reklama baner reklama

Nowe Teksty

Bohater, na jakiego nie zasługujemy
Zimiński o 1.tomie "Transmetropolitana"
Obniżenie lotu
Kleszcz o "Superman. Action Comics #02: Powrót do „Daily Planet”
Śladów geniuszu brak
Kleszcz o "RAPP #01: Zaginione dzienniki Tesli"
Wino im starsze…
Kleszcz o "Hellboy. Tom 3: Zdobywca Czerw. Dziwne miejsca"
Jest źle, jest źle, jest źle, jest...
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości #03: Ponadczasowi"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Komiks

Deogratias

Deogratias

Scenariusz: Jean-Paul Stassen
Rysunki: Jean-Paul Stassen
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2009
Seria: XX wiek, wiek XXI
Tytuł oryginału: Déogratias
Rok wydania oryginału: 2000
Wydawca oryginału: Dupuis – Aire Libre
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 260 x 190
Stron: 80
Cena: 29 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-2551-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Pozycja z Kolekcji "XX WIEK, WIEK XXI"


Nagroda im. René Goscinny’ego za najlepszy scenariusz komiksowy w 2000 roku.

Deogratias Jeana Philippe’a Stassena to piękne, poruszające, a czasami wstrząsające studium człowieka przeżywającego piekło spowodowane pogrążeniem się jego kraju w szaleństwie i ludobójstwie.

Akcja opowieści rozgrywa się na przełomie 1994 i 1995 roku w Rwandzie, małym i gęsto zaludnionym państwie położonym we wschodniej Afryce. Kraj ten dochodził wówczas do siebie po wstrząsie, jakim było masowe ludobójstwo, które pociągnęło za sobą osiemset tysięcy ofiar. Ekstremiści z Hutu – dominującej w kraju grupy etnicznej – zrealizowali starannie zaplanowaną kampanię prowadzącą do wymordowania wszystkich mieszkańców wywodzących się z ludu Tutsi. To barbarzyństwo trwało ponad trzy miesiące, a świat w tym czasie spokojnie obserwował wydarzenia i czekał na dalszy rozwój wypadków.

Niniejsza opowieść to historia Deogratiasa, młodego chłopca o udręczonej duszy, będącego uczestnikiem wydarzeń, które nigdy nie powinny przytrafić się żadnemu człowiekowi. Współczująca narracja Stassena i jego piękne, ekspresyjne, literackie mistrzostwo pozwalają nam wyobrazić sobie coś niewyobrażalnego i to w sposób, który niewielu ludziom uda się zapomnieć.

[Ze wstępu Alexis Siegel]


Wstrząsający obraz tragicznych wydarzeń w Rwandzie i jednocześnie poruszające studium człowieka przeżywającego piekło spowodowane pogrążeniem się jego kraju
w szaleństwie i ludobójstwie. W 15. rocznicę wydarzeń w Rwandzie prezentujemy niezwykły album poruszający ważną i wciąż aktualną tematykę.
Akcja opowieści rozgrywa się pod koniec 1994 lub na początku 1995 roku
w Rwandzie – małym, gęsto zaludnionym państwie położonym w środkowo-wschodniej Afryce. Kraj ten dochodził wówczas do równowagi po ludobójstwie, którego ofiarą padło 800 tysięcy ludzi. Ekstremiści z plemienia Hutu – dominującej w kraju grupy etnicznej – zrealizowali starannie zaplanowaną kampanię prowadzącą do wymordowania wszystkich mieszkańców wywodzących się z ludu Tutsi. Ale zabijali również Hutu, którzy sprzeciwiali się ich działaniom. To barbarzyństwo trwało ponad trzy miesiące, a świat w tym czasie obserwował wszystko spokojnie z boku i czekał na dalszy rozwój wypadków.

Niniejsza opowieść to historia Deogratiasa, chłopca o udręczonej duszy, będącego uczestnikiem wydarzeń, które nigdy nie powinny przytrafić się żadnemu człowiekowi. Wraz z bohaterem odbywamy wędrówkę w głąb jego wspomnień, które stopniowo układają się w obraz tego, co przeżył. Współczująca narracja autora i jego piękne, ekspresyjne, literackie mistrzostwo pozwalają nam wyobrazić sobie coś niewyobrażalnego, i to w sposób, który niewielu ludziom uda się zapomnieć.
Deogratias to trudne, ale wspaniałe i szczere arcydzieło jednego
z najwybitniejszych twórców komiksowych naszych czasów, Jeana-Philippe’a Stassena.

[Egmont]

Recenzja

Deogratias, Tadeusz Fułek, Sylwia Kaźmierczak

Galerie

Deogratias Deogratias Deogratias Deogratias

Tagi

XX wiek, wiek XXI

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-