baner

Komiks

Fun Home. Tragikomiks rodzinny

Fun Home. Tragikomiks rodzinny

Scenariusz: Alison Bechdel
Rysunki: Alison Bechdel
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2009
Tytuł oryginału: Fun Home. A Family Tragicomic
Wydawca oryginału: Houghton Mifflin
Tłumaczenie: Sebastian Buła, Wojciech Szot
Druk: 2 kolory
Oprawa: twarda
Format: 150x210 mm
Stron: 248
Cena: 50 zł
Wydawnictwo: Abiekt.pl, Timof i Cisi Wspólnicy
ISBN: 978-83-61081-33-3
Komiks nr 52
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
"Fun Home. Tragikomiks rodzinny" to kronika dzieciństwa i dojrzewania autorki na pensylwańskiej wsi, skupiająca się na ukazaniu skomlikowanej relacji córki z ojcem. Książka zawiera tematy takie jak orientacja seksualna, role płciowe, samobójstwo jak i znaczenie literatury w zrozumieniu siebie i rodziny. Tworzenie komiksu zajęło autorce siedem lat.

Książka została wielokrotnie nagrodzona i wyrózniona m.in. tytułem książki roku TIME 2006.

Komiksowe arcydzieło o dwóch ludziach, żyjących w jednym domu, ale w dwóch różnych światach i o tajemniczych długach, które wobec siebie zaciągnęli. – Time, The Best Book of 2006 (Najlepsza książka 2006).

Jeden z najlepszych pamiętników tej dekady (…) niewymownie intymny i bez reszty wciągający – New York Magazine, Ten Best Books of the Year (Dziesiątka najlepszych książek roku).

Fun Home jest prawdopodobnie najbardziej kompaktową i jednocześnie najbardziej wymowną autobiografią jaka kiedykolwiek powstała – Sean Wilsey, New York Times Book Review.

Objawienie (…) Robi wrażenie prawdziwie literackiego osiągnięcia, głównie dzięki jego bohaterom, którzy wprawiają w zakłopotanie, rozczarowują i łamią serca w sposób, w jaki ludzie robią w rzeczywistości i najlepszej prozie – Minneapolis Star-Tribune.

[Abiekt, Timof]

"Fun Home. Tragikomiks rodzinny" autorstwa legendarnej autorki komiksów lesbijskich, Alison Bechdel. Książka została doceniona przez krytyków i uhonorowana m.in. tytułem Książki Roku magazynu Time.

Ta niesamowita książka autorstwa Alison Bechdel jest śmieszno-straszną rodzinną opowieścią, perfekcyjnie skomponowaną z charakterystycznych, gotycyzujących rysunków Bechdel. Obok Persepolis Marjane Satrapi to jeden z najodważniejszych i najważniejszych pamiętników graficznych.

Poznaj ojca Alison, specjalistę od konserwacji i obsesyjnego renowatora rodzinnego, wiktoriańskiego domu, prowadzącego – podobnie jak jego przodkowie – dom pogrzebowy, nauczyciela języka angielskiego, lodowato zdystansowanego rodzica i nieujawnionego homoseksualistę, który – jak wychodzi na jaw – przez wiele lat romansował z mężczyznami. Przez czasem wzruszającą, a czasem bezwzględnie zabawną narrację, odkrywamy tęsknotę za ojcem, o której opowiada córka. I mimo leżących w oddali zakurzonych trumien, ich relacje nabierają bardzo intymnego wyrazu dzięki ukrytym w książce kodom. Kiedy Alison „wychodzi z szafy” i oświadcza, że jest lesbijką, rozwiązanie jest błyskawiczne, drastyczne – i zbawcze. Tworzenie komiksu zajęło autorce siedem lat.

Książka zawiera esej-wstęp Izabeli Filipiak zatytułowany Fun Home, czyli żałoba po nieobecności.

[Abiekt, Timof]

Recenzja

Fun Home. Tragikomiks rodzinny, Paweł Panic

Galerie

Fun Home. Tragikomiks rodzinny Fun Home. Tragikomiks rodzinny Fun Home. Tragikomiks rodzinny

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-