baner

NEWS

- Zapowiedzi

Zapowiedzi KG na 2012 r.


kultura gniewuKultura Gniewu ujawniła swoje pierwsze zapowiedzi na 2012 r. Można spodziewać się nowych komiksów Arne Bellstorfa i Tadeusza Baranowskiego, pierwszej części nowej serii "Yorgi" Jerzego Ozgi i Dariusza Rzontkowskiego, a także debiutanckiego albumu duetu Paweł Garwol i Roman Lipczyński. Na 2012 r. przesunięto także wydanie "Bośniackiego płaskiego psa".

Bez końca

Bez końca
Scenariusz: Roman Lipczyński
Rysunki: Paweł Garwol
Data wydania: Styczeń 2012
Druk: czarno biały
Oprawa: miękka
Format: B5
Stron: 140
Cena: 29,9 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-62-2

Są takie dni, że budzisz się rano, miał być poniedziałek, jest środa, nie pamiętasz co robiłeś przez ostatni tydzień, w lodówce pusto, a po kuchni biegają myszy, prosząc, żebyś dorzucił się do flaszki, bo im zabrakło. Masz wtedy dwa wyjścia – albo spróbować ponownie zasnąć licząc na to, że rzeczywistość wróci do normy, albo faktycznie napić się z myszami, skoro już i tak narobiły rabanu. W tym drugim przypadku będziesz miał przynajmniej o czym opowiadać.
Oceniając po lekturze albumu „Bez końca” komiksowi debiutanci Roman Lipczyński i Paweł Garwol bardzo często mają takie dni, w których rzeczywistość nie trzyma się racjonalnych zasad, a proste wyjście z łóżka staje się początkiem absurdalnych i niewytłumaczalnych przygód. Wkraczając w ich świat warto porzucić wszelkie oczekiwania i po prostu dać się uwieść tym dziesięciu historiom, w których hitchcockowski suspens idzie ręka w rękę z kliszami wprost z czarnych kryminałów, a vianowskie umiłowanie absurdu spotyka się z poważną refleksją na temat wolnej woli i roli przypadku w życiu człowieka. U Garwola i Lipczyńskiego nie ma niczego pewnego, a każda kolejna strona przynosi następne zaskakujące pointy i niecodzienne rozwiązania, zmuszające do ponownego odczytywania całej opowieści pod zupełnie innym kątem.
Ten komiks to pułapka na czytelnika!

[opis wydawcy]

Bezdomne wampiry

Bezdomne wampiry
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydanie: I
Data wydania: 2012
Oprawa: twarda
Format: A4
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-58-5

Szlurp i Burp znowu wracają! Dwa wampiry, które ostatnio opuściły kryptę w 2005 roku z okazji premiery albumu „O zmroku”, za chwilę znowu się obudzą i ruszą w poszukiwaniu świeżej krwi. Choć zadowolą się też zapasami trzymanymi w lodówce (to nieprawda, że wampiry kręci tylko bulgocąca, gorąca krew; w wyjątkowo ciepłe noce lubią zanurzyć kły w schłodzonej posoce i pogrzechotać kostkami... lodu, oczywiście).
W nowym albumie z przygodami Szlurpa i Burpa znajdą się bowiem zarówno historie publikowane przed laty w czasopiśmie "Na Przełaj", opowieści powstałe podczas pobytu Tadeusza Baranowskiego w Belgii oraz komiksy całkowicie nowe!
Autor i jego wampiry zdają się być w wyśmienitej formie. W nadchodzącym w 2010 roku albumie dadzą sobie nawet radę podczas spotkania z pewnym słynnym wikingiem. Tymczasem bardzo prosimy uważać na szyję.

[opis wydawcy]

Yorgi #1 Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa

Yorgi #1 Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa
Scenariusz: Dariusz Rzontkowski
Rysunki: Jerzy Ozga
Wydanie: I
Data wydania: 2012
Seria: Yorgi,
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 56
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-59-2

Seks, narkotyki i nieśmiertelność.
Bezduszne międzyplanetarne korporacje, mające na usługach całe armie i fabryki produkujące ludzkie części zamienne.
Oto świat Yorgiego Adamsa, ostatniego ze Świetlnych, przywróconego do życia po setkach lat.
Ten były członek oddziału superżołnierzy pchany żądzą zemsty trafi na trop tajemniczej kosmicznej rasy, która podobno ma kontakt z Bogiem.
Czy uda mu się rozwikłać jej zagadkę i ocalić stojący na skraju przepaści świat?
Pierwszy tom „Yorgiego” zatytułowany „Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa” to powrót do komiksu Jerzego Ozgi, jednego z najlepszych polskich rysowników. Scenariusz tej historii, w której łatwo odnaleźć echa twórczości Philipa K. Dicka, napisał natomiast Dariusz Rzontkowski.

W polskim komiksie science-fiction standardy jakości fabuły i grafiki (a także popularności) ustalił jeszcze w latach 80. XX wieku „Funky Koval” i dotąd jego pozycja leadera w tej kategorii pozostawała niezagrożona. Wreszcie jednak powstał utwór, który dorównuje „Funky’emu” pod oboma wymienionymi względami.

Adam Rusek


[opis wydawcy]

Baby's in black

Baby's in black
Scenariusz: Arne Bellstorf
Rysunki: Arne Bellstorf
Wydanie: I
Data wydania: 2012
Oprawa: miękka
Format: B5
Stron: 216
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-61-5

Historia piątego Beatlesa, Stuarta Sutcliffe’a, i miłości jego życia – Astrid Kirchherr.
Hamburg, rok 1960. Astrid skończyła właśnie akademię, a jej związek z utalentowanym grafikiem Klausem Voormanem przeżywa poważny kryzys. Pewnej nocy chłopak niespodziewanie ją odwiedza. Jest strasznie podekscytowany, czymś co odkrył kilka godzin wcześniej – grupą młodych Anglików grających rock’n’rolla w jednej z knajp w piwnicach Hamburga. Grupa ta nazywa się The Beatles. A to odkrycie zmieni życie Astrid.
Komiks Arne Bellstorfa, autora „Piekło, niebo”, powstał zupełnie przypadkowo. Bo przypadkowe było spotkanie, na jednej z ulic Hamburga, młodego niemieckiego rysownika ze starszą panią, jaką jest dziś Astrid Kirchherr. Ujęty jej osobowością Bellstorf postanowił przedstawić historię hamburskiego okresu The Beatles z jej punktu widzenia. To w końcu ona zrobiła pierwsze słynne zdjęcia liverpoolczyków i wymyśliła ich sceniczny wizerunek. Ale z licznych rozmów, które wkrótce z nią przeprowadził powstała zupełnie inna opowieść – o wielkiej miłości, dla której wkrótce najsłynniejszy zespół świata był tylko tłem.

Bośniacki płaski pies

Bośniacki płaski pies
Autor: Max Andersson, Lars Sjunnesson
Data wydania: 2012
Wydawca oryginału: Kartago
Oprawa: miękka szyto-klejona ze skrzydełkami
Format: A4
Stron: 88
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Max Andersson nie zwalnia. Wręcz przeciwnie – z coraz większą determinacją dociska pedał gazu. „Bośniacki płaski pies”, jego najnowszy komiks powstały w ścisłej współpracy z Larsem Sjunnessonem, jest jeszcze dziwniejszy, bardziej surrealistyczny, chory, bezkompromisowy i straszniejszy niż jego poprzednie dzieła – „Pixy” i „Pan Śmierć i dziewczyna”. Album ten jest owocem podróży autorów przez kraje byłej Jugosławii w drodze na konwent komiksu alternatywnego.
To, co tam zobaczyli zostało przefiltrowane przez ich specyficzną wrażliwość i przeniesione na strony „Bośniackiego płaskiego psa” (a także dokumentalnego filmu, którego montaż Max Andersson właśnie kończy). Czytelnik znajdzie tu absurdalne sceny ostrzeliwania lodami, makabryczne zwłoki Tito podróżujące z bohaterami (Max faktycznie zrobił z mięsa rzeźbę przedstawiającą marszałka, która towarzyszyła autorom), sfrustrowane wdowy zabitych w czasie wojen mężczyzn, zombie i tytułowe bośniackie płaskie psy – zmiażdżone gruzami, przejechane przez czołgi, ale wciąż żywe.
W tym szaleństwie, mieszającym koszmarny sen i rzeczywistość, Andresson i Sjunnesson znaleźli metodę i stworzyli jedno z najbardziej niepokojących dzieł o wojnie na Bałkanach i jej konsekwencjach.

Kultura Gniewu



[Ystad, ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

nicun -

Znowu zapowiedź "Bośniackiego płaskiego psa". Może w końcu się doczekam...

krakers -

Okładka "Bezdomnych wampirów" jest jakaś taka mało atrakcyjna.Wygląda to tak jakby jedna z plansz została zaadoptowana do tej roli.Może Baranowski zdąży coś fajnego narysować zanim komiks się ukaże.

Thiago -

To są zapowiedzi na wiatr - ani cen, ani nic - wydaje mi się że to raczej sfera życzeń wydawcy niż realne plany. Plany przedstawił Timof i tak się przedstawia plany wydawnicze: tytuł, miesiąc, cena itd.

kendo -

Thiago: Spoko, podobno trzy albumy już się drukują. Wszystko oprócz Bośniackiego psa, ma się ukazać na przełomie stycznia i lutego. Polub Kulturę Gniewu na facebooku i wszystko będziesz wiedział.

Ystad -

krakers pisze:Okładka "Bezdomnych wampirów" jest jakaś taka mało atrakcyjna.Wygląda to tak jakby jedna z plansz została zaadoptowana do tej roli.Może Baranowski zdąży coś fajnego narysować zanim komiks się ukaże.


oj widzisz, ja się z Tobą nie zgodzę. Mi się ta okładka strzasznie podoba. nawiązuje swoją rustykalnością do podtytułu "komiksy z lat 1985-2009" więc według mnie pasuje doskonale.

Co do tego co napisał Thiago, to obiecałem sobie, że w tym roku będę deko milszy więc napiszę tak -> masz kurcze typowo polskie cechy charakteru. czyli roszczeniowy charakter etc. Prawdopodobnie najlepiej by było, żeby wydawca zapukał do Ciebie do drzwi w dniu druku i zapytał "czy w łaskawości swojej kupi Pan ten o to komiks, dostanie pan 40% rabatu, ale pewnie i tak stwierdzi Pan, że mogłoby być o połowę tańszę"
Ja mam świadomość, że nie zawsze można o wszystkim od razu napisać, bo są wypadki losowe etc. Jak wydawnictwo ma pewne informacje to serwisy komiksowe dostają pełne, rzetelne informacje co do wydania danego komiksu. Nasz news został pożyczony ze strony, w takiej dokładnie formie. Wydawnictwo pozwala sobie na dyskusję z czytelnikami etc na FB w deko luźniejszej formie niż to jest na stronie (co jest jak najbardziej logiczne), i stąd Ci którzy mają FB wiedzą (tak jak Kendo), że tych premier faktycznie można się spodziewać na przełomie stycznia i lutego (bez Bośniackiego Psa).

Thiago -

Ystad pisze:
Co do tego co napisał Thiago, to obiecałem sobie, że w tym roku będę deko milszy więc napiszę tak -> masz kurcze typowo polskie cechy charakteru. czyli roszczeniowy charakter etc. Prawdopodobnie najlepiej by było, żeby wydawca zapukał do Ciebie do drzwi w dniu druku i zapytał "czy w łaskawości swojej kupi Pan ten o to komiks, dostanie pan 40% rabatu, ale pewnie i tak stwierdzi Pan, że mogłoby być o połowę tańszę"


Po prostu większość tych zapowiedzi była czczymi obietnicami w 2011 roku, w 2010 roku - więc mam wątpliwości co do ich wydania w 2012 roku.

kendo: czekam i czekam i czekam i ciągle mam mimo wszystko wiarę. Wiadomo co jeszcze poza "Bez Końca"?

ljc -

dokładne terminy i ceny fajna rzecz, ale umówmy, świat się nie zawali, jak nie będę ich znał z dużym wyprzedzeniem

choć w przypadku cen niektórych komiksów pewnie lepiej wiedzieć to wcześniej...

natomiast zupełnie nie rozumiem polityki niektórych wydawnictw, które nie informują portali branżowych o swoich zapowiedziach i nie przesyłają im materiałów promocyjnych - wydawać by się mogło, że powinno im zależeć na tym, ale rzeczywistość okazuje się inna

a jako czytelnik komiksów nie czuję się w obowiązku śledzenia blogów i FB, powinienem o tym móc przeczytać w serwisie branżowym

endrju -

zapowiedzi jako takie, ale ja najbardziej czekam na komiks Baranowskiego i psa.
Inne zapowiedziane komiksy mogą być niezłe, ale przy ich zakupie wstrzymam się do momentu zapoznania sie z ich recenzjami.