Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Małe Gesty - wystawa komiksów Marcina Podolca we Wrocławiu


We wtorek 29 kwietnia o godzinie 19:00 we wrocławskiej Galerii Komiksu i Ilustracji „Tymczasem” (Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1) rozpocznie się wernisaż wystawy Marcina Podolca "Małe gesty", na którym będzie można wygrać oprawiony wydruk jednej z prac autora. Wystawa potrwa do 20 maja.
Wernisaż wystawy: 29 kwietnia (wtorek) godz. 19:00. W programie: spotkanie z autorem połączone z pokazem tworzenia komiksu.

wystawa czynna do 20 maja

MARCIN PODOLEC - urodzony w 1991 roku w Jarosławiu. Od 2010 roku student animacji w PWSFTviT w Łodzi. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie już kilka cenionych i nagrodzonych albumów komiksowych i jest uznawany za najzdolniejszego twórcę komiksów młodego pokolenia.
Debiutował w wieku 17 lat komiksem edukacyjnym Ser-ce o chorobach układu krążenia (rysunki wspólnie z Anną Miśkiewicz). Kapitan Sheer, wydany przez Kulturę Gniewu, jest jego właściwym debiutem albumowym. Z komiksu publikowanego na blogu stał się tytułem zinowym, trafiając po drodze na stronę amerykańskiego wydawnictwa Top Shelf. W 2010 roku Kapitan Sheer doczekał się zbiorczego wydania, które zaowocowało wieloma recenzjami, a także drugim miejscem w plebiscycie Komiks Roku 2010.

Kolejny jego komiks ukazał się w 2011 roku i było to Czasem do scenariusza Grzegorza Janusza. Fantastycznie narysowana i napisana opowieść przyniosła autorom uznanie krytyki, czytelników a także nagrody (m.in. od Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy polski komiks roku). Czasem został również uznany komiksem 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Kolejne komiksy Marcina Podolca autorskie Wszystko zajęte i Fugazi Music Club ukazały się kolejno w 2012 i 2013 roku. Każdy z tych albumów jest dojrzały formalnie. Podolec czuje świetnie medium i potrafi bardzo dobrze opowiadać obrazem. Jego komiksy są na tyle ciekawe i efektownie wizualnie, a narracja tak sprytnie poprowadzona, że tam, gdzie zachodzi konieczność, bez problemu tuszuje i rekompensuje mielizny scenariusza. Autor nie zwalnia tempa i w tym roku planuje premierę kolejnego albumu Podgląd do scenariusza Daniela Chmielewskiego.Obok rysowania jego pasją jest koszykówka. Decyzje sport czy lekcje rysunku podjął w liceum i trafił na prywatne lekcje do Wojciecha Birka, tłumacza i twórcy komiksów, który zajmuje się tym medium także naukowo. To Birek pokazał mu kanon komiksów, opowiadał o narracji i warsztacie.
Oprócz komiksów Podolec tworzy także animacje, ilustracje i grafiki użytkowe. Jest współautorem animacji do programu Wszystko o kulturze (TVP2), przygotował oprawę rysunkową i animacyjną kampanii Urzędu Miasta Łodzi Młodzi w Łodzi, a także okładkę płyty Achtung, Polen! zespołu Skowyt. Prowadzi autorskiego bloga kolec.ownlog.com.
Atrakcje dla gości wernisażu !
Otóż poza spotkaniem z autorem i możliwością zdobycia autografu Marcin Podolec zaprezentuje krótki pokaz tworzenia komiksowych kadrów. Dodatkowo każdy z gości wernisażu będzie mógł wziąć udział w prostym konkursie, którego zwycięzca opuści galerię z własnym wydrukiem w formacie 100/70 pracy Marcina Podolca stworzonej specjalnie dla Thorgalverse. Praca zostanie oprawiona w ramkę oraz na życzenie zwycięzcy podpisana przez autora.
[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-