Komiks

Koniec lata 1939

Koniec lata 1939

Scenariusz: Anna Belka, Marek Mikulski, Maciej Mikulski, Violetta Urbaniak
Rysunki: Marek Mikulski, Maciej Mikulski
Data wydania: Luty 2010
Wydawca oryginału: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 56
Cena: 5 zł
Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
TO KOMIKS EDUKACYJNY przedstawiający wydarzenia rozgrywające się w Warszawie w okresie od końca sierpnia do 28 września 1939 r., przeznaczony dla młodzieży szkolnej na poziomie wyższych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, wydany przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Dom Spotkań z Historią w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Poprzez zastosowanie niestandardowej formy przekazu - łączącej komiks z materiałami archiwalnymi - publikacja ma za zadanie ułatwić wizualizację wydarzeń i przyswojenie wiedzy na temat udziału Warszawy i jej mieszkańców w wojnie obronnej Polski w 1939 r.

Bohaterami komiksu jest dwoje młodych ludzi, Staś i Maria. Spędzą w Warszawie ostatnie chwile wolne od trosk, w przeddzień wybuchu II wojny światowej i powołania Stasia do wojska. Wędrują ulicami dzieląc się anegdotami i wspomnieniami o napotkanych miejscach. Tłem dla ich wędrówki są fotografie i pocztówki przedwojennej Warszawy ukazujące tętniące życiem miasto: ulice, budynki, parki, kawiarnie.

Druga część publikacji przedstawia wydarzenia z września 1939 r.: przygotowania do obrony stolicy, zniszczenia w wyniku bombardowań, sytuację na froncie, kapitulację miasta, wykrocznie wojsk hitlerowskich. Utrzymana jest w kolorystyce czarno-białej i stanowi kontrast dla "barwnego" wizerunku stolicy sprzed wybuchu wojny. Wydarzenia są przedstawione w formie kalendarium, poprzez dokumenty urzędowe i doniesienia prasowe, a także komentarze ludzi występujących na fotografiach miasta z tego okresu.

Epilog komiksu rozgrywa się 40 lat później, gdy bohaterowie odnajdują się po latach w Warszawie, podczas pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

Publikację zrealizowano techniką kolażu cyfrowego z materiałów archiwalnych: fotografii i dokumentów przechowywanych m.in. w zasobie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Postacie bohaterów zbudowano cyfrowo z fotografii archiwalnych i wpisano w miejsca i sytuacje historycznie prawdziwe. Wykorzystane materiały źródłowe zestawiono w postaci wykazu. Publikacja zawiera również chronologię wydarzeń rozgrywających się w Warszawie na tle sytuacji w Polsce w okresie wojny obronnej 1939 r.


Projekt graficzny i układ narracji: Marek Mikulski, Maciej Mikulski
Wybór i opis materiałów: Anna Belka, Marek Mikulski, Maciej Mikulski, Violetta Urbaniak
Wydawcy: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią
Wydawcy dziękują za udostępnienie materiałów ikonograficznych: Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowemu Archiwum Cyfrowemu i Polskiej Agencji Prasowej.
Publikacja w nakładzie 2 tys. egz. została sfinansowana ze środków Urzędu Miasta Warszawy

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-