiksu, założycielką grupy komiksowej Actus Tragicus. Jej najbardziej znane powieści rysunkowe to Rany Wylotowe (Exit Wounds, 2007) i Zaduszki (The Property, 2013). Spotkanie w TR Warszawa będzie poświęcone tej ostatniej książce, której akcja rozgrywa się współcześnie w Warszawie. To pełna nieoczekiwanych zwrotów i ciętego humoru opowieść o podróży z Izraela do Polski 90-letniej polskiej Żydówki Reginy Segal i jej wnuczki Miki. Jej celem jest odzyskanie utraconej podczas wojny rodzinnej kamienicy, ale w Warszawie okazuje się, że za sprawami majątkowymi kryje się ukrywany przez ponad 70 lat rodzinny sekret. Inspiracją dla książki były rodzinne historie autorki, której babcia pochodziła z Warszawy. Zaduszki to podróż do źródeł własnej tożsamości, a zarazem szczery i odważny obraz relacji polsko-żydowskich. Rutu Modan bez cenzury opisuje wzajemne stereotypy i uprzedzenia Polaków i Żydów. Jej książka przynosi zarazem ciekawy portret Warszawy, miasta nakładających się narracji historycznych.

Komiks Modan, zanurzony w mitologii i współczesnym życiu Warszawy, inspirowany autentycznymi historiami wpisuje się w dwa ważne dla TRu w tym sezonie tematy - przenikanie się fikcji i rzeczywistości oraz badanie najbliższego otoczenia społecznego i kulturowego. TR Warszawa wsparł hebrajskie wydanie Zaduszek. Wizyta Rutu Modan w Warszawie jest możliwa dzięki pomocy Ambasady Izraela. Partnerem wydarzenia jest Festiwal Komiksowa Warszawa i wydawnictwo Kultura Gniewu.

W programie wieczoru: rozmowa z Rutu Modan prowadzona przez Romana Pawłowskiego, pokaz materiałów filmowych, które posłużyły do stworzenia komiksu oraz czytanie fragmentów komiksu Zaduszki w wykonaniu Lecha Łotockiego, aktora TR Warszawa. Artystka podczas wizyty w teatrze wykona również na jednej ze ścian specjalnie zaprojektowaną pracę.

Miejsce: scena TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, 24 maja, godz. 19:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa.

WNK


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-