baner

Komiks

Płaszcz Ajewskiego

Płaszcz Ajewskiego

Scenariusz: Monika Powalisz
Rysunki: Tymek Jezierski
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2008
Druk: kolor
Format: 175x255mm
Stron: 24
Cena: 15 PLN
Wydawnictwo: Bellona
Konsultacja historyczna: dr Piotr Rozwadowski
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Komiks oparty jest na faktach i opowiada historię Eugeniusza Ajewskiwgo, ps. Kotwa, zastępcy dowódcy kompanii 0-2 „Withala” z pułku „Baszta”, bohatera Powstania Warszawskiego.

Publikacja „Płaszcz Ajewskiego” w nowatorski sposób przedstawia jeden z epizodów Powstania Warszawskiego.
Bohaterem komiksu jest Eugeniusz Ajewski, ps. „Kotwa”, dowódca II plutonu
w 3. kompanii szturmowej 4. Rejonu Obwodu Mokotów, walczący w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie w Pułku „Baszta”. Tytułowy płaszcz, zamówiony przez Ajewskiego u pewnego żydowskiego krawca jeszcze przed wybuchem powstania, kilkakrotnie ratuje mu życie w czasie walk.
Historia płaszcza Ajewskiego przeplata się z innymi epizodami powstańczymi, tworząc obraz życia młodych powstańców, widziany oczami jednego z nich.

Notka o autorach:

Monika Powalisz (ur. 1973 r.), dramatopisarka, reżyserka i scenarzystka i Tymek Jezierski (ur. 1983), rysownik, pracują razem nieprzerwanie od 2006 roku. Ich pierwszym wspólnym projektem był komiks „Mysz Wittgensteina”. W zeszłym roku komiksem „Ostatni koncert” zdobyli pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku autobiograficzna historia „Lisi Ogon” została wyróżniona

w konkursie „Wysokich Obcasów”. Obecnie pracują nad powieścią graficzną „Serce ze śniegu”, która ukaże się w przyszłym roku. Oboje mieszkają i pracują w Warszawie. [Bellona]

Recenzja

Płaszcz Ajewskiego, Paweł Panic

Galerie

Płaszcz Ajewskiego Płaszcz Ajewskiego

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-