baner

Komiks

Pinokio

Pinokio

Scenariusz: Winshluss
Rysunki: Winshluss
Kolor: Cizo, Frederic Boniaud, Thomas Bernard, Frederic Felder
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2011
Tytuł oryginału: Pinocchio
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Les Requins Marteaux
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Druk: kolor
Oprawa: twarda szyto-klejona
Format: A4
Stron: 192
Cena: 99,9 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-53-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Winshluss zaczął tworzyć "Pinokia" w 2003 roku i przez następne dwa lata publikował go w odcinkach w magazynie „Ferraille Illustré”. Wtedy jednak przerwał pracę nad nim, by całkowicie skoncentrować się na realizacji animowanej adaptacji słynnego „Persepolis” Marjane Satrapi. Bo to Winshluss, pod swoim prawdziwym nazwiskiem – Vincent Paronnaud – wspólnie z autorką komiksu wyreżyserował film, który został nagrodzony na festiwalu w Cannes, otrzymał Cezara i był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany. Rysownikowi udało się skończyć „Pinokia” w 2008 roku, a już kilka miesięcy później na festiwalu w Angouleme został on uznany najlepszym komiksem roku!

W swoim komiksie Winshluss opowiada na nowo niezwykłe przygody słynnej marionetki. Jego akcja w dużej mierze pokrywa się z popularną powieścią Carlo Collodiego, ale intryga została uwspółcześniona. Pinokio nie jest tu drewnianym chłopcem, ale stworzonym przez pewnego inżyniera bojowym androidem. Z kolei „gadający świerszcz” zamienia się tutaj w karalucha, pijaka i olewusa, który w głowie robota urządza sobie squat.

Winshluss po mistrzowsku rozprawia się z klasyczną opowieścią, a także z jej słynną disnejowską adaptacją. Na bazie bajki uwielbianej przez dzieci tworzy, przeznaczoną dla dorosłych mroczną, ironiczną i okrutną wariację na temat „Pinokia”. Fantastycznie narysowaną, pokolorowaną i obywającą się w zasadzie bez słów.

[opis wydawcy]

Recenzja

Pinokio, Michał Misztal

Galerie

Pinokio Pinokio Pinokio Pinokio Pinokio

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-