baner

NEWS

- Zapowiedzi

Tomasz Kołodziejczak odpowiada (IX.13)


Tomasz Kołodziejczak odpowiada na pytania dotyczące polityki wydawniczej Egmontu. Między innymi można spodziewać się komiksów Alana Moore'a i kolejnych tytułów z Nowego DC. Egmont nie zamierza kontynuować serii niedokończonych przez innych wydawców. Od tej edycji pytań i odpowiedzi zmienia się formuła tej formy kontaktu.
Szanowni Państwo
Dziękuję za pytania, uwagi i komentarze. Starałem się odpowiedzieć najkonkretniej, jak mogłem. Czasami nie jestem w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi – gdy nad danym projektem się zastanawiamy, prowadzimy negocjacje, albo po prostu musimy się mu w ogóle przyjrzeć.

Kilka najczęściej pojawiających się tematów (także ze spotkań targowych, telefonów do redakcji itp.) podsumowałem na początku.
Pewne pytania od Państwa się powtarzają, przy repetach może nie być odpowiedzi.

Na pytania dotyczące komiksów Disneya muszą opowiedzieć osoby za nie odpowiedzialne (ja nie zajmuję się już KD i Gigantem od ponad roku).

Zapraszam na spotkanie z redakcją na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi – opowiemy więcej o naszych planach i konkursach które ogłaszamy jesienią.

Z poważaniem
Tomasz Kołodziejczak
Klub Świata KomiksuINFORMACJE OGÓLNE


Egmont Polska nie będzie wydawał nowych serii mangowych, ani nie będzie kontynuował wcześniej wydawanych.

Nie zamierzamy wydawać serii zarzuconych przez inne wydawnictwa.

Kolekcje SF, XX/XXI wiek, PE, OG będą kontynuowane w tempie 1-2 tomów rocznie.

Nie planujemy reedycji serii Kaznodzieja.

Seria Sandman w twardych oprawach będzie kontynuowana w 2014.

Serie Thorgal, Asterix, Kajko i Kokosz utrzymuje w ciągłej sprzedaży i dodrukowujemy brakujące tomy (choć może się zdarzyć, że przez kilka miesięcy dany tom nie jest dostępny).

W seriach Armada, Sin City, Hellboy, Usagi dostępne są na rynku tomy 1 (czasem także 2), w ciągu najbliższego półrocza nie planujemy dodruków kolejnych – natomiast będziemy wydawać najnowsze tomy tych serii (o ile będą powstawać). Ale nie wykluczamy, że w II lub III kwartale 2014 zrobimy reedycję kolejnych tomów.

W najbliższym czasie nie planujemy wznowienia komiksów wydawanych w kolekcji Mistrzowie Komiksu.

Nowe DC – dziękuję za wszystkie sugestie. W przyszłym roku będziemy kontynuować 4 rozpoczęte serie i na pewno wprowadzimy nowe. Decyzje w tej sprawie zapadną do końca roku i będziemy je komunikować na początku 2014.ODPOWIEDZI


Jeśli seria Nowe DC Comics odniesie sukces, rozważycie wydanie Flasha i Green Lanterna? Green Lantern jest doskonale znany polskim czytelnikom z epoki TM-Semic, obaj są też znani z popularnej gry Injustice: Gods Among Us, a także z zapowiedzianej przez was Ligi Sprawiedliwości. A może Aquaman?

Skoro Flash ma doczekać się własnego serialu tv, a w 2016 podobno nawet filmu kinowego, to może wydanie go w serii Nowe DC Comics to nie jest taki zły pomysł?

Czy planują państwo wydanie innych (po Batmanie) tomów z serii "Najlepsze opowieści" (z Green Lantern zapewne niestety nie, ale może z Supermanem lub JLA) ?

Czy w ramach kolekcji Nowe DC jest szansa na poniższe tytuły:
- Wonder Woman
- Supergirl
- Batgirl
- Animal Man
- The Flash
Czy któraś z tych serii jest w kręgu waszych zainteresowań?


Dlaczego komiksy z linii Nowe DC są takie drogie w porównaniu do np. Kolekcji Marvela od Hachette? Podobne objętościowo do Ligi czy Supermana komiksy jak Marvels czy Hulk kosztują tam 40zł, u was odpowiednio 90 i 100zł - nie uważacie tego za przesadę?


Komiksy NDC wydawane są jako produkty księgarskie, w znacznie niższych nakładach. Ich ceny proszę porównywać z cenami innych tytułów amerykańskich o podobnej objętości sprzedawanych w tym kanale dystrybucji. I wtedy okaże się, że oferta Egmontu jest tańsza.


Ina Kaledine są szanse na wydanie ??

Nie planujemy.

Chciałem się dowiedzieć czy istnieje szansa na wydanie komiksu "DACK YOLD BEZIMIENNA ARMIA" Jacka WIetrzyńskiego oraz czy w razie sukcesu komiksu powstaną nowe albumy???? Komiks ten czytałem lata temu i zawsze zastanawiało mnie brak kontynuacji cyklu.

Nie planujemy.

Napisaliście że nie ma szans na drugi tom Rozbitków Czasu sądzę że cena jest powodem słabej sprzedaży może rozważycie rozbicie drugiego tomu na dwa dodatkowe tomy co zmniejszyło by cenę i zachęciło do kupna ??? Rozumiem obawy i zniechęcenie wydawnictwa do tytułu spowodowaną słabą sprzedażą ale wy jesteście stratni ja mam nie dokończony cykl na półce może z uwagi na tych z nas którzy zakupili komiks pujdziecie w ślad "krakersa" i wydacie tyle egzemplarzy ilu z nas zapłaci jeżeli frekwencja będzie zadowalająca co wy na te propozycje ??

Niestety (żałuję, bo nie dokończonych serii nie lubię i jako wydawca, i jako czytelnik) nie będziemy kontynuować tego cyklu.

Wiem że powtarzam się z pytaniem co roku jednak chciał bym zachęcić wasze wydawnictwo do wydanie pozostałych części ApokalipsoMani czy istnieje chodź cień szansy na wydanie i czy w ogóle rozważacie wydanie.

Nie planujemy.

Interesuje mnie komiks Dallas Barr który jest praktycznie nie do zdobycia czy rozważycie wydanie komiksu ponownie również w miękkiej okładce i jeżeli tak to kiedy się spodziewać ???

Nie planujemy wznowienia.

Czy Egmont ma w planach albo chociaż bierze pod uwagę wydanie najnowszych komiksów z serii STAR TREK ???

Lubimy, ale raczej bez szans.

Wiem że nie do was to pytanie jednak wydawnictwo Manzoku tak jak by porzuciło swoje projekty. Czy Egmont nie jest zainteresowane kontynuacjami niektórych serii tego wydawnictwo. Np: Y ostatni z mężczyzn bądź Mroczne miasta ???


Nie wiem czy pamięta Pan niesamowity komiks Sławka Jezierskiego pt. 'Zbyt długa jesień' publikowany w odcinkach w magazynie FAN ? Otóż pismo dawno mi się sponiewierało, a komiks
o polskich umarlakach był doskonały graficznie jaki i scenariuszowo. Szkoda by komiks takiego kalibru przepadł. Rozważycie wydanie?


Nie planujemy.

Tym razem pytanie o "Fantasy Komiks": Kiedy zostanie wydany drugi (chyba ostatni?) tom "Szafranowej Nocy", a także czy jest szansa, że jeszcze w tym roku zostanie wydany ósmy tom "Lasów Opalu"?

Kolejne Lasy już w następnym tomie, „Szafranowa Noc” w 2014.


Trzy tomowa seria political-fiction S.O.S. Bonheur Van Hamme i Griffo w serii Wiek XX/Wiek XXI ?

Nie planujemy.

Czy jest szansa na Inhumans, których kiedyś wydaliście w trzech tomach (podobnie jak Strażników)?

Nie planujemy.

Wiadomo już co dalej z Bouncerem i Składem Głównym?

Nie będzie kontynuacji.

A może Trent Leo?

Nie planujemy.

Podobno któryś wydawca ma wydać u nas zbiorcze wydanie V for Vendetta, czy to Egmont?

Rozważamy, możliwe w 2014.

Kiedy wznowienie Ligi Niezwykłych Dżentelmenów tom 2?

Tak, w 1. połowie 2014.

Jest jakaś szansa, by Egmont wydał Criminal Brubakera i Phillipsa, lub Richard Stark's Parker Cooke'a?

Nie planujemy.

Czy jest szansa na "przejęcie" serii Rork i wznowienie jej pod skrzydłami Egmontu ? Sytuacja podobna do tej z "W poszukiwaniu ptaka czasu" - kilka tomów Rork'a praktycznie nie do zdobycia, a seria genialna. A jeśli nie da rady wznowić w Polsce wydanych już kiedyś tomów to może tom oznaczony numerem "0" wydany we Francji w 2012 ?

Nie planujemy.

Czy jest szansa na wydanie serii Valerian, która w Polsce doczekała się ledwie paru tomów z 21 i to lata temu i nie była wydawana chronologicznie ?

Nie planujemy.

I tak z czystej ciekawości, który format komiksów z Calvinem i Hobbesem jest według państwa lepszy - ten prezentowany np. w "Jukon czeka" czy ten od tomu 9 ?

Ja wolę kwadratowe. Ale znam też amatorów prostokątów. Format zmieniliśmy, bo tak wydaje te książki licencjodawca.

Witam czy będziecie jeszcze powtórnie wydawać serię Sin City chodzi mi o wydania w twardej oprawie. Kiedy je wydawaliście byłem zbyt młody a teraz są one praktycznie niedostępne, myślę że ze zbliżającą się premierą filmu Sin City 2 popyt na nie znowu by wzrósł.

Z tego co widzę pierwszy tom dodruku Usagi'ego - "Ronin" jest prawie wyprzedany (w większości sklepów internetowych już niedostępny) - czy z tego powodu można liczyć na dalsze dodruki (być może "Usagi w kosmosie"?)

Niestety, nie podzielam Pańskiego optymizmu, my dość dużo Ronina mamy w magazynie.


Czy zamierzacie w integralach wydać też pierwsze "Lucky Luke'a" Morrisa albo te stworzone po śmierci Goscinny'ego?

Na razie wydajemy LL Goscinnego, tempo nie jest duże, więc mamy jeszcze trochę materiału do publikacji.

Czy bierzecie Państwo pod uwagę wydawanie spin-offów serii Baśnie: Jack of Fables, Cinderella, Werewolves of the Heartland, Fairest ?

Bierzemy, ale na pewno nie do połowy 2014.

Czy będziecie kontynuować Skargę Utraconych Ziem ? Tom 7 wyszedł we Francji ponad rok temu

Będziemy (tak jak i prequel „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”). W 2014.

Czy można spodziewać się nowych tytułów z serii Klasyka Polskiego Komiksu: marzy mi się wydanie w tej serii dawnych tytułów KAS-a (sci-fi i podróżnicze) oraz Marka Szyszki.


Fajny pomysł. Główny kłopot przy takich projektach to zazwyczaj brak oryginalnych plansz do skanowania.

Czy jest szansa na kolejne tytuły ze świata Troy ? Sporo tego wyszło: Odyseja Lanfeusta, Cixi z Troy, ale przede wszystkim proszę o kontynuację Trollów (Trolle w szkole to niedokończona historia!). Być może w FK?


W tej materii więcej będę mógł powiedzieć na początku 2014.


Z góry dziękuję za odpowiedzi! Robicie świetną robotę, ale ostatnio ze smutkiem widzę, że wydajecie głównie DC oraz wznowienia kosztem już zaczętych, głównie europejskich, serii :(. Rozumiem, że biznes musi się kręcić, ale mimo wszystko strasznie mi tych serii brakuje. Niemniej bardzo dziękuję za nowe tomy Usagiego, Baśni i Lucky Lucka. Pozdrawiam i szybkiego wyczerpania nakładów życzę!

No musi, musi. Dziękuję za dobre słowo i gwarantuję, że nie składamy broni – wciąż wydajemy wymienione serie. I mamy różne ciekawe plany.

Witam czy jest szansa na wydanie V for Vendetta w twardej oprawie Alana Moora?

Jest, ale jeszcze nie potwierdzam na 100%

Kiedy wyjdzie wznowienie pierwszego tomu Sambre ?
Nie planujemy.

Czy w przyszłym roku zostanie wydany Yans w KKGR ?
Planujemy, ale licencjodawca musi w końcu wytworzyć pliki produkcyjne.

Czy w przyszłym roku zobaczymy Pasażerów Wiatru ?
Chciałbym.

Może pokusilibyście się o wydanie komiksu Wody Morteluny ?
Nie planujemy.

Czy wznowicie komiks Cromwell Stone ?

Nie planujemy.

Szanowny Egmoncie,

Przede wszystkim bardzo dziękuję za poprzednie odpowiedzi, trochę czekałem, ale w sumie było warto. Dołączam się do prośby o V jak Vendetta w HC (Post chyba już się zwija) i może Persepolis w integralu? Proszę też o informację...:


O V już pisałem, Persepolis – chyba nie.

Czy już coś wiadomo o ew. wznowieniach Batmanów (Azyl i rok Pierwszy)?

AA nie w najbliższym czasie, Rok pierwszy – rozważamy na2014.


Czy planują Państwo dodruk "Zabójczego żartu" (może z oryginalnymi kolorami, takimi jak w wydaniu z TM-Semic)?

Nie.

Drugi tom potwora z bagien nie sprzedawał się dobrze i przerwali Państwo wydawanie tej serii, jednak pierwszy jest od dawna niedostępny, czymozna liczyć na dodruk pierwszego tomu?

Nie.

Czy planują Państwo wydanie jakiś innych komiksów autorstwa Alana Moore'a?

W przyszłym roku Liga Dżentelmenów 2 i Nemo.

Czy w 2014. r. można spodziewać się trzeciego wydania drugiego tomu Sin City?
Czy planują Państwo dodruk "Mikropolis" D. Wojdy?


Nie.

Dlaczego nie podają Państwo informacji o wysokości nakładu danej pozycji?

A który wydawca drukuje w książkach takie nakłady?


Nowe wydanie "Strażników" Alana Moore'a rozeszło się szybciej niż jakikolwiek chyba komiks. W chwili gdy czytają Państwo te słowa, pozycja ta nie jest już dostępna w sklepie Gildii. Czy planują Państwo dodruk?

To chyba chwilowy brak – my wciąż mamy nakład w magazynie (piszę 11.IX) i widzę komiks i w Gildii, i np. w Merlinie.

Czy prawdą są pogłoski jakoby mieli Państwo otworzyć własny sklep internetowy? (Plotki podają adres sklep.egmont.pl)

My już nawet drukujemy adres sklepu na komiksach. Tak, otwieramy sklep, ale planujemy go jako uzupełnienie oferty już istniejących sklepów, witrynę wydawnictwa, a nie konkurującą z nimi instytucję.

Chciałem wrócić do mojego pytania sprzed kilku miesięcy nt. Blacksada tomu 2 i 3.
Czy w związku z planowanym wydaniem tomu piątego i faktem, że Guarnido zostałem laureatem nagrody Eisnera istnieje szansa na dodruk tychże tomów?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Chciałbym, ale mamy dramatycznie wysokie oferty druku (a jest to komiks drukowany poza Polską) dla naszych małych nakładów. Na dziś finalny produkt byłby bardzo drogi (i zaraz musiałby odpowiadać na 20 pytań z forum – „dlaczego tak drogo?!”)


Kiedy można się spodziewać kolejnych tomów "Sandmana" w twardej oprawie?

Czy wznowicie kolejne tomy "Usagiego Yojimbo" wydane wcześniej przez Mandragorę (tomy 3 - 7)
Czy można przyspieszyć tempo wydawania kolejnych tomów "Hellboya"?


1-2 rocznie, nie szybciej.

Czy wydacie kolejne pozycje autorstwa Willa Eisnera?

Za dużo to już nie ma do wydawania, szczerze mówiąc. Nie w 2014.


Czy rozważacie wydanie serii "Bone" Jeffa Smitha?


O tak! Tak! Tak! Od chyba ośmiu już lat. Co roku się przymierzam. To jest jeden z moich ulubionych komiksów. Tylko gruby jak cholera i drogi jak diabli (1300 stron, dla tych, którzy nie wiedzą) i ciężko go ugryźć.

Kilka lat temu na MFK podano informację o wydaniu przez Was komiksu "Tabula Rasa" Krzysztofa Gawronkiewicza (i chyba jakiegoś współautora, ale tego nie jestem już pewny), czy ten projekt ma jeszcze szansę się ukazać?

Raczej nie.

I na koniec pytanie o polskich autorów, czy macie w planach jakieś serie polskich twórców? (Nie chodzi mi o autorów rysujących zagranicą tj. Rosiński, Kasprzak, Sowa itp)
Czy tylko łamach antologii o Powstaniu Warszawskim, będziecie ich prezentować.


Zasadniczo – nie planujemy wydawać wielu polskich komiksów.
Ale proszę poczekać na koniec września – ogłaszamy dwa duże konkursy na polski komiks. Mam nadzieję, że to będzie poważna operacja, otwierająca przed polskimi twórcami ciekawe możliwości.


Witam
w pooprzednich odpowiedziach, napisał Pan ze jesienią zapadną decyzje w sprawie wznowień MK i PE w 2014r. moze Pan napisac cos konkretnego w tej sprawie? które komiksy miałyby najwieksze szanse na wznowienie?
jest szansa ze w 2014r. zostanie wydany dodruk starych tomów hellboya?
pozdrawiam

Czy serie "XX / XXI wiek" i "Zebra" zostały definitywnie zawieszone?

Witam

Podpisuję się pod wnioskiem o ponowne wydanie V jak Vendetta w wydaniu zbiorczym tak jak Strażników (swoją drogą drugiego wydania Strażników zamówiłem 2 sztuki więc w przypadku kalkulacji nakładu kolejnego wydania Vendett'y można przyjąć 2 egzemplarze jako już sprzedane ;) )
Podpisuje się pod prośbą o kontynuację Składu Głównego.
Czy przejęcie przez Was serii Koziorożec i wydanie jej w integralu to realny pomysł ?
Jak widać moje pytanie o zebranie młodzieńczej twórczości Pana Rosińskiego z jaką mogli zapoznać się co starsi czytelnicy w Żbikach i zaprezentowanie jej w cyklu KKGR w przeciwieństwie do innych użytkowników Alei Komiksu nie zostało uznane przez Pana w poprzedniej odpowiedzi za pomysł absurdalny czy wręcz abstrakcyjny. Rozumiem, że jest więc cień szansy na publikację takiego wydania ?


Rozmawiamy z Grzegorzem Rosińskim o jego starszych komiksach – podstawowy problem jest taki, że do większości z nich zaginęły oryginalne plansze..

Co z zapowiadanym na ten rok nowym komiksem Kasprzaka?
Opóźnienie na rynku francuskim, wciąż nie ma 2. tomu. Planujemy więc w 2014.

"Mroczne miasta" w integralu ... wiem, wiem marzenie ...

Raczej nie.

Skoro odpowiedz na pkt. 7 brzmi: stanowcze NIE to może tak Moonshadow ... ;)
Co z kontynuacją Bouncera ?
A może tak Son of the Gun ?

Raczej nie.

Szkoda, że nie Egmont nie pokusił się na wydanie "Wieży Bois Maury". Z chęcią nabyłbym ten tytuł od Was w Integralu. Zgodnie z powiedzeniem "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma" kupię 5 x HC od konkurencji. Kończąc przypominam o swojej deklaracji zakupu 2 egzemplarzy "Pasażerowie wiatru" w integralu.

Też żałuję, Szanownej Konkurencji (z którą jak z całą inną Szanowną Konkurencją się lubimy) szczerze życzę sukcesów, a „Wieże” sam z wielką frajdą przeczytam po polsku.

TK

***

Ze względu na powtarzające się pytanie od tej edycji wprowadzamy Vademecum Egmontu, czyli skrótowe stanowisko w sprawie powracających pytań. Lista będzie podpięta w odpowiednim dziale forum i przed zadawaniem kolejnych pytań prosimy o zapoznanie się z nią.

[ljc]

Tagi

Egmont Kołodziejczak odpowiedzi odpowiedzi Egmontu


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-