baner

NEWS

- Zapowiedzi

Premiery Ligatury 2013


Na tegorocznej edycji festiwalu Ligatura, który obędzie się miedzy 18 a 21 kwietnia w Poznaniu, zaplanowano premiery aż 10 albumów komiksowych.

Fabryka

FabrykaScenariusz: Nicolas Presl
Rysunki: Nicolas Presl
Wydanie: I
Data wydania: 18 Kwiecień 2013
Oprawa: miękka
Cena: 50,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lokator
ISBN: 978-83-63056-02-5


Nicolas Presl urodził się w Vendée w 1976 roku. Po krótkiej karierze kamieniarza poświęcił się rysowaniu komiksów. W trzech pierwszych książkach, wydanych w Atrabile (Priape – 2006, BOSKA KOLONIA – 2008, FABRYKA – 2009 ) wypracował swój charakterystyczny styl, łatwo rozpoznawalny dzięki związkom z nowoczesnym malarstwem (Grosz, Picasso), jak i wyborowi narracji bez tekstu. We wszystkich dziełach wykazuje się niezwykłym wyczuleniem na Historię. Dowodzi tego też opublikowana w 2010 roku w The Hoochie Coochie książka graficzna pt. „Le fils de l’ours père”.

Czy drobna anatomiczna anomalia wystarczy, by uznać człowieka za wroga, by go napiętnować i rozkręcić przeciw niemu machinę przemocy, a ostatecznie odebrać mu
wszystkie prawa, w tym także to najbardziej elementarne: prawo do życia? W totalitarnym świecie Nicolasa Presla "inni" są zwierzyną, na którą polują stóże normalności - doskonale wyszkolona i bezwględna żandarmeria.

"Fabryka" opowiada historię chłopca, któremu udaje się uciec z łapanki. Pomaga mu spotkany na ulicy pracownik wytwórni bomb. Miejscem kryjówki jest maszynownia
zakładu, w której bohater spędza całe dnie i noce. Opiekun chłopca - zwykły, szary człowiek, którego motywacje pozostają dla nas tajemnicą - robi wszystko, by go ocalić.

Stawką jest nie tylko przetrwanie, lecz także ochrona tego, co z braku lepszego słowa nazywamy duszą. Nie ma w tej bezsłownej powieści graficznej jednego kadru, przy którym nie stawialibyśmy sobie prostego, a zarazem budzącego w nas niewyobrażalne napięcie pytania: Czy im się uda?

W jednym z tekstów o nazistowskich obozach zagłady Primo Levi opowiada o wizycie
w szkole, do której został zaproszony jako prelegent. Miał opowiedzieć o traumie
Holokaustu, dać wyobrażenie o piekle, którego doświadczali więźniowie. Pod koniec lekcji jeden z uczniów poprosił Leviego, by na tablicy narysował plan obozu. Gdy rysunek był gotowy, chłopiec podszedł do pisarza i powiedział, że teraz pokaże mu, jak można było stamtąd uciec. Komentując to zdarzenie, Levi mówi, że tym, co przeraża, nie jest jedynie naiwność dziecka, lecz pogłębiający się brak wyobraźni, powszechna dziś przypadłość polegająca na niemożności wczucia się w sytuację ofiar. Przepaść między przeszłością a teraźniejszością, między ofiarami a następnymi pokoleniami, musi zostać zasypana. "Fabryka" Nicolasa Presla jest pomostem, po którym możemy przejść na tamtą stronę.


[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Fabryka Fabryka Fabryka Fabryka Fabryka Fabryka Fabryka Fabryka


Komarów

KomarówScenariusz: Bart Nijstad
Rysunki: Bart Nijstad
Wydanie: I
Data wydania: 18 Kwiecień 2013
Tłumaczenie: Sławomir Paszkiet
Druk: czarno - biały
Oprawa: miękka
Format: 170 x x240 mm
Stron: 156
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala
ISBN: 978-83-63892-14-2


Komarów to miasteczko, jakich wiele na świecie. Znajduje się w nim fabryka, sklep, bar z przekąskami i mieszkańcy ze swoimi codziennymi problemami. Ludzie wiodą tu spokojne życie, aż do dnia, kiedy wszystko ulega zmianie.
Komiks ukazuje niewielką miejscowość w przeddzień spektakularnego końca, który przypomina zarówno filmy katastroficzne, jak i średniowieczne obrazy przedstawiające straszliwe wydarzenia.

Komiks zdobył pierwsze miejsce na Ligatura Pitching 2012 w Poznaniu.

[opis wydawcy]

Maczużnik

MaczużnikScenariusz: Michał Rzecznik
Rysunki: Daniel Gutowski
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2013
Format: 210x295 mm
Stron: 72
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala


Maczużnik posługuje się konwencją thrillera, by opowiedzieć o ludziach zamkniętych w umownej scenerii (po)pegeerowskiej wsi i ciasnego M-3. Niczym się nie wyróżniające życie głównych bohaterów - pary małżeńskiej i żyjącej z nimi matki żony - okazuje się prawdziwym folie a trois: dzielonym przez wszystkich członków rodziny paranoicznym opracowaniem piekła dusznej codzienności. Opowieść o niszczącej sile więzów rodzinnych i sąsiedzkich, o opresyjnych normach kształtowanych przez małe społeczności oraz próbach ich przekraczania, które muszą prowadzić do szaleństwa.

Maczużnik przywołuje realia przełomowego polskiego dwudziestolecia (od końca lat siedemdziesiątych po lata dziewięćdziesiąte XX wieku) i przejmuje nie tylko scenografię tej epoki, ale i rozwiązania narracyjne charakterystyczne zarówno dla polskiego, jak i światowego kina tamtego czasu.


[opis wydawcy]

Za oknem świeci słońce

Za oknem świeci słońceScenariusz: Anja Wicki
Rysunki: Anja Wicki
Wydanie: I
Data wydania: 18 Kwiecień 2013
Tytuł oryginału: Draussen scheint die Sonne
Tłumaczenie: Anna Biskupska
Druk: kolor
Format: 148 x 178 mm
Stron: 66
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala
ISBN: 978-1-56592-479-6


Anja Wicki studiowała ilustrację na HSLU (Hochschule Luzern, Design & Kunst) oraz na Hamburg University of Applied Sciences. W swoich pracach Anja Wicki zapuszcza się w najróżniejsze rejony sztuki sekwencyjnej oraz artystycznego designu. Z wielką naturalnością łączy w swoich opowieściach elementy pozornie prozaiczne z fantastycznie absurdalnymi. Już od pierwszego panelu Anja Wicki pozwala czytelnikowi poczuć niebezpieczeństwo czające się w scenerii przypominającej sen, a jednocześnie niepokojąco realistycznej, a także wciąga widza w swój utopijny, pozbawiony fałszu świat

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Za oknem świeci słońce Za oknem świeci słońce Za oknem świeci słońce Za oknem świeci słońce Za oknem świeci słońce Za oknem świeci słońce Za oknem świeci słońce


Nieznany geniusz

Scenariusz: Mikołaj Tkacz, Agnieszka Piksa
Rysunki: Mikołaj Tkacz, Agnieszka Piksa
Wydanie: I
Data wydania: 18 Kwiecień 2013
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala


No takiego duetu to jeszcze nie było. Mikołaj Tkacz, pupil surrealizmu, zaskakujący swą dojrzałą kreską, oryginalną formą, niezwykłymi pomysłami. Agnieszka Piksa, dama komiksu artystycznego, autorskiego, w którym komiks nie jest celem, lecz środkiem do wyrażenia idei, koncepcji, myśli. (...)
Nieznany Geniusz to pozycja, którą każdy szanujący się miłośnik komiksów powinien mieć w swej bibliotece. Nieznany Geniusz to pozycja, którą każdy szanujący się amator Sztuki powinien mieć w swej bibliotece. Jest kolejnym dowodem na to, że komiks tak naprawdę nie zna granic.

[opis wydawcy]

Silence 2012

Silence 2012Okładka: Magdalena Horanin
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2013
Seria: Silence,
Oprawa: miękka
Format: 150 x 105 mm
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala


SILENCE : międzynarodowy konkurs na komiks bez słów.

Ideą tegorocznej edycji konkursu. było promowanie rodzaju twórczości komiksowej w której formą narracji są jedynie obrazy.

Konkurs odbywał się w ramach 3 międzynarodowego festiwalu kultury komiksowej Ligatura.

Na konkurs wpłynęło 191 prac z kilkudziesięciu krajów. W katalogu znalazło się ponad 90 komiksów artystów z Argentyny, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Kolumbii, Litwy, Łotwy, Malezji, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, RPA, Rumunii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Członkami jury w konkursie SILENCE byli:

- Tom Gauld - Wielka Brytania
- Erik Kriek - Holandia
- Tim Molloy - Australia / Nowa Zelandia

Poniżej prezentujemy trzy przykładowe plansze z komiksu Ústřice času, który narysował Jan Šiller do skryptu Džiana Babana i Vojtěcha Maška. Szort, liczący sobie osiem plansz, zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Silence 2012.

Autorzy tak anonsują swoją etiudę: „Co byś zrobił… gdybyś podczas wieczornego spaceru znalazł martwego człowieka, leżącego na ulicy, który trzyma w swej martwej dłoni bilet do kina? Bohater tej opowieści wydaje się wiedzieć, co robi. Ale lepiej za nim nie iść…”.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Silence 2012 Silence 2012 Silence 2012


Przygody Nikogo

Scenariusz: Mikołaj Tkacz
Rysunki: Mikołaj Tkacz
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2013
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala




Cykle

Scenariusz: Małgorzata Dmitruk
Rysunki: Małgorzata Dmitruk
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2013
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala




S/N

Scenariusz: Michał Rzecznik
Rysunki: Michał Rzecznik
Wydanie: I
Data wydania: 2013
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala




Zeszyty komiksowe #15: Batman

Zeszyty komiksowe #15: BatmanOkładka: Wojciech Pawliński
Publicystyka: Przemysław Zawrotny, Przemysław Kołodziej, Damian Kaja, Łukasz Słoński, Przemysław Kołodziej, Łukasz Chmielewski I, Matylda Sęk, Marcin Zembrzuski, Travis Langley, Michał Siromski, Mateusz Celer, Jakub Baran, Radosław Swółł, Bartłomiej Oleszek, Łukasz Czubak, Magdalena Iwańska, Michał Chudoliński, Radosław Pisula, Ewa Lipińska, William Proctor, Marcin Petrowicz, Arkadiusz Wróblewski
Wydanie: I
Data wydania: 18 Kwiecień 2013
Seria: Zeszyty komiksowe,
Redaktor naczelny: Michał Błażejczyk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka foliowana
Format: 240 x 250 mm
Cena: 19,90 zł
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt, Centrala


Spis treści

Przemysław Zawrotny, Przemysław Kołodziej, Damian Kaja (notował Mirosław Szwabowicz):
"Wszystkie wcielenia Batmana"

Ilustracja: Mikołaj Tkacz:
"Rozkład Batmana"

William Brooker (rozmawiała Anna Wróblewska, tłumaczyli Anna Wróblewska i Tomasz Depta):
"Mit Batmana powinien być regularnie przetwarzany"

Komiks: Mateusz Skutnik:
"Blaki"

Łukasz Słoński:
"Walka w medialnym świecie. Przemoc i telewizja w Powrocie Mrocznego Rycerza"

Przemysław Kołodziej:
"Renesans (rozpikselowanych) superbohaterów, Batman-terrorysta i kłopoty z sequelami - Dark Knight Strikes Again Franka Millera"

Ilustracja: Paweł Sambor

Przemysław Zawrotny:
"Nietoperz pochwycony przez awangardzistę"

Komiks: Jan Sławiński (sc.) i Grzegorz Pawlak (rys.):
"Tajemnica spowiedzi"

Łukasz Chmielewski:
"Następcy Chandlera"

Bruce Scivally (rozmawiał Michał Chudoliński, tłumaczyła Ewa Lipińska):
"Wywiad: Dzisiejszy świat jest miejscem niebezpiecznym i pełnym przemocy"

Radosław Swółł:
"Iluzjonista, czyli dlaczego plastikowe sutki przegrały z kevlarowym pancerzem"

Komiks: Michał Traczyk (sc.) i Tomasz Niewiadomski (rys.):
"Służba nie drużba"

Jakub Baran:
"Rekin w skórze nietoperza"

Mateusz Celer:
"Elseworldy - przeszłość na papierze, przyszłość na ekranie"

Bartłomiej Oleszek:
"Batman Audio & Radio"

Ilustracja: Filip Myszkowski

Łukasz Czubak:
"Batman kontra guma balonowa, czyli potyczki Człowieka-Nietoperza z reklamą"

Matylda Sęk:
"Podróż do Gotham City"

Komiks: Marcin Ponomarew (sc. i rys.)

Marcin Zembrzuski:
"Azyl Arkham: Poważny dom na poważnej ziemi"

Travis Langley i Michał Siromski (tłumaczył Michał Siromski):
"Przezwyciężając traumę. O psychologicznych aspektach mitu Batmana"

Ilustracja: Hubert Ronek

Ilustracja: Barbara Jeziorek

Magdalena Iwańska:
"Bóg, szaleniec, kobieta... - sto twarzy Jokera"

Michał Chudoliński:
"Batman Granta Morrisona - Mroczny Rycerz na granicy światów"

Radosław Pisula:
"Jaki Batman, taki syn?"

Ewa Lipińska:
"Pożegnanie z Batmanem, czyli o znaczeniu śmierci superbohatera w komiksie Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem?"

William Proctor (tłumaczyła Ewa Lipińska):
"Scott Snyder: Nowy architekt Gotham City"

Komiks: Jan Potoczek (sc.) i Damian Dideńko (rys.):
"W cieniu"

Marcin Petrowicz:
"Arkhamverse między panelami komiksu a pamięcią komputera. Batman: Arkham Asylum i Arkham City jako nowy świat Mrocznego Rycerza"

Komiks: Ryszard Dąbrowski (sc. i rys.):
"Ba...n vs Likwidator"

Arkadiusz Wróblewski:
"Płachta Batmana powiewająca na wietrze. Nudą."

Michał Siromski:
"Mroczny Rycerz prześwietlony. Recenzja książki Improving The Foundations: Batman Begins from Comics to the Screen Juliana Dariusa"

Dodatkowe ilustracje: Kajetan Wykurz, Agnieszka Brożyna, Anna Jarmołowska, Olgierd Filipowicz, Robert Sienicki, Grzegorz Pawlak, Weronika Kordeusz, Piotr Bednarczyk

Aktualności
Przemysław Zawrotny:
"Niedojrzały detektyw. Recenzja komiksu Klaudiusza Kunickiego Burrit"

Michał Błażejczyk:
"Kompromisy władzy. Adam Rusek o komiksach bez dymków. Recenzja książki Adama Ruska pt. Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955"

Magdalena Rucińska:
"Tajemniczy kapelusz Nikifora. Recenzja komiksu Dominika Szcześniaka i Daniela Gutowskiego Nikifor. Krynica oczami Nikifora"

Magdalena Rucińska:
"Opowieść o Marii Fiodorownie, czyli antyestetyzm w komiksie historycznym. Recenzja komiksu Agnieszki Muchli, Tiny Siudy i Mikołaja Tkacza Opowieść o tym, jak księżniczka witemberska bez posagu została Matką Carów Rosji; czyli historia przemiany Zofii Augusty w Marię Fiodorownę, widziana oczami obecnych dzierżycieli domu jej urodzenia, Pałacu Pod Globusem w Szczecinie"

Tomasz Kontny:
Lista nowości

[opis wydawcy]



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-