baner

NEWS

- Zapowiedzi

Miasto z widokiem …na komiks


W lutym ukaże się komiks "Miasto z widokiem", który powstał z okazji 88 rocznicy nadania Gdyni praw miejskich i 94 rocznicy zaślubin Polski z morzem. Scenariusz Elżbiety Żukowskiej zilustrowali Jakub Babczyński, Paweł Garwol, Łukasz Godlewski, Tomasz Kleszcz i Łukasz Rydzewski.
Publikacja Miasto z widokiem jest zbiorem pięciu opowieści graficznych, których akcja umiejscowiona jest w Gdyni w latach 1926-1937. Poszczególne historie składają się na epicką opowieść o trudnych dziejach pokolenia międzywojnia, o ludziach, którzy próbują ułożyć sobie życie w nowych, powojennych i pozaborowych, okolicznościach. Losy głównych postaci splatają się ze sobą w Gdyni – mieście, którego budowa i rozwój w istotny sposób wpływają na życiowe decyzje bohaterów i ich relacje z bliskimi. Przedstawione graficznie historie ludzkich dążeń i pragnień są uniwersalne dla każdego pokolenia. Scenerią tych zmagań jest, zmieniająca się z roku na rok, przestrzeń miasta. Przeistaczająca się z form wiejskich chałup, pensjonatów i dworkowego stylu w modernistyczny funkcjonalizm kamienic, architektura, koresponduje ze zmiennością losu bohaterów. Polityczne, społeczne, narodowościowe i ekonomiczne problemy czasu dwudziestolecia międzywojennego stanowią tło, a czasem źródło, wewnętrznych rozterek i konfliktów przedstawionych w książce postaci. W opowiadaniach ukazana jest galeria ludzkich postaw i zachowań na tle panoramy historycznej Gdyni i Polski. Jednakże celem opowieści, zebranych w książce Miasto z widokiem, nie jest zilustrowanie podręcznika historii. Fabuła skupiona jest przede wszystkim na kolejach losu bohaterów, którzy korzystając z czasu stabilizacji po okresie zaborów i wojny, pragną doświadczyć wreszcie smaku życia.

Wykorzystany w publikacji Miasto z widokiem gatunek opowieści graficznej pozwolił w subtelny sposób pokazać w warstwie wizualnej przedwojenną Gdynię i zmiany zachodzące w jej przestrzeni w latach 1926 – 1937. Ilustracje grafików, pracujących w różnych technikach rysunku i malarstwa, wydobywają z krótkich historii wyjątkowy urok dwudziestolecia. Łącząca walory literackie i wizualne, wyjątkowa forma książki, czyni z niej oryginalną pozycję wydawniczą współczesnej kultury.

Publikacja opatrzona będzie merytorycznym komentarzem autorstwa dr hab. Jerzego Szyłaka, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, autorytetu w dziedzinie badań nad gatunkiem powieści graficznej. Historyczny komentarz napisany zostanie przez znawczynię dziejów Gdyni, Dagmarę Płazę-Opacką, która przez ostatnich 14 lat pełniła funkcję dyrektora Muzeum Miasta Gdyni. Autorką scenariuszy jest Elżbieta Żukowska – literaturoznawca, scenarzystka teatralna i publicystka. Opowieści ubrane zostały w graficzną formę przez rysowników: Jakuba Babczyńskiego, Pawła Garwola, Łukasza Godlewskiego, Tomasza Kleszcza i Łukasza Rydzewskiego.

Wydawnictwo Inne



miastozwidokiemnews


[kk, ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-