baner

Komiks

Misterium

Misterium

Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Jon J. Muth
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2008
Tytuł oryginału: The Mystery Play
Rok wydania oryginału: 1994
Wydawca oryginału: Vertigo
Druk: kolor
Format: 17 x 26 cm
Stron: 76
Cena: 32,90
Wydawnictwo: Manzoku
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
7 /10
Zagłosuj!
Towneley to miasteczko gdzieś na krańcu świata. Dla jego mieszkańców czas jakby się zatrzymał. Jedynie burmistrz Purves wraz z pastorem Tilleyem próbują walczyć z coraz powszechniejszym zwątpieniem i brakiem wiary. Postanawiają wystawić sztukę teatralną (tytułowe misterium biblijne) w nadziei iż pomoże to zintegrować znowu społeczność osady.
Gdy w trakcie przedstawienia zamordowany zostaje aktor grający w sztuce Boga do miasteczka przybywa detektyw Frank Carpenter, któremu powierzono zadanie wyjaśnienia zagadki zabójstwa. I tylko Bóg wie, gdzie zaprowadzi go ścieżka, na którą wstąpił...

Przy pomocy całej gamy różnorodnych sztuczek Morrison pokazuje nam równolegle dwa światy: Z jednej strony świat rzeczywisty, realny, w obrębie którego prowadzone jest śledztwo, z drugiej zaś - świat wiary i metafizyki, katolickiej wizji człowieka i Boga. Nie są to jednak odrębne płaszczyzny - Morrison sprawia że uzupełniają się one wzajemnie, nakładają na siebie tworząc całość.

Jedno jest pewne: "The Mystery Play" nie jest klasyczną opowieścią detektywistyczną. Talent Morrisona do tworzenia przepełnionych symboliką obrazów (czemu dał wyraz choćby w "Azylu Arkham") wsparty został talentem Mutha oddającego w akwarelach zamysły scenarzysty.
[Kojot]

Artykuł

Misterium. Tak to widzę, Robert Zaręba

Galerie

Misterium Misterium Misterium Misterium Misterium Misterium Misterium Misterium Misterium Misterium

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-