Nowe Teksty

Szaleniec z Oskarem
Pawełek o filmie "Joker"
Paulina Christa: Żeby pamięć o dziadku nie zaginęła
rozmowa z Pauliną Christą, prezesem Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy
Coś się kończy, coś się zaczyna
Tymoteusz Wronka o "Łasuch #03"
Danie w sosie słodko-gorzkim
Wronka o "Chew #12: Czarna polewka"
Pewnego razu w kinie
Pawełek o filmie "Pewnego razu... w Hollywood"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Komiks

Słynni polscy olimpijczycy #12: Otylia Jędrzejczak

Słynni polscy olimpijczycy #12: Otylia Jędrzejczak

Scenariusz: Radosław Nawrot
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2008
Seria: Słynni polscy olimpijczycy
Druk: kolor, papier matowy
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 32
Cena: 9,90 PLN
Wydawnictwo: Agora S.A.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Ten odcinek poświęcony jest Otylii Jędrzejczak, która pchnęła polskie pływanie o kilka dekad do przodu. Przez długie lata ten sport nie odgrywał w Polsce takiej roli, jak dyscypliny, w których odnosiliśmy sukcesy i zdobywaliśmy sporo olimpijskich medali, jak lekkoatletyka, boks, podnoszenie ciężarów czy kolarstwo. Na szczęście pojawiła się Otylia Jędrzejczak i wszystko się zmieniło.

Dzięki niej pływanie odgrywa w polskim olimpizmie taką rolę, jak w każdym innym kraju - pierwszorzędną. Urodzona 13 grudnia 1983 r. w Rudzie Śląskiej pływaczka zupełnie je zrewolucjonizowała i stała się symbolem polskiego sukcesu sportowego początku XXI wieku. Nazywana jest "Motylią" czy "Złotym Delfinkiem", gdyż jest specjalistką od stylu motylkowego, zwanego też delfinem. Zawodniczka Pałacu Młodzieży Katowice, a od 2001 r. - AZS AWF Warszawa to trzykrotna medalistka olimpijska z Aten, w tym złota na 200 metrów stylem motylkowym - pierwsza w historii Polski mistrzyni olimpijska w pływaniu.

Olbrzymie sukcesy odnosiła na mistrzostwach świata, z których ani razu nie wróciła bez medalu. W 2003 i 2005 r. zdobywała złote medale na swym koronnym dystansie - 200 metrów delfinem. Jest także pięciokrotną mistrzynią Europy i trzykrotną mistrzynią Europy na krótkim basenie 25-metrowym. Trzykrotnie biła rekordy świata. W 2002 r. w Berlinie ustanowiła rekord na dystansie 200 metrów stylem motylkowym czasem 2.05,78. Trzy lata później, na mistrzostwach świata w Montrealu, poprawiła własny rekord czasem 2.05,61. Wreszcie w grudniu 2007 r. w Debreczynie na Węgrzech, w dniu swoich 24. urodzin, wynikiem 2.03,53 ustanowiła rekord świata na 200 metrów delfinem, ale na basenie krótkim, 25-metrowym.

W Pekinie Otylia Jędrzejczak będzie naszą największa faworytką do olimpijskich medali.

Zapraszamy na spotkanie z pierwszą damą dzisiejszego polskiego sportu - mistrzynią pływania Otylią Jędrzejczak. [Agora]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-