NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Erzac - wystawa Sławy Harasymowicz


W piątek, 9 maja o godzinie 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się wernisaż Sławy Harasymowicz. Na wystawie zatytułowanej "Ersatz" pokazane zostaną instalacje wykorzystujące fotografię, rysunki i teksty. Wydawnictwo Komiksowe ma w planach wydawniczych na 2014 roku komiks "Człowiek-Wilk" z rysunkami tej artystki.

Instalacja Sławy Harasymowicz pt. "Ersatz" to kolaż fotografii, rysunków, prac graficznych, tekstów, a także obiektów wybranych z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Autorka korzysta z napięć powstałych przy pracy z dokumentami, memorabiliami, artefaktami muzealnymi. Świadomie też w swoją instalację wplata wątki fikcyjne, tworzy nowe historie, stawia niezadane wcześniej pytania.

Wystawa powstała w trakcie prób rekonstrukcji historii rodziny i stopniowego odkrywania jej przecięć z traumatycznymi wydarzeń historii powszechnej. Trasa, którą w projekcie podąża artystka, leży między miejscowością Stryj na dzisiejszej Ukrainie, a Krakowem.

Ersatz to namiastka, zastępnik czegoś lepszej jakości lub większej wartości. Odtwarzana przez artystkę, z pamięci swojej, osób żyjących, a także rozlicznych dokumentów historia nie jest pełna. Dużo w niej wątpliwości, a także naddań i wtrąceń. W ten jednak sposób budowana jest zupełnie nowa jakość tej opowieści.

Prezentowana w Muzeum Etnograficznym w Krakowie wystawa Sławy Harasymowicz to substytut domowego archiwum zawieruszonego podczas wojennych tułaczek, przeprowadzek, urodzin i śmierci. Muzeum w tym projekcie staje się domem, dom – muzeum, fikcja – dokumentem, a dokument – fikcją.

Kuratorzy: Katarzyna Szydłowska i Konrad Schiller
Współpraca: Ewa Rossal (MEK)
Wystawa dofinansowana przez University of the Arts, London

Wystawa wpisana w program wydarzeń Krakow Photo Fringe 2014, organizowany przez Fundację Lablab i Fundację Sztuk Wizualnych.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Otwarcie wystawy: 9 maja 2014, godz. 18:00
Wystawa czynna 10 maja – 15 czerwca 2014

ME


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-