baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Religia w komiksie


W czwartek, 20 marca o godzinie 17.00 w Sali Wystaw i Promocji Miejsko–Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie odbędzie wernisaż "Religia w komiksie". Samą wystawę będzie można oglądać do 12 kwietnia. Jej kuratorem jest Wojtek Łowicki.
rypinreligia14


Wystawa 'Religia w komiksie'

Zaspraszamy do Rypina.


Wystawa będzie dostępna od 20 marca do 12 kwietnia w centrali Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, ul. Warszawska 20

Wernisaż odbędzie się 20 marca 2014 roku o godz. 17.00 w Sali Wystaw i Promocji Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, ul. Warszawska 20.
Spejalnym gościem będzie dr Tomasz Marciniak, który opowie o komiksie, zwłaszcza o komiksach wykorzystujących wątki religijne.


Wszyscy, cały świat, a z pewnością i cały wszechświat, obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjątku nie stanowią.
Dzięki tej wystawę zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy, czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.
Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie związane z Kościołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych, który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru. A przecież była to - cytując socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka - reakcja na odczuwalną, szczególnie przez młodzież, ówczesną ingerencję Kościoła katolickiego w prawie wszystkie sfery życia społecznego.
Będą też i niespodzianki - dedykacje skierowane do widzów. Organizatorzy poprosili kilkoro twórców o oryginalne, specjalnie na te okazję przygotowane plansze. Będzie je można również podziwiać na ekspozycji.

Wojciech Łowicki
kurator wystawy, autor cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-