baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiks, manga & Co. – współczesna kultura komiksowa w Niemczech


W Instytucie Goethego w Krakowie (Rynek Główny 20) od 25 lutego można oglądać wystawę "Komiks, manga & Co. – współczesna kultura komiksowa w Niemczech". Wystawa czynna do 25 marca 2013 prezentuje najważniejszych niemieckich twórców komiksów, którzy w ostatnich latach dzierżą prym w tej dziedzinie.
Wystawa „Komiks, manga & Co. – współczesna kultura komiksowa w Niemczech“ prezentuje najważniejszych niemieckich twórców komiksów, którzy w ostatnich latach dzierżą prym w tej dziedzinie.

Kiedy w 1830 roku Johann Wolfgang von Goethe zobaczył historię obrazkową genewskiego mistrza Rodolphe Töpffera, zachwycił się nowym gatunkiem i nakłaniał autora do opublikowania swoich rysunków. Wówczas nie istniało jeszcze pojęcie określające twórczość takich artystów jak Töpffer, więc utwory składające się z rysunku i tekstu zwano littérature en estampes (literaturą graficzną) lub roman dessiné (rysowaną powieścią). Obecnie takie prace zwie się komiksem, a Töpffer uchodzi za jednego z ojców gatunku.



Od tego czasu komiks awansował do rangi dziedziny sztuki mówiącej własnym językiem, znajdującej inspiracje w malarstwie, fotografii i sztuce wideo. Tematem komiksów stały się różne dziedziny życia: polityka, społeczeństwo, autobiografia czy reportaż. Pedagodzy natomiast odkryli, że doskonale nadaje się do nauczania języków obcych, ponieważ prosty, zwięzły tekst w kombinacji z obrazem ułatwia zrozumienie tekstu w obcym języku.

Wystawa plakatów „Komiks, manga & Co.” nawiązuje do wystawy oryginalnych prac, przygotowanej przez Goethe-Institut i Matthiasa Schneidera. Na przykładzie dwudziestu pięciu plakatów ukazuje rozwój komiksu w Niemczech od lat dziewięćdziesiątych. Na wystawie znalazły się prace awangardowych mistrzów komiksu, takich jak: Anke Feuchtenberger, Arne Bellstorf, Mawil, Line Hoven, Ulf K., które zasłużenie określa się jako innowacyjne, kreatywne i krytyczne.

Dla nauczycieli języka niemieckiego przygotowano materiały dydaktyczne do pracy z komiksem na zajęciach językowych, które mogą posłużyć jako przygotowanie uczniów do zwiedzania wystawy względnie podsumowania wrażeń ze zwiedzania. Osoby zainteresowane materiałami prosimy o kontakt: Elzbieta.Jelen [at] krakau.goethe.org

Nauczycieli zachęcamy do udziału w warsztacie prezentującym ww. materiały, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy na otwarcie wystawy.

Dla grup zwiedzających przygotowaliśmy quiz prowadzący po wystawie. Zorganizowane grupy prosimy o uprzednie telefoniczne ustalenie terminu zwiedzania wystawy: 12 422 58 29.


[Ystad za goethe.de]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-