baner

NEWS

- Zapowiedzi

Mistrzowskie zapowiedzi Egmontu


Egmont w ramach serii Mistrzowie Komiksu wyda następujące komiksy:

marzec – Feralny major – scen. i rys. Moebius
maj – Azyl Arkham– scen. Grant Morrison, rys. Dave McKean
lipiec – Kingdom Come – scen. Mark Waid, rys. Alex Ross
wrzesień – Legendy naszych czasów – rys. Enki Bilal.

Już 19 marca ukaże się 1. tom ekskluzywnej kolekcji Mistrzowie Komiksu, w ramach której są wydawane arcydzieła światowego komiksu. Albumy sławnych twórców komiksowych z Europy i USA, uznawane za najlepsze dokonania w historii gatunku. W prezentowanej kolekcji znalazły się albumy wyjątkowe, wyróżnione prestiżowymi nagrodami i uznane za przełomowe osiągnięcia artystyczne. Ich twórcy są wybitnymi postaciami w świecie kultury i sztuki.
Wszystkie albumy są wydawane w twardej oprawie, na kredowym papierze, są foliowane i mają limitowane nakłady - tylko 1000 egzemplarzy.
Będą ukazywać się co 2 miesiące.

Feralny major

Rysunki i scenariusz: Moebius

Klasyka komiksu francuskiego!
W polskim wydaniu znalazły się dwa albumy: „Garaż hermetyczny” i „Człowiek z Ciguri”.

Komiks o feralnym Majorze to świetny przykład artystycznej improwizacji i swobodnej, instynktownej kreacji, w trakcie której dochodzi do głosu podświadomość, a wyzwolona wyobraźnia pozwala tworzyć nowe, zaskakujące formy graficzne. Komiks odznacza się niezwykłym bogactwem w warstwie graficznej. Rysunek oscyluje między pobieżnością karykaturalnego szkicu a wyrafinowanym studium przestrzeni i postaci w czerni i bieli – w tym ostatnim Moebius jest i pozostanie mistrzem. Mistrz opowiadania obrazem wprowadza nas w zwariowany wszechświat majora Grubera, gdzie wszystko jest możliwe! Science fiction, interwencje dawnych bogów, groteska, absurd, przygody w równoległych światach, rozważania na temat przeznaczenia, zabawa z tradycją i konwencjami komiksowymi – ten album to nadzwyczaj sprawny melanż tych wszystkich elementów.
Moebius, tworząc serię o Majorze Grubercie, nawet nie przypuszczał, że dzięki niej nastąpi przełom w historii komiksu. W 1979 roku, kiedy album został wydany, wywołał wielkie poruszenie. Dzięki niezwykłym, w zróżnicowany sposób ukazanym przeżyciom Majora, twórcy francuscy zrozumieli, że historie obrazkowe mogą być równocześnie nowatorskie i logiczne, subiektywne i zabawne. Moebius zmienił tym albumem oblicze europejskiego komiksu.
Moebius to pseudonim artysty, który wywarł ważny wpływ na współczesny komiks. Francuski klasyk gatunku, autor m. in. „Incala” i Blueberry’ego (niedawno sfilmowany przez Jeana Kounena), współpracował ze słynnym scenarzystą filmowym i komiksowym Alexandro Jodorovsky’m. Był również współautorem scenografii do takich filmów jak: „Obcy”, „Tron”, „Piąty Element”.

Liczba stron: 176
Cena: 99,00 zł
Data ukazania się: 19 marca 2005
Premiera: Warszawskie Spotkania Komiksowe
Oprawa: twarda, album foliowany

Warszawskie Spotkania Komiksowe
Organizowane od pięciu lat są miejscem spotkań fanów sztuki komiksowej. Rokrocznie na konwencie pojawia się ponad tysiąc miłośników komiksów. Jest to dla nich doskonała okazja, aby spotkać się z twórcami i uzyskać upragniony autograf, kupić archiwalne komiksy na bogato zaopatrzonej giełdzie, wziąć udział w wielu dyskusjach panelowych.
Gwiazdami spotkań byli m.in.: Grzegorz Rosiński, Dave McKean, Papcio Chmiel, Szarlota Pawel, Tadeusz Baranowski.
W 2005 roku Warszawskie Spotkania Komiksowe były nominowane do nagrody WDECH ROKU 2004, przyznawanej przez dodatek do Gazety Wyborczej – Co jest grane.

Azyl Arkham

Rysunki: Dave McKean
Scenariusz: Grant Morrison

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich komiksów. „Arkham Asylum” to klasyczna opowieść z Batmanem w roli głównej, który musi stawić czoło szaleńcom z zakładu psychiatrycznego Arkham. Komiks pełen symboliki i nawiązań – można w nim znaleźć odniesienia do filozofii Junga oraz do kart Tarota. Scenarzysta Grant Morrison stawia wiele pytań dotyczących ludzkiej psychiki, ale na żadne nie udziela jednoznacznych odpowiedzi. To przerażająca podróż w głąb ludzkiego wnętrza, obsesji i szaleństwa. Niebanalny scenariusz doskonale uzupełniają niepokojące, ocierające się o szaleństwo rysunki Dave’a McKeana, znanego ilustratora okładek serii „Sandman”.
„Arkham Asylum” natychmiast zdobył szczyty list bestsellerów i pozostał tam przez długi czas. Do dziś sprzedało się ponad pół miliona egzemplarzy na całym świecie, dzięki czemu album dołączył do ekskluzywnego grona najlepiej sprzedających się nowel graficznych na całym świecie. A jego twórcy stali się jednymi z najbardziej wpływowych artystów komiksowych współczesnej sztuki komiksowej.

Liczba stron: 128
Cena: 79,00 zł
Data ukazania się: maj
Premiera: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
Oprawa: twarda, album foliowany


Kingdom Come

Rysunki: Alex Ross
Scenariusz: Mark Waid

Niezwykle udana próba mitologizacji współczesnych bohaterów komiksowych. Scenarzysta Mark Waid pokazuje Batmana, Supermana, Wander Woman jako prawie boskie istoty, które opiekują się ludźmi. Ale ci klasyczni bohaterowie, obdarzeni prawie boskimi mocami odeszli na emeryturę. Na świecie pojawiło się nowe pokolenie superbohaterów, które nie dba o dobro ludzkości, ale walczy między sobą, zupełnie nie zważając na ludzi.
Poprzez konfrontację klasycznych bohaterów z nowym pokoleniem twórcy pokazują, dlaczego mit superbohaterów jest niezwykle ważny w amerykańskiej kulturze.
Komiks został namalowany przez znanego grafika Alexa Rossa (m.in. zajmował się również projektowaniem plakatów do gal oscarowych). Dzięki fotorealistycznym szczegółom i odwzorowaniu postaci rysownik osiągnął oszałamiający efekt. Gdyby ci bohaterowie istnieli naprawdę, wyglądaliby tak, jak ich namalował Ross. Komiks zdobył dwie najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu komiksowego: został nagrodzony Nagrodą Eisnera (rok 1997) w kilku kategoriach: nagroda dla najlepszej serii, najlepszej okładki, najlepszego rysunku; oraz Nagrodą Harvey’a (rok 1997).

Liczba stron: 208
Cena: 99,00 zł
Data ukazania się: lipiec
Oprawa: twarda, album foliowany

Legendy naszych czasów

Rysunki: Enki Bilal
Scenariusz: Pierre Christin

Album dwóch znakomitych europejskich twórców komiksowych. Historie utrzymane w konwencji political fiction, nierzadko ocierające się o fantastykę stanowią jedno z najważniejszych dokonań artystycznych w XX-wiecznej sztuce komiksowej. Cykl „Legendy naszych czasów” obejmuje kilka samodzielnych albumów, z których do tej pory w Polsce ukazały się dwa: Polowanie i Falangi Czarnego Porządku. Na najnowszy zbiór składają się trzy części – każda omawia historię innego miasta, które jest miejscem nadnaturalnych wydarzeń. Bohaterem pojawiającym się w każdym z komiksów jest tajemniczy młodzieniec, niemy świadek niezwykłych wydarzeń, które miały miejsce w XX wieku. Rysunki do tej serii wykonał jeden z najbardziej utalentowanych europejskich twórców, mistrz „poważnej kreski”: Enki Bilal (zajmujący się również filmem, niedawno na ekranach kin gościł film na podstawie jego komiksu: „Immortal: Kobieta pułapka”).

Liczba stron: 176
Cena: 99,00 zł
Data ukazania się: wrzesień
Oprawa: twarda, album foliowany

[Egmont]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-