baner

NEWS

- Ukazały się

Cichociemni z "Ospy"


CichociemniNakładem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie ukazał się komiks opowiadający o losach 6 członków XI grupy zrzuconej do kraju w nocy z 1 na 2 września 1942 r.
Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi planszami.

Cichociemni z "Ospy"

Cichociemni z
Scenariusz: Wojciech Birek
Rysunki: Mikołaj Birek
Wydanie: I
Data wydania: 2010
Druk: czerń i biel
Oprawa: miękka
Stron: 68
Cena: 32,90 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 978-83-76291-85-7

„Cichociemni” – skoczkowie spadochronowi Armii Krajowej – byli elitą Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. Wśród 316 skoczków zrzuconych do Polski kilkudziesięciu związanych było rodzinnie lub zawodowo z zachodnią częścią województwa lwowskiego (dzisiejszym województwem podkarpackim).

Komiks „Cichociemni z Ospy” przedstawia losy 6 członków XI grupy zrzuconej do kraju w nocy z 1 na 2 września 1942 r. w ramach operacji pod kryptonimem „Smallpox” (ang. ospa). W dowodzonej przez kpt. Bolesława Kontryma ps. „Żmudzin” grupie znalazło się dwóch żołnierzy, których losy trwale związały z naszym regionem. Pierwszym z nich był por. Wacław Kopisto ps. „Kra”, który po powrocie w 1955 r. z zesłania w ZSRS mieszkał w Łańcucie. Drugim był urodzony w Izdebkach w powiecie brzozowskim por. Michał Fijałka ps. „Kawa”. Pozostałymi członkami grupy byli por. Mieczysław Eckhard ps. „Bocian”, por. Hieronim Łagoda ps. „Lak” oraz por. Leonard Zub-Zdanowicz ps. „Dor”. Komiks przybliża losy wszystkich uczestników operacji „Smallpox” od momentu powołania w szeregi „Cichociemnych”, przez szkolenie, zrzut, działalność bojową w czasie okupacji niemieckiej po dramatyczne przeżycia lat powojennych. W albumie zamieszczono również zarys dziejów formacji oraz biogramy bohaterów komiksu.

Przykładowe plansze:
Cichociemni z Cichociemni z Cichociemni z Cichociemni z Cichociemni z Cichociemni z




[Ystad za IPN oraz www Mikołaja Birka]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-