baner

NEWS

- Rozmaitości

Komiks na horyzoncie/Francja, Polska, Szwajcaria


W dniach od 9 grudnia 2004 do 2 stycznia 2005 we wrocławskiej galerii Awangarda (ul. Wita Stwosza 32) trwać będzie wystawa Komiks na horyzoncie/Francja, Polska, Szwajcaria.
Wystawa została zorganizowana przez Ambasadę Francuską i Instytut Francuski w Warszawie, a także Szwajcarską Fundację dla Kultury Pro Helvetia w Krakowie. Prezentuje prace 32 znanych twórców komiksu z Francji, Szwajcarii i Polski, krajów o bogatej tradycji i różnorodnej współczesnej twórczości komiksowej. To w Szwajcarii w latach 20. XIX wieku Rodolphe Töpffer stworzył serię rysowanych opowieści, dając początek nowej sztuce fabularnej; współczesna Szwajcaria może poszczycić się pokoleniem młodych, dynamicznych twórców, jak Zep – autor komiksów o Titeufie – czy Frederik Peeters, autor wydanej również w Polsce przejmującej powieści graficznej Niebieskie pigułki. Francja to ojczyzna Astérixa, kraj takich mistrzów jak Tardi, Moebius, Bilal czy Loisel, gdzie młodzi artyści w rodzaju Nicolasa de Crécy, Edmonda Baudoina czy Joanna Sfara wyznaczają nowe trendy współczesnego komiksu. Zaś Polska może poszczycić się przedwojenną tradycją Koziołka Matołka, kultowymi komiksami o Tytusie, Kajku i Kokoszu czy Funkym Kovalu, własnym wkładem w komiks światowy w postaci twórczości Grzegorza Rosińskiego, a w młodym pokoleniu choćby mistrzowskimi graficznie komiksami Krzysztofa Gawronkiewicza czy ostrymi, bogatymi w obserwacje obyczajowe opowieściami z Osiedla Swoboda Michała „Śledzia” Śledzińskiego.

Wystawa ma charakter tematyczny: dokonuje przeglądu różnych ujęć przestrzeni w komiksie: od fizycznej i geograficznej przestrzeni świata przedstawionego (zarówno tej mocno osadzonej w rzeczywistości, jak i fantastycznej), poprzez różne rodzaje przestrzeni społecznej, historycznej i politycznej, po wewnętrzną przestrzeń introspekcji i intymnych relacji między ludźmi. Nie zabraknie na niej także różnorodnych przykładów graficznego i narracyjnego kreowania przestrzeni artystycznych – poszukiwania oryginalnych technik graficznych, eksperymentów formalnych i nowatorskich zabiegów stylistycznych.

Zestawienie w ramach jednej ekspozycji prac wielu artystów z kilku krajów, reprezentujących różne pokolenia i „szkoły” ma na celu pokazanie bogactwa i rozległych możliwości ekspresji kryjących się w często jeszcze lekceważonej formie komunikacji artystycznej, jaką jest komiks. Celowo nie rozgraniczono prac artystów z poszczególnych krajów, starając się oprzeć układ wystawy raczej na korespondencji, wzajemnych relacjach, podobieństwach i kontrastach między nimi, niż na przynależności narodowej.

Prezentowani autorzy:

Dagmara Matuszak, Massimo Milano, Noyau (Yves Nussbaum), Krzysztof Ostrowski, Thomas Ott, Frederik Peeters, Bogusław Polch, Olivier Quemere, Pascal Rabate, Helge Neumann, Grzegorz Rosiński, Joann Sfar, Michał Śledziu Śledziński, Benoit Sokal, Anna Sommer, Tom Triabosco, Tomasz Tomaszewski, Przemysław Truściński, Fracois Ayroles, Edmond Baudoin, Blutch (Christian Hincker), Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel), Janusz Christa, Cosey (Bernard Cosendai), Krzysztof Gawronkiewicz, Pierre Wazem, Andreas Gefe, H.R. Giger, Matthias Gnehm, Emanuel Guilbert, Tomasz Lew Leśniak, Marc-Antoine Mathieu.

[BWA Wrocław]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-