baner

Komiks

Halloween Blues

Halloween Blues

Scenariusz: Mythic
Rysunki: Zbigniew Kasprzak
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Październik 2009
Seria: Halloween Blues, Plansze Europy
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 215 x 290 mm
Stron: 336
Cena: 149 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-3683-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Zbiorcze wydanie kryminalnej serii komiksowej, której głównym bohaterem jest inspektor Forester Hill. Cykl, którego pierwszy tom ukazał się w 2003 roku, a ostatni – w 2009, przyniósł zasłużone uznanie jego twórcom: scenarzyście Mythicowi (autorowi m.in. hiperrealistycznej serii sensacyjnej Alpha) i rysownikowi Zbigniewowi Kasprzakowi (Yans, Podróżnicy).

Akcja komiksu rozgrywa się w latach 50 w USA. W tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowana młoda hollywoodzka gwiazda filmowa, Dana Anderson. Jej mąż, inspektor policji, staje się głównym podejrzanym. Niestety, stracił pamięć i sam nie ma pewności, czy nie popełnił zbrodni. Nie wie tego także… duch Dany, który codziennie ukazuje się Foresterowi, aby go dręczyć i zmusić do rozwikłania zagadki.
Zjawa Dany jest jednym z elementów spajających całą serię, której każdy epizod jest poświęcony innej tajemnicy kryminalnej. Mythic napisał niezwykle gęsty i precyzyjnie skonstruowany scenariusz, w którym wątki ściśle się ze sobą przeplatają, trzymając czytelnika w nieustannym napięciu. Cała fabuła to umiejętne połączenie realizmu
z mistycyzmem. Dla rysownika zaś była to okazja do radykalnej zmiany stylu. Elegancki, czysty rysunek, zostawiający wiele miejsca dla koloru (tradycyjnie już autorstwa żony rysownika, Grażyny Kasprzak) i drobiazgowo zrekonstruowany obraz Ameryki połowy XX wieku stanowią efektowne dopełnienie bogatego scenariusza.

„Pomysł na ducha, który wprowadza odrobinę humoru, dwuwątkowość akcji, połączenie mistycyzmu z realizmem, co pozwala złamać schemat klasycznego thrillera i rozwinąć trochę mniej szablonowo ideę czarnego kryminału... Po prostu miałem ochotę to wszystko narysować. Poza tym, jest to historia gęsta, trochę jak powieść, no i lata 50. są moim wyborem, nie muszę więc ograniczać się do „dekoru” jak w fantastyce, czy „prawdy historycznej”. Przyznaję, że jest to dla mnie duże odświeżenie”. – Zbigniew Kasprzak, Świat Komiksu, Nr 34/2003

[Egmont]

Recenzja

Halloween Blues (wydanie zbiorcze), Jakub Koisz

Galerie

Halloween Blues Halloween Blues Halloween Blues

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-