baner

NEWS

- Ukazały się

Komiksowe premiery


Przypominamy o nowościach komiksowych z ostatnich dni, wpośród których są m.in. wznowiony "Funky Koval", "Wolverine: Wróg Publiczny" z Muchy Comics oraz "Scienta Occulta" z wydawnictwa Mroja Press.

Wolverine: Wróg Publiczny #1

Wolverine: Wróg Publiczny #1
Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: John Romita Jr.
Data wydania: Marzec 2011
Seria: Wolverine: Wróg Publiczny,
Rok wydania oryginału: 2006
Wydawca oryginału: Marvel
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Stron: 144
Cena: 69 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-21-4

Wolverine kontra reszta świata.

Logan jedzie do Japonii, by pomóc staremu przyjacielowi w odnalezieniu syna. Gdy doleci na miejsce zostanie zabity (!) po czym wskrzeszony przez Dłoń jako ich agent. Będzie kluczowym elementem w spisku, mający na celu przejęcie władzy nad światem przez połączone siły Dłoni, Hydry i organizacji znanej jako “Świt Białego Światła”.

Gościnnie: Nick Fury, Elektra, Fantastyczna Czwórka, Astonishing X-Men (Kitty Pryde, Emma Frost), Daredevil i wielu innych bohaterów świata Marvela. Nie wszyscy przeżyją spotkanie z naszym bohaterem.

Scenariusz: Mark Millar (Ultimates, Wanted, Kick-Ass, Civil War)
Ilustracje: John Romita, jr. (Przedwieczni, X-Men, Punisher, World War Hulk, Kick-Ass)

Scientia Occulta

Scientia Occulta
Scenariusz: Robert Sienicki
Rysunki: Łukasz Okólski
Wydanie: I
Data wydania: 4 Kwiecień 2011
Oprawa: twarda
Format: 220 x 165 mm
Stron: 124
Cena: 49 zł
Wydawnictwo: Mroja Press
ISBN: 978-83-61081-86-9

Ludzie zawsze pożądali wiedzy. Zjawiska nadnaturalne fascynowały ich i jednocześnie przerażały. Ale nie zostawiały nikogo obojętnym…
Kate Cooper nie ma najlepszego dnia. Odnalezienie zagubionej małej dziewczynki kończy się porażką, a jej brat rozpływa się w powietrzu na jej oczach. Na dodatek jedyna wskazówka prowadzi do Claytona Howarda - ulicznego magika, który wprowadza ją w świat o istnieniu którego nie miała pojęcia. Świat pełen magii i tajemnic.
Scientia Occulta to fantastyczna komedia kryminalna napisana przez Roberta Sienickiego ("The Movie") i narysowana przez Łukasza Okólskiego ("Kolektyw").

Łukasz Okólski – (rysunki) – Urodzony w listopadzie 1989. Student międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Największy farciarz polskiej sceny komiksowej i jeden z wyższych wzrostem. Rysuje głównie komiksy i jako, że nie ma artystycznego wykształcenia panicznie boi się wypominania mu braków technicznych i takich tam. Z Robertem współpracuje również nad serią Recours, publikowaną w magazynie „Kolektyw”. Miłośnik koszykówki, zagranicznych seriali i całonocnych posiedzeń przy konsoli. W wolnych chwilach macha flowerstickiem na krakowskim rynku.

Robert Sienicki - (scenariusz) – Urodzony w lipcu 1987. Niedoszły nauczyciel angielskiego, obecnie freelancuje ze swojego mieszkania we Wrocławiu. Kinomaniak i scenarzysta komiksowy z zamiłowania. Współtwórca popkulturowego podcastu/audycji Schwing! oraz redaktor magazynu Kolektyw. Wieczory dzieli pomiędzy pisaniem scenariuszy do komiksów Recours, Scientia Occulta i Rycerz Janek, a oglądaniem monstrualnej ilości filmów. Wrażenia z nich opisuje w trwającym od 2006 roku serialu komiksowym The Movie. W wolnych chwilach traci czas na patrzeniu się na swoją kolekcję dvd.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Scientia Occulta Scientia Occulta Scientia Occulta Scientia Occulta Scientia Occulta


Café Budapeszt

Café Budapeszt
Scenariusz: Alfonso Zapico
Rysunki: Alfonso Zapico
Wydanie: I
Data wydania: 4 Kwiecień 2011
Tytuł oryginału: Café Budapest
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Oprawa: miękka
Stron: 160
Cena: 49 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-61-08-1579

Jechezkel Damjanich jest młodym żydowskim skrzypkiem, który mieszka z matką w posępnym Budapeszcie roku 1947. Pewnego dnia otrzymuje list z Jerozolimy, wysłany przez swojego wuja Yosefa, od którego nie miał wieści od 12 lat i na którego gniewa się jego matka, pozornie bez powodu. Uciekając przed biedą, oboje docierają do Palestyny w trudnym dla kraju momencie politycznym, tuż przed wycofaniem się z regionu Anglików.

Wuj Josef prowadzi Café Budapeszt, malowniczy lokal w pobliżu Starego Miasta, w którym razem spotykają się Żydzi, Arabowie, ludzie z Zachodu... Ulotna oaza harmonii, w której nuty Jechezkela będą musiały szybko ustąpić miejsca świstowi pocisków z davidki, arabskim bombom, nienawiści i zniszczeniu. Café Budapeszt staje się scenerią, w której odbijają się chaos i barbarzyństwo obecne w całej Palestynie.

Alfonso Zapico (Asturia, 1981), dyplom z ilustracji i rysunku w Akademii Sztuki w Oviedo, urodził się w Blimea, asturyjskim miasteczku położonym w regionie dolin górniczych. Jako wolny strzelec wykonuje krajowe i regionalne zlecenia graficzne (podręczniki, filmy rysunkowe, strony web, ilustracje) oraz od 2005 roku pracuje jako ilustrator dla Rady Edukacji Księstwa Asturii.
Jest stałym współpracownikiem periodyku regionalnego „La Nueva España”, jego komiksy i paski komiksowe publikowane były w licznych asturyjskich pismach młodzieżowych i cyfrowych.
Jego pierwszy album komiksowy, „La guerre du professeur Bertenev”, opublikowany we Francji przez Editions Paquet, zdobył w 2007 roku Prix BD Romanesque na festiwalu FestiBD w Ville de Moulins. Jest także jednym z rysowników w zbiorczym albumie „Un jour de mai”.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Café Budapeszt Café Budapeszt Café Budapeszt Café Budapeszt Café Budapeszt


Kolektyw #8: Kontakt

Kolektyw #8: Kontakt
Scenariusz: Robert Sienicki, Bartosz Sztybor, Jakub Dębski, Daniel Gizicki, Bartek Biedrzycki, Krzysztof Małecki, Krystian Garstkowiak, Agata Wawryniuk, Błażej Kurowski, Konrad Okoński, Tomasz Pastuszka, Klaudyna Bajkowska, Jacek Jastrzębski, Tomasz Grządziela, Jan Mazur, Bartek Przybyszewski, Piotr Bartosiak
Rysunki: Jacek Kuziemski, Maciej Pałka, Igor Wolski, Piotr Nowacki, Mikołaj Ratka, Bartłomiej Kuczyński, Krzysztof Małecki, Krystian Garstkowiak, Agata Wawryniuk, Błażej Kurowski, Robert Sienicki, Konrad Okoński, Tomasz Pastuszka, Matylda Bruniecka, Maciej Czapiewski, Tomasz Grządziela, Łukasz Okólski, Bartek Przybyszewski, Piotr Bartosiak
Okładka: Michał Śledziński
Wydanie: I
Data wydania: 1 Kwiecień 2011
Seria: Kolektyw,
Druk: czarno biały
Oprawa: miękka
Format: B5
Stron: 96
Cena: 16,99 zł
Wydawnictwo: Dolna Półka
ISSN 2080-5918
Nakład: 220

Rycerz Janek prezentuje: Kronikarz (sc: Robert Sienicki / rys: Jacek Kuziemski)
Najwydestyluchniejszy (sc: Bartosz Sztybor / rys: Maciej Pałka)
Miska Owoców (sc: Jakub Dębski / rys: Igor Wolski)
Kapitan Mineta (sc: Bartosz Sztybor / rys: Piotr Nowacki)

Shorty

Na szacunek trzeba sobie zasłużyć (sc: Daniel Gizicki / rys: Mikołaj Ratka)
Na wieki, wieków, enter (sc: Bartek Biedrzycki / rys: Bartek Kuczyński)
Kontakty i Kontrakty (sc i rys: Krzysztof Małecki)
Toksyczny kontakt (sc i rys: Krystian Garstkowiak)
Cze, skąd klikasz? (sc i rys: Agata Wawryniuk)
Celestia (sc: Jan Mazur / rys: Błażej Kurowski)
Latarnia (sc: Jakub Dębski / rys: Robert Sienicki)
The Cumtact (sc i rys: Konrad Okoński)
Kontakt międzywymiarowy (sc i rys: Tomasz Pastuszka)
Kontakt (sc: Klaudyna Bajkowska / rys: Matylda Bruniecka)
Sus scrofa (sc: Jacek Jastrzębski / rys: Maciej Czapiewski)
Wietnam (sc i rys: Tomasz Grządziela)
Siła Przekazu (sc: Jan Mazur / rys: Łukasz Okólski)
Dom (sc: Rafał Kołsut / rys: Bartek Przybyszewski)
Wieczny kontakt (sc i rys: Piotr Bartosiak)


Przykładowe plansze:
Kolektyw #8: Kontakt Kolektyw #8: Kontakt Kolektyw #8: Kontakt Kolektyw #8: Kontakt Kolektyw #8: Kontakt Kolektyw #8: Kontakt


Funky Koval - Wyd.Kol. #1 Bez oddechu

Funky Koval - Wyd.Kol. #1 Bez oddechu
Scenariusz: Maciej Parowski, Jacek Rodek
Rysunki: Bogusław Polch
Data wydania: 5 Kwiecień 2011
Seria: Funky Koval - Wyd.Kol., Funky Koval
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215 x 290 mm
Stron: 49
Cena: 21,90 zł
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7648-671-0

Przygody kosmicznego detektywa, Funky’ego Kovala, uznawane są za najlepszą polską historię obrazkową. Opowieść o asie agencji Universs, który w pojedynkę walczy z potężnymi korporacjami i zagrażającymi ludzkości obcymi – w międzyczasie podbijając niewieście serca – zawładnęła wyobraźnią kilku pokoleń miłośników fantastyki.

Potencjał komiksu dostrzegli hollywoodzcy filmowcy, którzy planują przenieść Funky'ego na srebrny ekran. W rolę detektywa ma się wcielić Matthew McConaughey!

O książce napisali:

Najlepszym testem dla fantastyki jest próba czasu. "Funky" przeszedł ją znakomicie. Pokazana tu przyszłość nadal wygląda jak przyszłość. Aluzyjne opisy skorumpowanej polityki pasują do dowolnej Rzeczpospolitej, z numerkiem lub bez, ludowej lub kapitałowej. Pomysły science fiction do dziś są świeże. Nic nie trąci myszką, a od pierwszego kadru wskakujemy w przygodę pełną suspensu i specyficznego poczucia humoru. Gdyby autorzy to wydali 30 lat temu w Ameryce, byliby dziś milionerami.
Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

Do dziś świetne wrażenie robi dynamiczne kadrowanie, myślenie nie pojedynczym obrazkiem, a całą planszą. Łączenie różnych rodzajów kadrów. Przenikanie tła obrazka przez całą stronę podzieloną na mniejsze obszary. Skróty kamery. Stosowanie różnych kształtów ramek (a czasem rezygnowanie z nich), linii i efektów wyznaczających ruch, wybuchy, zjawiska czasoprzestrzenne. "Funky Koval" to o prostu świetny komiks.
Tomasz Kołodziejczak,
pisarz, scenarzysta komiksowy, szef Klubu Świata Komiksu (Egmont)

Niebanalnemu, perfekcyjnemu scenariuszowi fantastyczno-sensacyjnemu, nie pozbawionemu ironii i humoru wysokiej próby, a także głębszego przekazu, towarzyszy estetyczne wysublimowanie, wspaniały warsztat i nielimitowana wyobraźnia rysownicza. To literatura komiksowa gotowa do sfilmowania, która nigdy się nie zestarzeje. Jestem pewien, że "Funky Koval" podbije kina na całym świecie.
Mateusz Droba,
przedstawiciel w Polsce producenta ekranizacji Funky Kovala

Pojawienie się "Funky’ego Kovala" na łamach „Fantastyki” było jak objawienie. Komiks ten prezentował polskiemu czytelnikowi zupełnie nową jakość, niespotykaną dotąd w polskich historyjkach obrazkowych. Był pełnokrwistą, wielowątkową, sprawnie rozwijającą się opowieścią, zrealizowaną z rozmachem i fantazją, przynoszącą bogaty obraz świata i złożone psychologicznie portrety bohaterów. Co najważniejsze, był wolny od dydaktyzmu i uproszczeń, wszechobecnych wcześniej w komiksach, które dotąd były uważane za literaturę dla dzieci i realizowane tak, by rzeczywiście tylko do dzieci mogły przemówić. W momencie ukazania się "Funky Koval" był w Polsce pierwszym awanturniczym komiksem skierowanym do dorosłych czytelników. I choć sprawił, że w następnych latach powstał szereg innych opowieści obrazkowych przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, po dziś dzień pozostał niedoścignionym wzorem.”
Jerzy Szyłak,
literaturoznawca, scenarzysta komiksowy,
pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego

[opis wydawcy]

Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo

Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo
Scenariusz: Robert Zaręba
Rysunki: Nikodem Cabała, Artur Chochowski, Zygmunt Similak, Tomasz Kleszcz
Okładka: Patryk Cabała, Nikodem Cabała
Wydanie: I
Data wydania: 11 Kwiecień 2011
Seria: Strefa Komiksu, Mrok
Druk: czarno-biały, offset
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 52
Cena: 21,99 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Roberta Zaręby

Plansze 1 i 2 - Nikodem Cabała (w komiksie są czarno-białe).
Plansze 3 i 4 - Zygmunt Similak.
Plansze 5 i 6 - Artur Chochowski.
Plansze 7 i 8 - Tomasz Kleszcz.


Przykładowe plansze:
Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo Strefa Komiksu #18: Mrok #02: Krwawe żniwo



[Karol Wiśniewski]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Cello -

Dzisiaj przeczytałem Wolviego i trochę się rozczarowałem. Rysunki jak już wspominałem klasa (jeśli ktoś lubi Romite), ale scenariusz nie jest najwyższych lotów jak na Millara. Jeśli ktoś może pozwolić sobie tylko na jeden tegoroczny "Muszy" komiks to zdecydowanie lepiej zrobi jeśli sięgnie po "New Avengers", którzy są wyraźnie lepszą lekturą, mocniej osadzoną w continuum Marvela.

Quithe -

http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/154957-wolverine-wrog-publiczny-tom-1

Masz jeszcze szansę ;)

Cello -

Wolvie warto nabyć, Romita pokazał klasę.

Lucifer -

Kusi mnie ten Wolverine, tylko na razie ciężko mi będzie zebrać całą kasę na ten komiks. Trzeba będzie w końcu butelki po piwie sprzedać :P