baner

NEWS

- Ukazały się

Dwie polskie nowości


Wydawnictwo Komiksowe wydało dwie nowe pozycje, obydwie polskich autorów. Są nimi: "Giles McCabe" autorstwa Daniela Gizickiego i Barbary Okrasy oraz drugi album z serii "Dawny komiks polski".

Gilles McCabe

Gilles McCabeScenariusz: Daniel Gizicki
Rysunki: Barbara Okrasa
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2014
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A4
Stron: 52
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-01-5


1898 rok. Kuba Rozpruwacz przestaje być głównym tematem rozmów. Pojawiają się inne głośne sprawy. Nawet żądna sensacji prasa przestaje publikować spekulacje na temat tożsamości oraz rzekomych i rzeczywistych występków mordercy. Jednak w ciemnych zaułkach Whitechapel wciąż czai się groza. Znów pojawiają się zmasakrowane zwłoki kobiet. Inspektor Gilles McCabe i wpierający go posterunkowy Jack O'Leary rozpoczynają śledztwo.

Komiks Gizickiego i Okrasy łączy w sobie wciągający i oryginalny scenariusz z graficzną doskonałością.

Książka w wersji projektu dyplomowego została była pokazywana na wystawie Design28.

Barbara Okrasa studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Specjalizuje się w malarstwie, komiksie i ilustracji. Stosuje technikę akwareli, a także akryl, tusz i techniki cyfrowe. Autorka licznych, krótkich form komiksowych.

Daniel Gizicki - scenarzysta komiksów i gier, w 2013 roku nakładem wydawnictwa Dolna Półka ukazał się komiks do jego scenariusza pt. „Postapo” (rys. Krzysztof Małecki). Stale wspolpracuje z magazynem „Profanum” oraz ze studiem Pastel Games.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Gilles McCabe Gilles McCabe Gilles McCabe


Dawny komiks polski #02: Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia. Kubuś i Bubuś. Przygody Walka w czasie wojny

Dawny komiks polski #02: Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia. Kubuś i Bubuś. Przygody Walka w czasie wojnyScenariusz: Stanisław Wasylewski
Rysunki: Kamil Mackiewicz, Leon Prauziński
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2014
Seria: Dawny komiks polski
Redaktor naczelny: Adam Rusek
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 210x280 mm
Stron: 76
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-00-8


Drugi tom doskonale przyjętej serii prezentującej najdawniejsze polskie komiksy. Tym razem wraz z Adamem Ruskiem podróżujemy w czasie do roku 1918, gdy w "Szczutku" ukazuje się Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia – Powieść współczesna" autorstwa Kamila Mackiewicza i Stanisława Wasylewskiego. Ta przesympatyczna opowieść jest niezwykłą groteską na pierwsze dni niepodległej Polski. Jak pisze Adam Rusek:

Zadaniem Ogniem i mieczem... było podnosić na duchu i bawić, a nie przedstawiać wiernie rzeczywistość, toteż w utworze wystąpili epizodycznie Józef Piłsudski i generał Józef Haller, a wojak Grześ – całkiem inaczej niż prawdziwi żołnierze, podlegli swoim dowódcom – mógł swobodnie wybierać (a potem opuszczać) fronty, na których chciał walczyć.

Oprócz "Ogniem i mieczem..." w drugim tomie "Dawnego Komiksu Polskiego" znajdziecie:

Kubuś i Bubuś - współcześnie lekko przerażającą historię dla dzieci oraz Przygody Walka w czasie wojny autorstwa Leona Prauzińskiego i anonimowego autora tekstu. Zapomniany przez lata serial obrazkowy niezbyt dużej jakoś artystycznej, ale wyjątkowo ciekawy dla wszystkich zainteresowanych "popkulturowym" odbiorem walki o nowe granice Rzeczypospolitej.

***

Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać. Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Dawny komiks polski #02: Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia. Kubuś i Bubuś. Przygody Walka w czasie wojny Dawny komiks polski #02: Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia. Kubuś i Bubuś. Przygody Walka w czasie wojny Dawny komiks polski #02: Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia. Kubuś i Bubuś. Przygody Walka w czasie wojny


[KW]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-