reklama baner reklama

Nowe Teksty

Ostra jazda w baśniowej tonacji
Panic o 1. tomie "Head Loppera"
Dynamit i Nitrogliceryna
Kleszcz o "Batman/Sędzia Dredd: Wszystkie Spotkania"
Dziesięć oznak paranoi
Sus o "10 bolesnych operacjach"
Gdzie jest Peter?
Kleszcz o 2. tomie "Amazing Spider-Man"
Czejeni kontratakują
Tymczyński o 6. tomie "Comanche"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej


W piątek 31 stycznia 2014 r. o godzinie 17 w Muzeum w Raciborzu (budynek ekspozycyjny przy ul. Gimnazjalnej 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka". Wystawa będzie czynna do 31 marca.
Ekspozycja jest częścią cyklu Wojtka Łowickiego pt. „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, promującego sztukę i kulturę popularną. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na gatunek sztuki, który urasta do miana ważnego artystycznego środka przekazu oraz umożliwienie pogłębienia wiedzy i badań nad historią prezentowanych dziedzin twórczości. Wystawa przygotowywana jest oczywiście z myślą o wszystkich pokoleniach, zaś w szczególności skierowana do młodego odbiorcy. Wyróżnia ją również duża doza dydaktyzmu, ale w konwencji, wziętej wprost od Papcia Chmiela, czyli: "bawiąc uczyć, ucząc bawić".

Wystawa jest opowieścią o fenomenie jednego komiksu, stworzonego przez mistrza tego gatunku, Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Od początku swego powstania, czyli od roku 1957, bohaterowie nieprzerwanie towarzyszą kolejnym pokoleniom czytelników. Wystawa więc będzie również swoistą 'podróżą w czasie' dla tych, którzy wychowywali się na tychże historyjkach.
Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty, pochodzące z kolekcji prywatnych (m. in. dr Tomasza Marciniaka i dr Marcina Jaworskiego) oraz zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej U Mikołaja Kopernika w Toruniu.Do dzisiaj wydrukowano ponad 10 milionów egzemplarzy książeczek komiksowych z przygodami naszych bohaterów. Pierwsze odcinki pojawiły się w "Świecie Młodych" w roku 1957. Od tego czasu Tytus, Romek i A'Tomek towarzyszą nieprzerwanie wielu pokoleniom czytelników. A autor, Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, wymyśla wciąż nowe historie. Doczekały się one wielokrotnych wznowień. Powstały na ich kanwie gry komputerowe, słuchowiska, sztuki teatralne, filmy, liczne gadżety i opracowania naukowe. A na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi corocznie wręcza się nagrodę im. Papcia Chmiela "Za zasługi dla polskiego komiksu".
Serdecznie zapraszamy! Wystawa przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń. Bez wyjątku!

Wojciech Łowicki
autor cyklu, kurator wystawy


[Ystad za muzeum.raciborz.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-