baner

NEWS

- Konkurs

Wyniki konkursu CITTRU na pasek komiksowy


cittru Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) ogłosiło wyniki konkursu na serię pasków komiksowych "Z życia naukowca". Zwycięzcą została Emilia Dziubak.
Jury konkursu CITTRU zdecydowało się przyznać główną nagrodę Emilii Dziubak za pracę zatytułowaną „Doświadczenia”. Autorka podpisze z CITTRU umowę o wartości 24000 zł na wykonanie całości serii komiksowej o życiu naukowca.
Zwyciężczyni narysuje serię 12 pasków, które zostaną opublikowane w piśmie "NIMB", na stronie CITRRU i w specjalnym kalendarzu na 2012 r.

Na konkurs wpłynęły aż 132 prace, z tej grupy jury wyłoniło finałową grupę komiksów. Najlepsza okazała się Emilia Dziubak, która komiksem "Doświadczenia" pokonała w finale Krzysztofa Czachura ("Dr Krecik i Mgr Dżdżownica"), Tomasza Minkiewicza ("Fatalny błąd"), Katarzynę Dzik ("12 dni z życia naukowca"), Bartłomieja Kuczyńskiego ("Z życia naukowca"), Marcina Kępskiego ("Biedny naukowiec"), Rafała Skarżyckiego ("Wymiana"), Łukasza Godlewskiego ("Cierpienia młodego naukowca"), Karola Jesiołkiewicza ("…tymczasem u Grajcara…"), Macieja Jasińskiego ("Max Minix") i Adama Polkowskiego ("Naukowiec-wywrotowiec").

emilia_dziubak_CITTRU1

zwycięska praca


CITTRU zauważa, że prace, jakie nadesłano na konkurs, bardzo często dotykały wąskiego zakresu działalności naukowca, jakim są relacje wykładowca-student, na drugim planie stawiając jego rolę badawczo-naukową (praca w laboratorium, współpraca z przemysłem). W nielicznych tylko pracach autorzy podjęli kwestię, jak naukowiec komunikuje się ze społeczeństwem (za pomocą tradycyjnych mediów, internetu, innych form przekazu).

"Naszym zdaniem odzwierciedla to obecny stan rzeczy, jakim jest powszechne przekonanie o tym, że naukowiec w Polsce to wykładowca, który uczy kolejne pokolenia studentów. Funkcja ta rzadko kojarzy się z osiągnięciami naukowymi, małe jest też przekonanie o roli prac naukowo-badawczych w rozwoju nowoczesnego społeczeństwa" – komentuje Piotr Żabicki, koordynujący pracami Zespołu ds. Promocji i Edukacji CITTRU. „Zachęcaliśmy do kreatywnego i innowacyjnego podejścia do tematu nauki, dlatego nasz wybór padł na oryginalną w swej formie pracę Pani Emilii Dziubak pod tytułem "Doświadczenia" – dodaje Bożena Podgórni, koordynatorka konkursu.

[ljc]



Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-