Nowe Teksty

Szaleniec z Oskarem
Pawełek o filmie "Joker"
Paulina Christa: Żeby pamięć o dziadku nie zaginęła
rozmowa z Pauliną Christą, prezesem Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy
Coś się kończy, coś się zaczyna
Tymoteusz Wronka o "Łasuch #03"
Danie w sosie słodko-gorzkim
Wronka o "Chew #12: Czarna polewka"
Pewnego razu w kinie
Pawełek o filmie "Pewnego razu... w Hollywood"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Komiks

Słynni polscy olimpijczycy #14: Ryszard Szurkowski

Słynni polscy olimpijczycy #14: Ryszard Szurkowski

Scenariusz: Radosław Nawrot
Rysunki: Łukasz Ciaciuch
Okładka: Tomasz Jędrzejowski
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2008
Seria: Słynni polscy olimpijczycy
Druk: kolor, papier matowy
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 32
Cena: 9,90 PLN
Wydawnictwo: Agora S.A.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Młodzi ludzie nie mogą w ogóle uwierzyć, że Polacy odnosili niegdyś sukcesy w kolarstwie i że ten sport odgrywał w naszym kraju taką rolę - wyznał nam bohater tego odcinka, znakomity polski kolarz Ryszard Szurkowski. Zgodził się, by powstał komiks i o nim właśnie po to, by o tych sukcesach przypomnieć.

W tym celu przeniesiemy się w lata 60. i 70. Wówczas to sport odgrywał w życiu Polaków znacznie większą rolę niż dziś, a szczególna pozycję zajmował kolarski Wyścig Pokoju. Co roku w maju kolarze przetaczali się przez Polskę (a także NRD i Czechosłowację), a tłumy ludzi dopingowały ich przy trasie. W całej Polsce zamierało życie na ulicach, bo wszyscy gromadzili się przy radioodbiornikach i telewizorach. I wypatrywali w peletonie polskich biało-czerwonych koszulek. Nie nadaremno.

Ryszard Szurkowski był niekwestionowanym królem Wyścigu Pokoju. Urodzony 12 stycznia 1946 r. w Świebodowie koło Milicza znakomity kolarz wygrał ten wyścig czterokrotnie: w 1970, 1971 , 1973 i 1975 r. Był także mistrzem i wicemistrzem świata w kolarstwie. Został wreszcie dwukrotnie wicemistrzem olimpijskim - w 1972 r. w Monachium i w 1976 r. w Montrealu.

Fani kolarstwa mówią: - No tak, ale przecież to było kolarstwo amatorskie. Peleton zawodowy miał swoje mistrzostwa i ścigał się niezależnie od amatorów, jakby w zupełnie innym świecie.

To prawda, ale pamiętajmy, że najlepsi polscy kolarze z lat 70. - z Ryszardem Szurkowskim na czele - nie mieli wyboru. Nie mogli ścigać się z zawodowcami. Skąd zatem pewność, że nie daliby sobie z nimi rady?

Zapraszamy zatem na spotkanie z Ryszardem Szurkowskim i innymi znakomitymi polskimi kolarzami, z Wyścigiem Pokoju i otaczającą go atmosferą, która elektryzowała dawniej całą Polskę.

[Agora]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-