baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Ile jest Moebiusa w Katsuhiro Otomo?


Jak co piątek, zapraszamy do Artekteki WBP w Krakowie na 18:30 - tym razem spotkanie poświęcone zbieżnościom i wzajemnym inspiracjom w dziełach Moebiusa i Katsuhiro Otomo.
Lata 70-te ubiegłego wieku były ciekawymi czasami. We Francji magazyn „Metal Hurlant” wytaczał nowe ścieżki dla komiksu. Jego amerykański odpowiednik, „Heavy Metal” współtworzył opozycję dla kodeksu komiksowego. Niewiele ludzi wiedziało, jak bardzo produkt tej rewolucji – „Arzach” Moebiusa – pozytywnie wpłynie na przemiany... na dalekim wschodzie.

Pod koniec lat 70-tych japońskie wydanie „Arzacha” wpadło w ręce dwóch młodych twórców – Hayao Miyazakiego i Katsuhiro Otomo. Lektura okazała się być tchnieniem świeżego powietrza dla tych twórców. W konsekwencji byli oni głównym motorem przemian w mandze i anime w latach 80-tych. Jednak to właśnie Otomo swoim „Akirą” otworzył świat zachodu na mangę i anime. W ten sposób na premierze filmu we Francji w 1991 roku zamknął się krąg inspiracji. Czy to jedyne, co połączyło tych dwóch twórców – Moebiusa i Otomo? Czy w ich działaniach jest więcej zbieżności?Uwaga: jeżeli szczęście nas nie opuści na tym spotkaniu będzie mogli zobaczyć fragment najnowszego filmu Katsuhiro Otomo – „Combustible”.

Prowadzenie: Jędrzej „Yen” Chojnacki

Spotkanie odbędzie się na drugim piętrze Artetki - agendy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, mieszczącej się w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Arteteka jest domeną sztuk wizualnych, gdzie znajduje się liczący ponad 2.000 pozycji zbiór komiksów, a w przyszłości prezentowane będą również: ilustracje książkowe i prasowe, plakaty, street art, fotografie, filmy animowane oraz gry video.

UWAGA: Wejście do Arteteki od ul. Szujskiego!


Małopolskie Studio Komiksu

[Anonimowy Grzybiarz, MSK]

Tagi

Piątkowe spotkania z komiksem


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-