baner

Komiks

Berlin

Berlin

Scenariusz: Marvano
Rysunki: Marvano
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2009
Seria: XX wiek, wiek XXI
Tytuł oryginału: Berlin
Rok wydania oryginału: 2007-2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 260 x 190
Stron: 176
Cena: 59 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-3620-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Pozycja z kolekcji "XX WIEK, WIEK XXI"

Zbiorcze wydanie trzytomowej serii znanego rysownika belgijskiego, Marvano, który tym razem stworzył też scenariusz opowieści. Wprawdzie jej pierwszy tom ukazał się w 1994 roku, ale autor dokończył cykl dopiero w roku 2008 i opublikował pod wspólnym tytułem Berlin. Dzieło to znacząco różni się od wcześniejszych komiksów Marvano. Nie jest opowieścią science fiction, lecz historyczno-sensacyjną, osadzoną w realiach niemieckich II wojny światowej i drugiej połowy XX wieku. Przedstawia historię śledztwa prowadzonego w czasach współczesnych przez głównego bohatera, usiłującego rozwikłać tajemnicę losów swojego ojca, byłego pilota wojsk alianckich, który w czasie II wojny światowej bombardował Berlin, a później, podczas zimnej wojny, kiedy Rosjanie blokowali zachodnią część stolicy Niemiec, bronił Berlina Zachodniego.

[Egmont]

Znakomity komiks słynnego belgijskiego scenarzysty i rysownika Marvano. Wydanie polskie zawiera wszystkie trzy części cyklu, powiązane osobami bohaterów oraz miejscem akcji, którym jest Berlin.
Część pierwsza ukazuje tragiczne losy lotników alianckich, bombardujących Berlin i inne niemieckie miasta. W części drugiej jeden z bohaterów, już po wojnie, bierze udział w akcji obrony Berlina Zachodniego przed uzależnieniem od ZSRR, a przy okazji wplątuje się w aferę związaną z nazistowską tajną bronią. Ostatnia część rozgrywa się na początku XXI wieku, kiedy jeden z potomków uczestników walk o Berlin stara się rozwikłać sensacyjną zagadkę zabójstwa tajemniczego „Rosyjskiego Księcia”.
Bohaterami komiksu są nie tylko żołnierze wojsk alianckich czy stojący po drugiej stronie frontu Niemcy, ale także ofiary wojny, zarówno działań faszystów, jak i wojsk sprzymierzonych. Autor obiektywnie ukazuje obie strony konfliktu, nie waha się także przed ostrym moralnym osądem hitleryzmu, stalinizmu i powojennej amerykańskiej polityki mocarstwowej.

[Egmont]

Recenzja

Berlin, Tadeusz Fułek

Galerie

Berlin Berlin Berlin Berlin

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-