baner

NEWS

- Ukazały się

Premiery MFKiG 2011 (1)


mfkig_2Festiwalowe premiery Egmontu, Timofa i KG.

Joker

Joker
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Lee Bermejo
Tusz: Mick Gray
Kolor: Patricia Mulvihill
Data wydania: Październik 2011
Seria: Obrazy Grozy
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 128
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont

Brutalna i mroczna opowieść, będąca przenikliwym spojrzeniem na oszalały świat i zwariowany umysł Jokera – króla przestępców Gotham City.

Joker wychodzi z zakładu dla obłąkanych i, choć ma uśmiechniętą twarz, nie jest szczęśliwy. Gdy go nie było, współpracownicy – myśląc, że zniknął na dobre – pokroili jego kawałek tortu i wyprzedali za grosze. Ale Joker wrócił i ma ochotę sprawić, by ulice Gotham spłynęły krwią.

Podczas długiej nocy, będącej odzwierciedleniem stanu duszy Jokera, jego ścieżki skrzyżują się z drogami Pingwina, Two-Face’a, Killer Croca, Harley Quinn, Riddlera i, oczywiście, Batmana... Niech niebiosa im pomogą.
Historia ta, przedstawiona z punktu widzenia Jonny’ego Frosta, lojalnego (i naiwnego) pomocnika Jokera, jest prawdziwą opowieścią w stylu noir. To wstrząsająca podróż smaganymi deszczem ulicami miasta. Podróż pełna brudnych zagrywek i samych złych decyzji.

JOKER to powieść graficzna napisana przez Briana Azzarello – autora serii 100 NABOI, wielokrotnego laureata Nagrody Eisnera. Została przepięknie zilustrowana przez Lee Bermejo (LEX LUTHOR: MAN OF STEEL). Obrysem tuszem zajął się Mick Gray, a kolorami – Patricia Mulvihill.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Joker Joker Joker


Marzi #3: Nie ma wolności bez solidarności

Marzi #3: Nie ma wolności bez solidarności
Scenariusz: Marzena Sowa
Rysunki: Sylvain Savoia
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2011
Seria: Marzi,
Tytuł oryginału: Marzi: Pas de liberté sans solidarité / Tout va mieux...
Rok wydania oryginału: 2009 / 2011
Wydawca oryginału: Dupuis
Tłumaczenie: Marzena Sowa
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 165 x 225 mm
Stron: 96
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788323736400

W trzecim tomie opowieści o dzieciństwie w Polsce Marzi wspomina oczami kilkuletniej dziewczynki pamiętne lato i jesień 1989 roku, kiedy w Polsce i Europie Wschodniej skończył się komunizm.

Dla bohaterki nastał ważny okres pożegnania z dzieciństwem oraz pierwszych nastoletnich problemów i wyborów. Marzi czyta się jednym tchem i nie sposób się od tej lektury oderwać. Poszczególne epizody pokazują codzienność Polski z tamtych czasów - strajki, pacyfikacje zakładów pracy, biedę i niepokój o przyszłość. Wśród codziennych zdarzeń szczególnie uwypuklona została niezwykła atmosfera końca lat 80., atmosfera nadziei na zmiany, rozbudzonej po niemal dekadzie politycznego marazmu. W albumie przedstawiono strajk w hucie Stalowa Wola, obrady okrągłego stołu i powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu z Tadeuszem Mazowieckim na czele. Zbudowany z niepowiązanych ze sobą fabularnie krótkich historii komiks bez natrętnych komentarzy ukazuje minione realia.

Marzi jest komiksem zarówno dla dorosłych, jak i dla starszych dzieci. Pierwszym uzmysławia, ile się w Polsce zmieniło, drugim opowiada, jak było. Nie pozostawia czytelnika obojętnym, przywołuje wspomnienia, zaciekawia, śmieszy. Pełne humoru i refleksji opowiadanie Marzeny Sowy znakomicie zilustrował Sylvain Savoia.

Przygody Marzi ukazały się w Belgii, we Francji, w Hiszpanii i we Włoszech. Wkrótce zostaną wydane w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Korei Południowej.


[opis wydawcy]


Przykładowe plansze:
Marzi #3: Nie ma wolności bez solidarności Marzi #3: Nie ma wolności bez solidarności Marzi #3: Nie ma wolności bez solidarności


Asteriks (IV wydanie) #06: Walka wodzów

Asteriks (IV wydanie) #06: Walka wodzów
Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Wydanie: IV
Data wydania: 3 Październik 2011
Seria: Asteriks (IV wydanie),
Tłumaczenie: Jarosław Kilian
Druk: kolor, offset
Oprawa: miękka
Format: 215 x 290 mm
Stron: 48
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Egmont

Rzymianie nie ustają w próbach podporządkowania sobie ostatniej opornej galijskiej osady! Tym razem planują podstępnie wykorzystać stary galijski obyczaj walki wodzów. Gdy jeden z wodzów wyzywa drugiego na pojedynek – ten nie może odmówić, a pokonany oddaje się wraz z całym ludem pod rządy zwycięzcy. Asparanoiksa ma pokonać kolaborujący z Rzymem galijski wódz Kolaboriks. Aby tak się stało, nie można dopuścić do tego, by Asparanoiks napił się dającego nadludzką siłę magicznego wywaru, który sporządza druid Panoramiks. Rzymianie szykują więc na druida zasadzkę w lesie, gdy ten idzie po zioła potrzebne do sporządzenia napoju. Jednak podstęp się nie udaje, gdyż czujni Asteriks i Obeliks w porę ich przepędzają. Niestety Obeliks tak niefortunnie rzuca menhirem, że głaz, zamiast w Rzymian, trafia Panoramiksa. Od tego uderzenia druidowi pomieszało się w głowie i nie pamięta receptury magicznego wywaru. Zbliżająca się walka wodzów wydaje się być dla niezwyciężonych Galów przegrana. Jednak nie poddają się i wpadają na przebiegły pomysł...

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Asteriks (IV wydanie) #06: Walka wodzów Asteriks (IV wydanie) #06: Walka wodzów Asteriks (IV wydanie) #06: Walka wodzów


Asteriks (IV wydanie) #11: Tarcza Arwernów

Asteriks (IV wydanie) #11: Tarcza Arwernów
Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Wydanie: IV
Data wydania: 3 Październik 2011
Seria: Asteriks (IV wydanie),
Tłumaczenie: Jarosław Kilian
Druk: kolor, offset
Oprawa: miękka
Format: 215 x 290 mm
Stron: 48
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-2475-9

Dawno, dawno temu pokonany przez Juliusza Cezara pod Alezją Wercyngetoryks rzucił do stóp zwycięskiego Rzymianina swoją broń. Wśród wspaniałego oręża była imponująca tarcza, którą z pola bitwy zabrał pewien rzymski łucznik. Wkrótce jednak żołnierz przegrał tarczę w domino. Jej nowy właściciel, legionista, został przyłapany bez przepustki i musiał oddać zdobycz podpitemu centurionowi. Ten zaś oddał ją pewnemu sprzedawcy wina za amforę trunku, który z kolei…
Jakiś czas później Juliusz Cezar zostaje zaalarmowany, że w Arwernii nadal dochodzi do ataków na Rzymian. Postanawia zatem złamać opór podbitego ludu i ostatecznie go upokorzyć. Chce pojawić się w Gergowii, stolicy Arwernii, niesiony na tarczy Wercyngetoryksa. Ale tarczę trzeba najpierw znaleźć...

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Asteriks (IV wydanie) #11: Tarcza Arwernów Asteriks (IV wydanie) #11: Tarcza Arwernów Asteriks (IV wydanie) #11: Tarcza Arwernów


Star Wars Dziedzictwo #08

Star Wars Dziedzictwo #08
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Jan Duursema, Kajo Baldisimo
Tusz: Dan Parsons
Kolor: Brad Anderson
Wydanie: I
Data wydania: 3 Październik 2011
Seria: Star Wars Dziedzictwo,
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 150 x 228 mm
Stron: 120
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-4715-4

Rozgrywki o przejęcie kontroli nad galaktyką weszły w decydującą fazę. Krążą pogłoski o śmierci sithańskiego imperatora Dartha Krayta. Wrogowie Sithów dostrzegają w tej sytuacji szansę, na którą czekali. W samym Imperium również rozpoczyna się walka o władzę.
Cade Skywalker, który doprowadził do tego stanu, uciekł ze swoją załogą na Tatooine i powrócił do dawnych pirackich zwyczajów. Ale próba przechytrzenia Czarnego Słońca i Imperium – choć to kusząca i lukratywna perspektywa – znowu uwikła Cade’a w losy galaktyki i postawi go twarzą w twarz z dziedzictwem Skywalkerów.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Star Wars Dziedzictwo #08 Star Wars Dziedzictwo #08


Fantasy Komiks #13

Fantasy Komiks #13
Data wydania: 4 Październik 2011
Seria: Fantasy Komiks,
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170 x 260 mm
Stron: 132
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Egmont

W 13. tomie Fantasy komiks - kontynuacje serii:
Sloka, część 4, odcinek 1 – Czwarta część tej niezwykle lubianej przez polskiego czytelnika serii kończy pierwszy podcykl opowieści. Na łamach FK została rozbita na dwa odcinki ze względu na swą dużą objętość. Podczas wojny na planecie Link-Archoid władca państwa Okrana rozkazuje użyć niszczycielskiej Broni Absolutnej. Cały świat znajduje się teraz w niebezpieczeństwie. Nowoczesnej technologii usiłują się przeciwstawić dawni bogowie prymitywnych ludów, których zbrojnym ramieniem jest tytułowy bohater Sloka. Jednak czy jeden człowiek, nawet dysponujący niemal boską mocą, jest w stanie walczyć z machinami wojennymi dwóch imperiów?
Zmierzch bogów, część 2 – Epicka historia o walce między germańskimi bogami, demonami i ludźmi. Bóg Wotan stara się nie dopuścić do ostatecznej zagłady świata. W tym celu wspiera księżniczkę z rodu królewskiego, mającą urodzić wielkiego bohatera światłości. Ale mroczne Nibelungi dążą do bitwy końca świata. Także podstępny bóg Loki wykorzystuje zamieszanie, by osiągnąć własny cel. W efekcie wszystko zmierza do ostatecznej, krwawej konfrontacji.
W poszukiwaniu Graala, część 2 – Młody król Artur dopiero co pokonał w Irlandii barbarzyńskich najeźdźców, a już musi wracać do rodzinnej Brytanii. Pomniejsi królowie wzniecają przeciw niemu bunt, którym dowodzi nienawidząca Artura czarownica Morgana. Aby pokonać wrogów politycznych i wspierające ich demony z zaświatów, król musi skorzystać z pomocy swojej wiernej drużyny oraz szalonego czarownika Merlina. Głównych bohaterów czekają dwie niebezpieczne wyprawy…

Stripy humorystyczne:
Gobliny – krótkie opowieści o złośliwych i głupawych stworach, które mają wielkie marzenie: chcą zostać bohaterami z legend.
Krasnoludy – wszyscy podziwiają krasnoludy za siłę i waleczność. Ale chyba jednak nie za mądrość…


[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Fantasy Komiks #13 Fantasy Komiks #13 Fantasy Komiks #13 Fantasy Komiks #13 Fantasy Komiks #13 Fantasy Komiks #13 Fantasy Komiks #13


Szelki

Szelki
Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Wojciech Stefaniec
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2011
Seria: Szminka / Szelki / Szalik,
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210x280 mm
Stron: 96
Cena: 69 zł
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
ISBN: 978-83-61081-64-7
Komiks tylko dla dorosłych

W Szelkach Jerzy Szyłak i Wojciech Stefaniec przedstawiają dalszy ciąg historii opowiedzianej w Szmince (2003), nazwanej przez Pawła Dunina_Wąsowicza najbrutalniejszym komiksem polskim. Nadkomisarz Michał Pawluk musi stawić czoła temu, że w czasie obławy na seryjnego mordercę kobiet, zginął jeden z jego podwładnych, że schwytany podczas tej obławy człowiek powiesił się w celi, że przeniesiona z Warszawy komisarz Nowak wykorzystuje ten fakt, by zająć jego stanowisko i z tym, że jego życie osobiste nie będzie już takie samo.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Szelki Szelki Szelki Szelki Szelki Szelki Szelki Szelki


Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata
Scenariusz: Michaił Zasławski
Rysunki: Askold Akiszyn
Wydanie: I
Data wydania: 1 Październik 2011
Tłumaczenie: Paweł Timofiejuk
Druk: czarno biały
Oprawa: miękka
Format: 165X220 mm
Stron: 132
Cena: 42 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-61081-62-3

Mistrz i Małgorzata to komiks oparty na motywach powieści Michaiła Bułhakowa. Askold Akiszyn i Misza Zasławski nie zdecydowali się jednak na proste przełożenie powieści na język komiksu, wgłębili się we wszystkie rękopisy autora i wybrali z nich najważniejsze dla historii sceny. Sceny, które nie koniecznie znalazły się w znanej nam wersji powieści. Dlatego też komiks ten jest doskonałym uzupełnieniem dobrze znanej książki. Jego brudna warstwa graficzna oddaje moskiewską rzeczywistość tamtych lat, na przykład poprzez muzyczne motywy tła.
Komiks został wydany przy współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier w Łodzi w nowo otwartej serii Zagraniczny Wybór MFKiG.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Mistrz i Małgorzata Mistrz i Małgorzata Mistrz i Małgorzata Mistrz i Małgorzata Mistrz i Małgorzata Mistrz i Małgorzata Mistrz i Małgorzata Mistrz i Małgorzata


Fotostory: Zanim zaczniemy

Fotostory: Zanim zaczniemy
Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunki: Rafał Trejnis
Wydanie: I
Data wydania: 3 Październik 2011
Druk: czarno biały
Oprawa: twarda
Format: 165X240 mm
Stron: 112
Cena: 49,0 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-61081-60-9
wstęp Jakuba Jankowskiego

Fotostory to komiks o życiu. O problemach mieszkaniowych, pracy w urzędzie, miłości i kapiącym kranie. O ledwie dorosłych ludziach, o tyraniu w Londynie oraz o polskim Ridżu Forresterze. Zabawny i wzruszający zarazem. Jakub Jankowski napisał o nim: Fotostory atakuje czytelnika humorem, żywym dialogiem i wciąga w świat opowieści wieloma trikami, które pozwalają nam się z bohaterami zidentyfikować, a bliskość doświadczeń sprawia, że łatwo w świecie opowieści się odnaleźć. Błazenada miesza się z liryką. Życie jest komiksem.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Fotostory: Zanim zaczniemy Fotostory: Zanim zaczniemy Fotostory: Zanim zaczniemy Fotostory: Zanim zaczniemy Fotostory: Zanim zaczniemy Fotostory: Zanim zaczniemy Fotostory: Zanim zaczniemy Fotostory: Zanim zaczniemy


Diefenbach. Zanim wzejdzie świt

Diefenbach. Zanim wzejdzie świt
Scenariusz: Benedykt Szneider
Rysunki: Benedykt Szneider
Data wydania: 1 Październik 2011
Druk: czarno biały
Format: 230 × 320 mm
Stron: 60
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Studio BX

Strzeż się światła – może Cię zabrać daleko – tam, gdzie nie dochodzi żadna ciemność.
Varg Vikernes, „Decrepitude II”

Hiena cmentarna okradająca trupy z pola bitwy. Zakonnica, w którą wdarło się zło i uczyniło brzemienną, skazana przez zakon na śmierć. Tajemniczy Łowca polujący na granicy światów – ludzi i potworów, życia i śmierci. I szczury.

Oto co znajdzie czytelnik na kartach komiksu „Diefenbach. Zanim wzejdzie świt” Benedykta Szneidera. Album, który powstawał bez mała dekadę, zachwyca warstwą graficzną i budzi lęk, odwołując się do klasyki gore i horroru, a także atmosfery norweskiego black metalu. To historia o winie i odkupieniu, rozgrywająca się podczas jednej nocy.

Dzięki wielkiemu talentowi, trosce o każdy detal opowieści, Szneiderowi udało się stworzyć album, którego poszczególne sceny, jak i klimat całości, na długo zapadają w pamięć. Sugestywny, niepokojący „Diefenbach” to wielki powrót jednego z najlepszych polskich twórców komiksu.

Benedykt Szneider wraca po latach milczenia, znowu ostry jak brzytwa.(...) estetyka komiksu przypomina niemalże rysunki i grafiki mistrza Dürera albo weterana historii obrazkowych z Włoch Sergia Toppiego.
Sebastian Frąckiewicz, „Przekrój”

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Diefenbach. Zanim wzejdzie świt Diefenbach. Zanim wzejdzie świt Diefenbach. Zanim wzejdzie świt Diefenbach. Zanim wzejdzie świt


Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze - II wyd)

Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze - II wyd)
Scenariusz: Michał Śledziński
Rysunki: Michał Śledziński
Wydanie: II zbiorcze
Data wydania: Październik 2011
Seria: Osiedle Swoboda,
Druk: czarno biały
Oprawa: miękka
Format: 165 × 205 mm
Stron: 280
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – „Osiedle Swoboda” jest poza konkurencją – tak o komiksie Michała „Śledzia” Śledzińskiego pisał w „Gazecie Wyborczej” Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego „Produktu” cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi „dresiarzami” i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantastyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.
Większość patentów, które spotkały „Swobodną” ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym – mówił Śledziu w jednym z wywiadów. I to ten autentyzm połączony z doskonałą komiksową formą dał nową jakość.

Do dziś, a minęło już 11 lat od publikacji pierwszego odcinka „Osiedla Swoboda”, nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. O czym łatwo się przekonać sięgając po ten kompletny zbiór wszystkich epizodów opublikowanych w „Produkcie”.

Drugie wydanie „Osiedla Swoboda” zawiera także premierowy komiks Śledzia - „Centrum” - który być może stanie się punktem wyjścia do zupełnie nowej serii tego autora. Czytelnicy nie znajdą natomiast w tym albumie znanych z wydania pierwszego odautorskich komentarzy oraz galerii rysunkowych tributów dla „Osiedla Swoboda”.

Dzieło historyczne.
Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

Jeden z najważniejszych polskich komiksów.
Dominika Węcławek, „Życie Warszawy”

Mówi się, że ulubione używki bohaterów „Osiedla...” powodują problemy z pamięcią, tymczasem ja w komiksach Śledzińskiego widzę więcej pamięci niż w książkach IPN.
Bartek Chaciński, „Polityka”

Znakomity.
Łukasz Orbitowski, Onet.pl

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze - II wyd) Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze - II wyd) Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze - II wyd) Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze - II wyd) Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze - II wyd) Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze - II wyd)


Czasem

Czasem
Scenariusz: Grzegorz Janusz
Rysunki: Marcin Podolec
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2011
Druk: czarno biały
Format: 170 × 240 mm
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Wspólny album Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich rysowników, oraz Grzegorza Janusza, powszechnie uważanego za najlepszego scenarzystę komiksowego w Polsce.

„Czasem” to opowieść o zupełnie niezwykłym odkryciu, jakiego główny bohater dokonuje w starej willi, do której właśnie wprowadził się z żoną. Znalezisko to przez długi czas wydaje mu się czymś najlepszym, co przytrafiło mu się w życiu. Do momentu, gdy okaże się przekleństwem.
Fantastycznie narysowana przez Podolca, autora „Kapitana Sheera”, historia wciąga i trzyma w napięciu do samego końca.

Zawsze fascynowały mnie historie o bezludnych wyspach. Gdy byłem przedszkolakiem, ojciec czytał mi „Robinsona Cruzoe” Defoe, a ja słuchałem z wypiekami na twarzy. W podstawówce, gdy nauczyłem się czytać, sięgnąłem po „Wyspę skarbów” Stevensona, „Wyspę doktora Moreau” Wellsa i „Tajemniczą wyspę” Verne'a. W liceum przeczytałem „Władcę Much” Goldinga i „Wyspę” Ballarda. Na studiach zafascynowała mnie powieść „Großes Solo für Anton” Rosendorfera. W wieku lat trzydziestu poznałem „Wyspę dnia poprzedniego” Eco. A gdy skończyłem czterdzieści lat, postanowiłem sam napisać coś o bezludnej wyspie. Owocem tego postanowienia jest scenariusz albumu „Czasem”. Coś mi się zdaje, że doszedłem do zupełnie innych wniosków niż Defoe.

Grzegorz Janusz

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Czasem Czasem Czasem Czasem Czasem




[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-