baner

NEWS

- Zapowiedzi

Ujawniono temat szesnastych "Zeszytów Komiksowych"


ZK_logo_whiteKolejny numer "Zeszytów Komiksowych" poświęcony będzie komiksowi lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Piętnasta, poświęcona postaci Batmana, odsłona periodyku jeszcze przed nami, ale już można wyczekiwać (i spróbować współtworzyć) szesnaste "Zeszyty Komiksowe". Oto, co na ich temat, mają do powiedzenia Michał Błażejczyk i Michał Traczyk:

Drodzy Czytelnicy,

Choć zmiany społeczno-polityczne oraz gospodarcze po przełomie 1989 roku niosły ze sobą nadzieję na "normalizację" i szybki rozwój rynku komiksowego, lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku były dla komiksu w Polsce okresem zapaści. Wydawcy, nie umiejąc odnaleźć się w nowych realiach, pozostają z gigantycznymi niesprzedanymi nakładami komiksów w magazynach, starzy mistrzowie milkną, młodzi twórcy nie mają gdzie publikować, jednocześnie pojawiają się nowe inicjatywy, powstają czasopisma i ziny, organizowane są konwenty. Ten stan trwa do końca dziesięciolecia. Dzisiaj okres ten jest mało znany - można nawet pokusić się o tezę, że dekady wcześniejsze (a tym bardziej późniejsza) są znacznie bardziej obecne w świadomości fanów.

Chcielibyśmy przywrócić lata dziewięćdziesiąte pamięci miłośników komiksu, przypomnieć twórców, czasopisma, publikowane wówczas komiksy. Chcielibyśmy porozmawiać z ludźmi, próbującymi wówczas budować rynek komiksowy. Mamy nadzieję, że numer ten przyczyni się do ocalenia tamtej dekady od zapomnienia i że będzie stanowił punkt wyjścia dla dalszych badań i dyskusji.

Zapraszamy w związku z tym wszystkich, którzy chcieliby napisać o komiksie w latach dziewięćdziesiątych w Polsce (a także na świecie, dla porównania), wszystkich, którzy w szufladach mają pochodzące z tego okresu komiksy albo inne materiały archiwalne, i wreszcie tych, którzy pamiętają o zapomnianych dziś wydarzeniach i pomogą nam skontaktować się z ich uczestnikami.

Od numeru szesnastego Zeszyty Komiksowe zaczną stopniowo zmieniać profil. Temat numeru, choć wciąż ważny i centralny, będzie zajmował w nim proporcjonalnie mniej miejsca. Obok niego chcemy drukować większą liczbę tekstów badawczych i publicystycznych, dotyczących innych, dowolnych zagadnień związanych z komiksem. Ten model pozwoli nam zaostrzyć kryteria jakościowe, dotyczące nadsyłanych tekstów, umożliwić publikowanie tym wszystkim, którzy do tej pory nie mieli okazji swoimi zainteresowaniami badawczymi wpisać się w konkretny temat, a także uczynić z Zeszytów magazyn bardziej nastawiony na sprawy bieżące. Mamy nadzieję, że zmiana ta podniesie jakość naszego pisma, bardziej zintegruje je ze środowiskiem naukowym, a zarazem zwiększy jego popularność wśród czytelników.

Teksty związane z tematem numeru należy przesyłać na adres redakcji do końca czerwca 2013, pozostałe teksty można przesyłać na bieżąco, przez cały rok.

Zapraszamy do współpracy!

Michał Błażejczyk i Michał Traczyk


[PKP za Zeszytami Komiksowymi]

Tagi

Zeszyty Komiksowe


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-