Komiks

Kompot
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
„Kompot” to projekt, który jest efektem współpracy polskich i izraelskich artystów komiksowych w ramach Sezonu Polskiego w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Jesienią 2007 roku w Warszawie i w Tel Awiwie odbyły się warsztaty, których celem było stworzenie historii komiksowych inspirowanych rzeczywistościa Polski i Izraela. Po roku intensywnych prac i artystycznych sporów udało się wydać album w dwóch wersjach: polsko-hebrajskiej i angielskiej. Pracy nad albumem towarzyszyła wystawa w Muzeum Komiksu w Holon w Izraelu, która prezentowała szkice, scenariusze, scenopisy obrazkowe artystów biorących udział w projekcie. Wernisaż wystawy odbył się w czerwcu 2008 roku.

Kiedy niemal dwa lata temu zaczęliśmy rozmowy z naszymi izraelskimi przyjaciółmi na temat polsko-izraelskiego albumu komiksowego oraz warsztatów, jednego byliśmy pewni – chcieliśmy wyjść poza stereotypy. Polityka panującego w powojennej Polsce reżimu komunistycznego nie pozwoliła na swobodny polsko-izraelski dialog. Starano się również wymazać ogromne znaczenie, jakie wspólna kilkusetletnia polsko-żydowska historia ma dla polskiej kultury i tożsamości. Blokada informacji spowodowała, że dla wielu Izraelczyków Polska współczesna nie istniała, w ich wyobraźni pozostawała wciąż miejscem zagłady.
Pragnęliśmy spojrzeć na Polaków i na Izraelczyków z nowej, wspólnej perspektywy. Zaczęliśmy więc przewrotnie od analizy wzajemnych stereotypów i właśnie ich przełamywaniu poświęcone były warsztaty, w których wzięli udział twórcy niniejszej książki, w Polsce i w Izraelu. Po drodze rodziły się fascynacje, wybuchały awantury o historię obu krajów, spory o historie osobiste, była męka, ale też ogromna radość wspólnego pisania i rysowania. Album, który powstał, pokazuje jak ważny jest żywy kontakt Polaków i Izraelczyków – kontakt poprzez kulturę, wspólną twórczość i komentowanie świata.
Katarzyna Wielga i Marta Wójcicka – kuratorki projektu

Twórcy biorący udział w projekcie:

Zeev Engelmayer - rysownik, illustrator, wielokrotnie nagradzany w Izraelu i za granicą, publikuje regularnie w dzienniku „Yedioth Ahronoth”, twórca magazynu „Syrup”.

Daniel Goldstein - rysownik, illustrator, publikuje w dzienniku „Maariv”, współtwórca magazynu komiksowego „Blender”.

Rachely Rotner - rysowniczka, ilustratorka, dziennikarka magazynu „Rating”.

Krzysztof Ostrowski - rysownik, illustrator, wokalista zespołu Cool Kids of Death, wielokrotnie nagradzany na festiwalu komiksów w Łodzi.

Michał „Śledziu” Śledziński - rysownik, illustrator, twórca magazynu komiksowego „Produkt”, autor serii komiksowej „Osiedle Swoboda”.

Joanna Karpowicz - rysowniczka, ilustratorka, nagradzana na festiwalu komiksów w Łodzi.

Łukasz Mieszkowski - rysownik, illustrator, twórca serii komiksowej „Ursynowska Specgrupa od Rozwałki”.

Jakub Szczęsny - architekt, rysownik, kurator, członek grupy Centrala, publikował w magazynie „Fluid”.

[Kultura Gniewu]

Impreza

Kompot na Smolnej i Chłodnej,

Galerie

Kompot Kompot Kompot Kompot

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-