baner

NEWS

- Rozmaitości

Tajemnice Poznania nominowane do Nagrody im. J. Łukaszewicza


tejamnicepoznaniaKomiks "Tajemnice Poznania. Prasowy film rysunkowy z lat 1948-1949", zawierający wstęp Adama Ruska (Biblioteka Narodowa) oraz posłowie Justyny Czai (Zakład Filmu i Telewizji, IFP, UAM), zostały nominowane do tegorocznej Nagrody im. Józefa Łukaszewicza. Konkurs o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza organizowany przez Bibliotekę Raczyńskich od 1999 roku wyróżnia najlepsze książki o Poznaniu wydane w roku ubiegłym.
Konkurs o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza
(konkurs na najpiękniejszą książkę roku z cyklu „posnanianów”)

Biblioteka Raczyńskich - biblioteka publiczna i naukowa, pełniąca również funkcję biblioteki regionalnej - od 180 lat gromadzi piśmiennictwo o Poznaniu i Wielkopolsce.
Od 1999 roku organizuje doroczny przegląd wydawnictw dotyczących Poznania i związanych z nim postaci, promując w ten sposób nie tylko poznańskie środowisko naukowe i literackie, ale również miasto... „warte Poznania”. Wszystkie publikacje, które ukazały się w roku poprzednim, wiosną są eksponowane w głównym gmachu Biblioteki przy placu Wolności na wystawie zatytułowanej „Wydane o Poznaniu”. Najciekawsze i najpiękniejsze posnaniana honorowane są Nagrodą im. Józefa Łukaszewicza – „pierwszego bibliotekarza”, czyli dyrektora Biblioteki Raczyńskich w latach 1829-1852 i autora pierwszej monografii miasta Poznania Obraz historyczno-statystyczny miasta Poznania w dawniejszych czasach (Poznań 1838). Nagroda ta jest nawiązaniem do tradycji przedwojennej nagrody Rady Miejskiej za badania nad historią Poznania. Doroczne nagrody wyróżnionym autorom i wydawcom wręcza Prezydent Miasta Poznania podczas uroczystego otwarcia wystawy.
W 2002 roku podczas wręczenia nagród odbyła się inauguracja nowej strony internetowej Miejskiego Informatora Multimedialnego „Wydane o Poznaniu” (www.city.poznan.pl) w dziale Kultura: Wydane o Poznaniu - Nowości wydawnicze). Na stronie tej znajdują się informacje o posnanianach wydanych od 1998 roku.



Tajemnice Poznania

Tajemnice Poznania
Publicystyka: Adam Rusek, Justyna Czaja
Scenariusz: N.N.
Rysunki: Henryk Derwich
Okładka: Ada Buchholc
Data wydania: Czerwiec 2011
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 24 x 15 cm
Stron: 80
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Centrala, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
ISBN: 978-83-932072-1-3

Niniejsza publikacja to pierwszy w historii polskiej komiksografii przykład edycji prasowego serialu obrazkowego z końca lat ‘40 ubiegłego wieku wraz z tekstami analitycznymi.

Prezentowany serial Tajemnice Poznania ukazywał się od 16 grudnia 1948 do 6 lutego 1949 w „Expressie Poznańskim”, popołudniowym dzienniku wydawanym wówczas w stolicy Wielkopolski. Autor tekstu i scenariusza pozostaje nieznany, ilustratorem zaś był młody, późniejszy rysownik satyryczny niemal przez całe życie związany z Poznaniem, Henryk Derwich.

Publikacja tego serialu prasowego wydaje nam się istotna z kilku powodów. Po pierwsze, pragniemy pokazać, że również komiks czy ilustrowane seriale prasowe, zwane wówczas. „filmami rysunkowymi”, stanowić mogą ciekawe źródło dla badań nad historią, kulturą popularną oraz historią kultury. Prezentacja takich odczytań komiksu i seriali rysunkowych stanowi jeden z głównych celów działań Projektu Centrala – Sztuka Komiksu Europy Środkowej.

Po drugie, Tajemnice Poznania stanowią ciekawy przykład serii, która swą treścią wyłamywała się z oficjalnego nurtu pokazywania historii drugiej wojny światowej, który obowiązywał dziennikarzy i publicystów w ówczesnej prasie oficjalnej. O tych aspektach szeroko piszą Adam Rusek i Justyna Czaja w tekstach załączonych do niniejszej publikacji.

Po trzecie wreszcie, Tajemnice Poznania stanowią wczesny etap twórczości Henryka Derwicha, jednego z ciekawszych rysowników i satyryków z czasów PRL, po którym spuścizna znajduje się obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Sądzimy, że twórczość Henryka Derwicha oraz innych satyryków polskich warta jest większego zainteresowania oraz podjęcia badań.

[opis wydawcy]



[Ystad za bracz.edu.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-