NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Trust w MBWA Leszno


W środę, 12 marca o godzinie 17.00 w Galerii w Ratuszu w Lesznie odbędzie się wernisaż Przemka Truścińskiego. Wystawę (której kuratorem jest Piotr Machłajewski) zatytułowaną "TRUST" będzie można oglądać do 10 kwietnia. Na wystawie pokazywany będzie film, w którym Truściński opowiada o swojej twórczości i poszczególnych pracach. Na ścianach galerii zawisną oryginalne prace artysty: zarówno komiksy, ilustracje i rysunki koncepcyjne jak i malarstwo.
PRZEMYSŁAW TRUŚCIŃSKI „TRUST”
WERNISAŻ 12.03.2014, godz.17.00

Galeria w Ratuszu, Leszno - rynek
wtorki, środy, piątki, godz. 9.00-15.00 , czwartki godz.12.00-17.00
wystawa czynna do 10.04.2014

Wernisaż z komentarzem autorskim
Kurator wystawy: Piotr Machłajewski.
Organizator projektu: BWA w Jeleniej Górze.

Do wystawy został wydany obszerny katalog z tekstami i reprodukcjami prac.
Wystawie 'Trust' towarzyszy film podczas, którego Truściński opowiada o swojej twórczości i poszczególnych pracach.

TRUST – to wystawa indywidualna Przemysława Truścińskiego. Prezentujemy wybór z całego artystycznego dorobku twórcy, komiksy, ilustracje, rysunki koncepcyjne oraz malarstwo. Prace eksponowane są w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku zdarza się niezwykle rzadko).

Przemysław Truściński (ur. 1970 r.) jest rysownikiem komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autor:
- kilkudziesięciu komiksów krótkometrażowych (współpraca ze scenarzystami),
- cykli rysowanych wywiadów,
- tysięcy ilustracji do tekstów prozatorskich i artykułów prasowych ('Gazeta Wyborcza', 'Rzeczpospolita', 'Fakt', 'Newsweek', 'Polityka', 'Wprost', 'Elle', 'Twój Styl', Pani', 'Playboy'...),
- rysunków do scenografii dla telewizji (TVN, TVP 2, TVP Łódź) i teatru,
- storybordów (kilkanaście tysięcy rysunków), projektów reklamowych,
- projektów graficznych do gier komputerowych (m.in.projekt postaci 'Wiedźmina'),
- komiksów publikowanych w w magazynach komiksowych i czasopismach poświęconych fantastyce ('Komiks Forum', 'Czas Komiksu', 'Świat Komiksu', 'Nowa Fantastyka', 'Talizman'...).

Truściński eksplodował w polskim środowisku twórców oraz czytelników komiksów na początku lat 90. Jego działalność artystyczna była swego rodzaju przełomem w podejściu do tego medium. Jak pisze Jerzy Szyłak w albumie towarzyszącym wystawie: „Nowoczesność (...) Truścińskiego polegała na tym, że traktował on plansze komiksu jak grafiki: nie ukrywał się za światem przedstawionym, ale eksponował własny styl, technikę i wyobraźnię. Gdy tradycyjnie przyjęło się, iż styl rysunków należy dopasować do opowieści, którą się snuje, Truściński manifestacyjnie dopasowywał opowieść do stylu, czy nawet nie do stylu, ale do tego czegoś, co mu „się” narysowało”. Truściński w swoim podejściu do komiksu oprócz technik tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo... Na początku kariery, na przełomie lat 80. i 90., Truściński zafascynowany był szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Nie stronił przy tym od obrazów przemocy i makabry. Na przełomie tysiącleci nastąpił w twórczości Truścińskiego zwrot od fantastyki w stronę mistyki, pojawiły się też wątki autobiograficzne. Artysta zaczął rysować komiksy historyczne. Z ogromnej ilości zleceń, które Trust współcześnie realizuje, wyłania się obraz rysownika uniwersalnego, publikującego zarówno w „Rzeczpospolitej”, jak i „Playboyu”. Jako artysta Przemysław Truściński wciąż się rozwija, przy czym jego prace niezmiennie charakteryzują się warsztatową perfekcją oraz innowacyjnością. Przemysław Truściński jest artystą podnoszącym rękawicę, podejmującym wyzwania, jego twórczość jest przez to wieloraka i wielowątkowa. Miarą sukcesu Truścińskiego jest jego siła, powszechność i klarowność przekazu.

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie.
Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-