baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

70 lat z Grzegorzem Rosińskim!


GRurodzinki Dziś nasz niezrównany komiksowy twórca Mentor, Guru Grzegorz Rosiński kończy 70 lat, cała Redakcja, a także wierni fani przesyłają najserdeczniejsze życzenia dla naszego Mistrza.

Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 roku w Polsce, jednak na stałe mieszka w Szwajcarii. Bardzo wcześnie odkrył komiks europejski dzięki miesięcznikowi Vaillant. Pierwsze rysunki opublikował w wieku 16 lat, kiedy był jeszcze uczniem liceum plastycznego. W 1967 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale rysunku. Przez dziesięć lat rysował w Polsce przygody "Kapitana Żbika" i "Pilota śmigłowca", następnie został gwiazdą legendarnego magazynu "Relax", a także jego dyrektorem artystycznym.

Powodowany chęcią doskonalenia swego warsztatu, w 1976 roku wyjechał do Belgii, gdzie opublikował kilka komiksów w gazecie Trombone Illustre oraz magazynach "Tintin" i "Spirou". Potem nakładem wydawnictwa Lombard ukazał się album Fantastyczna podróż (wydany w Klubie Świata Komiksu w październiku), przy którym Rosiński współpracował z Mythiciem.

W 1977 roku z Jeanem Van Hammem rozpoczął w Tintinie publikację sagi o Thorgalu, która odniosła wielki sukces, dzięki czemu potem ukazywała się w formie albumowej w wydawnictwie Lombard. Zdobyła tysiące fanów we Francji oraz miliony w całej Europie. W 1986 roku ci sami autorzy stworzyli wspaniałą opowieść "Szninkiel". W 1980 roku Rosiński rozpoczął współpracę z Duchâteau nad serią fantastyczną "Yans" (cała seria ukazała się w Polsce). W 1992 narysował do scenariusza Jeana Dufaux "Skargę Utraconych Ziem", a w 2001 roku do scenariusza Van Hamme’a powstał wspaniały "Western", który na festiwalu komiksowym w Portugalii w 2002 roku zdobył nagrodę za najlepszy album zagraniczny. W latach 2004-2005 do scenariusza Yvesa Sente Rosiński stworzył dwutomową opowieść "Zemsta hrabiego Skarbka", która od razu wzbudziła zachwyt czytelników i krytyki.

Grzegorz Rosiński zdobył wiele prestiżowych nagród, między innymi:
W 1979 roku na Festiwalu Komiksowym w Brukseli za Thorgala otrzymał Nagrodę Saint-Michel za komiks roku.
W październiku 2004 roku także na Festiwalu Komiksowym w Brukseli wręczono mu najbardziej prestiżową nagrodę tego konwentu: Grand Prix Saint-Michel.
W marcu 2005 roku na Festiwalu Komiksowym w Nîmes zdobył Złotego Dzika – nagrodę główną imienia Alberta Uderzo, przyznawaną za całokształt twórczości.
Latem 2006 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Polonia Restituta z rąk ambasadora Polski w Bernie (Szwajcaria).



70 lat z Grzegorzem Rosińskim!



Dziś niech każdy z nas przeczyta przynajmniej jeden album Grzegorza Rosińskiego i niech w ten świat wprowadzą Was nasze recenzje np. Westernu, Zemsty hrabiego Skarbka, albo Władcy gór i mojego najulubieńszego albumu Wilczycy.

[Kojot,AS]




Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-