reklama baner reklama
baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiks polski i jego twórcy w galerii Orient


W szczecińskiej galerii "Orient" odbędzie się 16 maja o godzinie 19.00 wernisaż "Komiks polski i jego twórcy". Kuratorem wystawy jest Wojciech Łowicki. Wystawie będzie towarzyszyć sprzedaż oryginalnych prac.
Współczesny komiks polski liczy sobie ponad pół wieku. Oczywiście nie jest to datowanie bezwzględnie przestrzegane przez krytyków i historyków tej popularnej sztuki. Jednak, jeżeli za kamień milowy uznać opublikowanie pierwszego odcinka przygód Tytusa w harcerskiej gazecie „Świat Młodych” w 1957 roku, będziemy już obchodzić jego 56-lecie!

Wystawa „Komiks polski i jego twórcy” w szczecińskiej galerii „Orient” pokazuje ten rodzaj sztuki w całej krasie, a do tego jest pierwszą, jak do tej pory, tego typu inicjatywą związaną z komiksem. Cóż zatem jest tu pionierskiego? Przede wszystkim całość prac związanych z komiksem i prezentowanych na ekspozycji jest przeznaczona do sprzedaży. Po wtóre na jednej wystawie w salonie sztuki zaprezentowano najważniejszych liczących się twórców komiksu w Polsce z ostatniego półwiecza. Wyjątkiem jest jednak ten, od którego wszystko się zaczęło, czyli Papcio Chmiel, twórca Tytusa, Romka i A’Tomka. Lecz jest to pominięcie uzasadnione, jako że mistrz Chmiel nie ma w zwyczaju wystawiać swych prac do otwartej sprzedaży galeryjnej. Przy okazji, składamy mu najlepsze życzenia urodzinowe. W czerwcu skończy 90 lat!

Co ciekawe (i istotne), obok klasycznych dzieł, znanych i uznanych w historii gatunku będziemy mogli podziwiać także inne niż komiksowe prace naszych mistrzów: ilustrację, design, malarstwo. Będziemy mieli więc szansę poznać naszych wspaniałych ‘komiksiarzy’ z innej, może nawet nieznanej nam wcześniej artystycznej perspektywy. Nie od dziś wiadomo, że twórca komiksowy warsztat ma bardzo szeroki. Prace zgromadzone przez Wojtka Łowickiego, autora cyklu ‘Cztery pory roku z satyrą i komiksem’, to z pewnością wynik subiektywnego wyboru. Podyktowanego jednakże chęcią prezentacji komiksu polskiego szerokiej publiczności (niekoniecznie miłośników gatunku) w jak najatrakcyjniejszej odsłonie. Czy się to udało? Proszę ocenić. Zapraszamy.

Wernisaż 16 maja godz. 19.00, ul. Małopolska 5, Szczecin. Słowo wstępne wygłosi Tomek Marciniak. Jedną z atrakcji otwarcia będzie performens Szczecińskiej Ligi Superbohaterów!

Pełen katalog prac (ponad 500 plansz wraz z cenami) w wersji pdf można dostać, pisząc na ten adres.ilustracja_Komiks_polski_i_jego_tworcy


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-