baner

NEWS

- Zapowiedzi

Komiks o córce Joyce'a


We wrześniu ukaże się komiks "Oczko w głowie tatusia" opowiadający o tragicznym życiu zmarłej w 1982 roku córki Jamesa Joyce’a, Lucii, która większość życia spędziła w szpitalach psychiatrycznych.

Oczko w głowie tatusia

Scenariusz: Mary M. Talbot
Rysunki: Bryan Talbot
Wydanie: I
Data wydania: 8 Wrzesień 2013
Tytuł oryginału: Dotter of Her Father's Eyes
Rok wydania oryginału: 2012
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Wojciech Szot
Oprawa: twarda
Format: 150x240 mm
Stron: 96
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-936037-6-3


„Oczko w głowie tatusia” opowiada o tragicznym życiu córki Jamesa Joyce’a, Lucii, która większość życia (zmarła w 1982 roku) spędziła w szpitalach psychiatrycznych. Lucia Joyce zapowiadała się na świetną tancerkę, ćwiczyła nawet pod okiem Isadory Duncan, jednak około 1930 roku pojawiły się u niej pierwsze oznaki choroby psychicznej. W tym samym czasie nawiązała romans z Samuelem Beckettem, który zerwał z nią z powodu jej narastających problemów psychicznych. W 1934 roku Lucia została pacjentką Carla Junga, który postawił diagnozę - schizofrenia.

Historia autorstwa Mary M. Talbot i Bryana Talbota nie jest zwykłą biografią. Mary M. Talbot niejako przy okazji opowiada o swojej skomplikowanej relacji z ojcem, Jamesem Athertonem, wybitnym badaczem twórczości Joyce’a.

„Oczko w głowie tatusia” jest podwójnie fantastyczną książką dzięki doskonałemu wglądowi Mary Talbot w dwie relacje ojciec-córka i rysownikowi Bryan’owi Talbotowi, którego doskonałe ilustracje przeniosły mnie wstecz i przez międzywojenną Anglię i swingujący Paryż lat 20. i 30. Jest to jeden z najlepszych efektów wspólnej pracy jaki kiedykolwiek widziałem w komiksie. – Joe Sacco, twórca m.in. Strefa bezpieczeństwa Goražde.

Książka nagrodzona Costa Book Award w kategorii najlepszej książki biograficznej. To pierwsza nominacja i nagroda w 40 letniej nagrody dla komiksu w tej kategorii. Uznana za jedną z najważniejszych książek 2012 roku przez „Independent”, „Guardian”, „Publishers' Weekly” oraz... MTV.

Bryan Talbot jako ilustrator współpracował m.in. przy powstawaniu kilku części Sandmana oraz przy trzeciej części „Baśni” („Fables”) pt. Opowieści miłosne.

Mary M. Talbot jest literaturoznawczynią zajmującą się m.in. tematyką gender.

[opis wydawcy]



corkajoyca


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-