baner

NEWS

- Ukazały się

Arteon o komiksie


areteonListopadowy numer magazynu o sztuce "Arteon" został poświęcony komiksowi. Pismo trafiło dziś do sprzedaży.

Arteon 11/2011

Arteon 11/2011
Data wydania: 7 Listopad 2011
Cena: 5,5 zł
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Kruszona

Motywem przewodnim listopadowego numeru magazynu o sztuce ARTeon jest komiks. Tematyka tekstów obejmuje związki (a raczej ich brak) twórców komiksu z ogólnym obiegiem sztuki w Polsce, używanie komiksu do wyrażania krytyki społecznej i politycznej. Przedstawiona w numerze komiksowa mapa Polski uwzględnia większość istotnych aktywności w dziedzinie komiksu. ,,..Świat komiksu to dla osób związanych z galeryjno-muzealnym obiegiem sztuki współczesnej mało znane terytoria: raczej margines i podziemia niż główny nurt sztuk wizualnych. Margines ten jednak od jakiegoś czasu coraz aktywniej walczy o swoje miejsce we współczesnej sztuce i nie daje się łatwo zlekceważyć..." pisze we wstępie do numeru Magdalena Moskalewicz, redaktor naczelna ARTeonu. Sebastaian Frąckiewicz podaje kilka powodów, dla których środowisko komiksowe kiepsko dogaduje się z art worldem. ,,...Komiks utknął w niszy
między literaturą a sztukami wizualnymi i nie załapał się na instytucjonalne finansowanie kultury..." twierdzi krytyk.
,,...Stworzenie komiksowej mapy Polski przysparza wbrew pozorom wielu kłopotów. Na przekór utartym sądom, nie istnieje już obecnie w Polsce jednolite środowisko komiksowe. W ciągu ostatnich dwóch dekad świat komiksu w Polsce stał się bardzo różnorodny..." pisze Rafał Wójcik twórca i opiekun Kolekcji Komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Zofia Jabłonowska -Ratajska przygląda się komiksom funkcjonującym na styku sztuki i polityki, czy zagadnień społecznych.
Do współpracy redakcja zaprosiła też Jakuba Woynarowskiego, grafika zajmującego się komiksem, m.in. laureata Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową organizowanego rokrocznie w ramach Międzynarodowego Festiwali Komiksu i Gier w Łodzi. Jego prace przewijają się przez cały numer ARTeonu, a jedna z nich została wykorzystana na okładce. Dodatkowo Aneta Rostkowska opisuje projekt Wojnarowskiego „Manggha”, zrealizowany w ub. roku, a inspirowany postacią Feliksa „Manggha” Jasieńskiego.
ARTeon to magazyn o sztuce istniejący 10 lat.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Arteon 11/2011
[ljc, Witek Tkaczyk]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-