baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Kopernik. Komiks i okolice


Dziś, 10 maja o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Kopernik. Komiks i okolice" w Planetarium w Toruniu. Na wystawie będzie można zobaczyć rysunki Kopernika autorstwa między innymi Eryka Lipińskiego, Bohdana Butenki i Henryka Chmielewskiego. Kuratorem wystawy jest Wojtek Łowicki. W sobotę odbędą się zaś warsztaty komiksowe.
Pomysł wystawy „Kopernik. Komiks i okolice” zrodził się oczywiście w ramach poszukiwań nietuzinkowego uświetnienia kolejnej rocznicy kopernikańskiej. Tym razem będzie to wydarzenie zatytułowane „Komiks Orbitalny. 540-lecie urodzin Astronoma”. Na planszach przygotowanych przez kuratora – Wojciecha Łowickiego znajdziecie kilkadziesiąt rysunków i komiksów pokazujących Wielkiego Astronoma. Kwerenda z ostatnich czterdziestu lat objęła dokonania polskiego komiksu i rysunkowej satyry, a jej owoc okazał się zadziwiająco skromny. Jednak nazwiska twórców mówią same za siebie: Eryk Lipiński, Mieczysław Kościelniak, Bohdan Butenko czy też nestor Henryk J. Chmielewski – słynny Papcio Chmiel. Bywa, że rysunki te odbijają czasy, w których powstawały – bezsensowne ideologiczne spory, czy Mikołaj Kopernik był Niemcem czy też Polakiem, wykorzystanie jego postaci do wykazania jak to Kościół walczył z postępem nauki... Zazwyczaj jednak rysownicy zapominali, że oprócz astrologii zajmował się był Kopernik i medycyną, i prawem, i ekonomią – może te dziedziny w niewielkim stopniu nadają się do przełożenia na obrazkowe medium? Nie ma tu też śladu po domniemanym romansie Kopernika z Anną Schilling, choć wydawałoby się, że to wątek idealny dla szukających sensacji dzisiejszych odbiorców i doskonały dla, chcących ukazać zepsucie Kościoła, rysowników czasów przeszłych, uwikłanych przez propagandowe naciski. Tego wszystkiego tu nie ma. Cóż więc jest? Zapraszamy do oglądania.

Tomasz Marciniak (z przedmowy)

10 maja o godzinie 18.00 wernisaż wystawy 'Kopernik. Komiks i okolice' w Planetarium w Toruniu. Prelekcja dr Tomasza Marciniaka na temat komiksu polskiego.

11 maja o godzinie 12.00 odbędą się ‘kosmiczne’ warsztaty komiksowe (Planetarium: Dom Gazownika) skierowane głownie dla młodzieży gimnazjalnej ale także dla wszystkich chętnych prowadzone przez rysownika komiksów Romana Maciejewskiego z Bydgoszczy.
kopernikiokoliceplakat


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-