baner

Komiks

Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunki: Jacek Przybylski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2010
Seria: Kroniki epizodów wojennych
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 52
Cena: 19,90
Wydawnictwo: Zin Zin Press
ISBN: 978-83-62449-01-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Na 32 czarno-białych planszach autorzy przedstawili niezwykle dramatyczne wydarzenia, jakie zapoczątkowały II wojnę światową, kiedy to pocztowcy w imię obrony wolności zajmowanego przez siebie skrawka Rzeczpospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku, stanęli do walki przeciwko zorganizowanym, silnym jednostkom niemieckim.

Twórcy albumu skupili się głównie na samym przebiegu bohaterskiej obrony Urzędu nr 1 Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 r. Jednakże w części pierwszej zasygnalizowali również fakty poprzedzające bezpośrednio te wydarzenia – prowadzone w ścisłej tajemnicy przygotowania do obrony, bezczelne prowokacje niemieckie skierowane przeciwko ludności polskiej oraz napięte do granic relacje między Niemcami i Polakami mieszkającymi w przedwojennym Gdańsku.

W trwających kilkanaście godzin, zaciętych bojach o gmach Poczty Polskiej przy ówczesnym Heveliusplatz (dziś: pl. Obrońców Poczty Polskiej) uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników placówki oraz cywilów pod dowództwem ppor. Konrada Guderskiego, oficera II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Podjęta przez pocztowców obrona eksterytorialnego budynku, znajdującego się w dyspozycji rządu Rzeczpospolitej Polskiej, ma zarazem wymiar symboliczny. To właśnie tutaj, o godz. 4.45 padły najprawdopodobniej pierwsze strzały II wojny światowej. Atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte nastąpił o 3 minuty później.

Komiks uzupełnia obszerny materiał historyczny – tekst i zdjęcia archiwalne. Ta część albumu powstała we współpracy z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Publikacja wydana w nakładzie 4 tys. egzemplarzy pod mecenatem Poczty Polskiej SA trafi do sprzedaży w ostatnich dniach sierpnia.

O autorach

Pomysłodawcą przedstawienia bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w formie albumu komiksowego jest Mariusz Wójtowicz-Podhorski. On również podjął się napisania scenariusza. Jako historyk obrony Westerplatte, ma już na swoim koncie m.in. scenariusz do głośnego komiksu "Westerplatte. Załoga śmierci" oraz 700-stronicową monografię bitwy "Westerplatte 1939. Prawdziwa historia".

Rysunki do "Pierwszych w boju" wykonał Jacek Przybylski, artysta znany m.in. z realizacji noweli "Długi sierpniowy dzień" w zbiorze "Solidarność – 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi" oraz jako współautor komiksu "Faustyna". Okładkę zaprojektował Krzysztof Wyrzykowski (twórca grafik w albumach: "Westerplatte. Załoga śmierci", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności", "Łupaszka 1939", "Korfanty") twórca okładek do większości komiksów historycznych wydanych dotychczas przez Zin Zin Press.

Koordynatorami projektu byli: Piotr Pyrka z Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej SA oraz Witold Tkaczyk z Zin Zin Press.

Recenzja

Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, Mariusz Miros

Galerie

Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-