reklama baner reklama
baner

Komiks

Przybysz

Przybysz

Scenariusz: Shaun Tan
Rysunki: Shaun Tan
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2009
Tytuł oryginału: The Arrival
Wydawca oryginału: Lothian Books, Hachette Livre Australia
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A 4
Stron: 128
Cena: 79,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Mężczyzna po raz ostatni czule całuję swoją żonę i córkę, by za chwilę wejść na pokład statku, którym przemierzy ocean. To bolesne rozstanie jest początkiem najważniejszej podróży w jego życiu – opuszcza dom w poszukiwaniu nowego, lepszego miejsca dla swojej rodziny.

Kiedy w końcu zejdzie na ląd jego oczom ukaże się absolutnie niezwykły świat. Zamieszkały przez mówiących w dziwnym języku ludzi, pełen fantastycznych stworzeń i zapierających dech w piersiach budowli. I choć często towarzyszyć będzie mu uczucie zagubienia, w końcu obudzi się w nim nadzieja.
Shaun Tan, przy pomocy zachwycających ilustracji i wyjątkowego daru opowiadania wyłącznie obrazem, potrafił w przekonujący sposób oddać uczucia towarzyszące emigrantom – obcym w obcym kraju.

Co pcha tak wielu ludzi do porzucenia wszystkiego i podjęcia samotnej wyprawy do nowego, tajemniczego kraju; miejsca, gdzie brak rodziny i przyjaciół, gdzie wszystko jest bezimienne, a przyszłość - niepewna? Ta niema powieść graficzna opowiada historię każdego takiego migranta, uchodźcy, czy wysiedleńca i zarazem stanowi hołd wobec wszystkich, którzy podjęli to wyzwanie.

Komiks Shauna Tana obywa się bez słów i trudno też znaleźć słowa, które w pełni oddałyby jak piękną, pod każdym względem, jest opowieścią.


Lista wybranych nagród i wyróżnień, które otrzymał „Przybysz”:

Bologna Ragazzi Award – Specjalne Wyróżnienie
World Fantasy Award – Artysta Roku
Publishers Weekly – Najlepsza książka roku 2007
New York Times – Najlepsza ilustrowana książka roku 2007
Amazon.com's – Najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007
The Columbus Dispatch – Najlepsza książka roku 2007
A School Library Journal – Najlepsza książka roku 2007
The Washington Post – Najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007
Nagrody Locus – Najlepszy album roku 2008
Fauve d'or – Najlepszy album festiwalu w Angouleme

Kultura Gniewu

Recenzja

Przybysz, Tadeusz Fułek

Galerie

Przybysz Przybysz Przybysz Przybysz Przybysz Przybysz

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

MORT -

Genialne.I na prawdę nie trzeba dodawać niczego więcej.

Cello -

Jak dla mnie strasznie przereklamowany komiks, nie lubie takich eksperymentow, szczerze mowiac co to za atrakcja przegladanenie albumu w ktorym nie ma zadnego tekstu?

turucorp -

Cello pisze:Jak dla mnie strasznie przereklamowany komiks, nie lubie takich eksperymentow, szczerze mowiac co to za atrakcja przegladanenie albumu w ktorym nie ma zadnego tekstu?
dobre :D

jeszcze dopisz, ze przez ekperymentalne filmy typu "Reksio" czy "Zaczarowany olowek" masz traume z dziecinstwa, jak przechodzisz kolo galerii, w ktorej wystawiaja obrazy, rzezby albo zdjecia to cie trzesie, a Butenko ze swoim "Kwapiszonem" jest zbyt awangardowy.

Cello -

Jak chcę popatrzeć na ładne rysunki to biorę artbooka Bisleya albo Urushihary. Te w Przybyszu żadną rewelacją nie są.

MORT -

Rysunek jest bardzo dobry - nie wiem czego się czepiasz. A cały urok polega na tym, że słowa są tam całkowicie zbędne. To co postacie mówią, to co czują i widzą zupełnie nie potrzebuje opisów, chmurek z tekstem, niczego. Wszystko to widać jak na dłoni.