baner

NEWS

- Zapowiedzi

Łupaszka w komiksie


17 września ukaże się komiks opisujący losy podpułkownika Wojska Polskiego Jerzego Dąbrowskiego, pseudonim "Łupaszka", zamordowanego przez NKWD.

Łupaszka. 1939 r.


Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Stron: 54
Wydawnictwo: IPN
Data wydania: wrzesień 2009

Korzystając z materiałów źródłowych – wspomnień, relacji, pracy prof. Tomasza Strzembosza („Saga o Łupaczce”), autorzy na kartach komiksu starali się wiernie odtworzyć szlak bojowy 110 rezerwowego Pułku Ułanów; z pietyzmem pokazać militarne detale walczących stron oraz obyczajowe i historyczne tło wojny polsko-bolszewickiej z 1939 roku (przekroczenie przez Sowietów granicy w Stołpcach, bitwę pod Kodziowcami, obronę Grodna). Powstał komiks zrealizowany w konwencji fabularyzowanego dokumentu.

Szczególna rolę poświęcono tytułowemu bohaterowi, w komiksie znalazło się miejsce na pokazanie jego rodziny i słynnego rajdu do wolnej Polski w 1919 r.
Postać Jerzego Dąbrowskiego, legendarnego kresowego zagończyka, stała się symbolem bezkompromisowej, prowadzonej do końca walki z sowieckim agresorem.
Bohater wojny lat 1919–1920, w 1939 r. już pięćdziesięcioletni i dość schorowany (astma, otwierające się rany wojenne), nie zawahał się w obliczu wojny przyjąć nominacji na dowódcę 110 rezerwowego Pułku Ułanów. Tocząc nierówny bój ze znacznie silniejszym przeciwnikiem, wykazał się niezwykłą wprost wolą walki. Nawet wtedy, gdy bierną postawę wobec sowieckiego agresora zalecało naczelne dowództwo Wojska Polskiego, a poczucie bezsilności i brak nadziei na zwycięstwo sprawiły, że większość oddziałów rezygnowała ze zbrojnego oporu, „Łupaszka”, pozwoliwszy odejść tym, którzy chcieli zaprzestać walki, nie złożył broni. Podobnie jak dwaj inni żołnierze jego pułku, legendarny mjr Henryk Dobrzański „Hubal” i adiutant pułkowy rtm. Witold Biliński, gotów był, tak długo jak się da, kontynuować walkę. Tę decyzję przypłacił męczeńską śmiercią z rąk Sowietów.

Wyjątkowość postawy i dokonań Jerzego Dąbrowskiego sprawiła, że ten sam pseudonim – „Łupaszka” – przyjął kilka lat później mjr Zygmunt Szendzielarz z Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.

Publikacja została wzbogacona o obszerny (42 stronicowy) suplement historyczny napisany przez Mariusza Bechtę i Wojciecha Muszyńskiego.
Konsultacja historyczna: dr Tomasz Łabuszewski; Kazimierz Krajewski
[opis wydawcy]Przykładowe plansze:
[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-