NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Piątkowe Spotkania z Komiksem 36: Filary mangi - Osama Tezuka


msk_m W najbliższy piątek, 18 stycznia, o godzinie 18:30 w budynku krakowskiej Arteteki Małopolskiego Ogrodu Sztuki odbędzie się spotkanie poświęcone jednemu z najwybitniejszych twórców komiksu japońskiego - Osamu Tezuce.
50 lat temu, 1 stycznia 1963 roku, w japońskiej telewizji wyemitowany został pierwszy odcinek „Tetsuwan Atom” – czarno-białego serialu animowanego, na zachodzie znanego jako „Astro Boy”. Był to początek anime. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetkę człowieka odpowiedzialnego za ten wyczyn – Osamu Tezukę.

tezuka


Narysował on w sumie ponad 400 tomów komiksów i pozostawił po sobie spuściznę definiującą współczesną mangę i animację japońską. W rodzinnym kraju przyczynił się do podniesienia rangi kultury komiksową ponad rozrywkę dla mało wymagających czytelników. Poruszał szeroki wachlarza gatunków: od science fiction, thrillera medycznego, powieść przygodową, przez opowieści o nazistach Niemczech, po biografię Beethovena i komiksową adaptację Goethego.
Aby zobrazować, jakie konsekwencje ma twórczość Tezuka dla japońskiej popkultury, przybliżę także jaką długą drogę dokonał komiks i animacja, aby wykrystalizować się do formy, jaką znamy obecnie.

Prowadzenie: Jędrzej Chojnacki

Spotkanie odbędzie się na drugim piętrze Artetki, będącej częścią nowo otwartego Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Drugie piętro Arteteki jest domeną sztuk wizualnych, gdzie znajduje się liczący prawie 2.000 pozycji zbiór komiksów, a w przyszłości prezentowane będą również: ilustracje książkowe i prasowe, plakaty, street art, fotografie, filmy animowane oraz gry komputerowe.

UWAGA: Wejście do Arteteki od ul. Szujskiego!


Małopolskie Studio Komiksu

[Anonimowy Grzybiarz za MSK]

Tagi

Piątkowe spotkania z komiksem


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-