reklama baner reklama

Nowe Teksty

Kosmiczne początki Toma Kinga
Sławinski o "Omega Men. To już koniec"
Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Komiks

Hard Boiled

Hard Boiled

Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Geof Darrow
Kolor: Claude Legris, Florence Breton
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2008
Seria: Mistrzowie Komiksu
Wydawca oryginału: Dark Horse
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 21 x 28 cm
Stron: 128
Cena: 69 zł
Wydawnictwo: Egmont
Mistrzowie Komiksu
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
7 /10
Zagłosuj!
"Hard Boiled" to połączenie thrillera sci-fi i opowieści sensacyjno-kryminalnej. Frank Miller i Geof Darrow stworzyli komiks drogi uhonorowany nagrodą Eisnera w kategorii Najlepsza Para Scenarzysta/Rysownik.

Główny bohater "Hard Boiled", Nixon, to cyborg czwartej generacji. Nie zdaje sobie sprawy, że nie jest człowiekiem. Kim w takim razie jest? Sprzedawcą? Poborcą podatkowym? Ubezpieczycielem?

Czytając go ma się wrażenie uczestniczenia w akcji. Totalna masakra na ulicach, zniszczone budki telefoniczne, napisy na murach, morderstwa i gwałty - wszystko to owocuje specyficznym efektem wizualnym. To komiks kontrastów: w dialogach nie spotykamy przekleństw, ale agresja otoczenia nasila się z każdym kolejnym kadrem,

Powiedziałbym że Miller i Darrow byli jedynymi właściwymi autorami do stworzenia tego dzieła. Rysunki są szczegółowe nawet w najdalszym planie. Brak tu skomplikowanej fabuły, lecz nie przeszkadza to w zatrzymaniu się nad każdą z ilustracji, zanalizowaniu każdego rysunku. Na 128 stron komiksu jest 8 rysunków dwustronicowych i 30 jednostronicowych.

Komiks jest luźną adaptacja prozy Philipa K. Dicka „Elektryczna mrówka”.
Oczywiście fakt ten nie przeszkodził Millerowi w pokazaniu swojej wizji świata.
[Kojot]

Dzień jak zwykle zapowiadał się spokojnie. Co ciekawego może się zresztą wydarzyć, kiedy, jak Nixon, jesteś zwyczajnym facetem, niepozornym urzędnikiem pracującym jako poborca podatkowy? Chwileczkę… A może nie nazywasz się Nixon, tylko Carl Seltz – sprzedawca ubezpieczeń Carl Seltz? A może Harry Seltz? Albo… Harry Burns…? A jeśli nie jesteś poborcą – to kim?
Zanim Nixon odkryje prawdę o swoim pochodzeniu, pół miasta wyleci w powietrze. Tylko czy on to w ogóle zauważy…?

Utrzymany w konwencji cyberpunka, „Hard Boiled” Franka Millera i Geofa Darrowa stanowi swobodną wariację na temat prozy Philipa K. Dicka. Co różni człowieka od maszyny, androida? Czy otaczający nas świat to tylko jedna wielka mistyfikacja – sztuczna wizja nałożona na rzeczywistość? Nixon, nawet jeśli nie chce, będzie musiał poszukać odpowiedzi na podobne pytania. A wszystko to w huku kolejnych eksplozji i wizgu dartego metalu, podczas dzikich pościgów zatłoczonymi ulicami zaśmieconego miasta przyszłości. Czy jeden człowiek może stanąć naprzeciw wielkiej korporacji? Tylko czy rzeczywiście jest to człowiek?

Frank Miller, znany ze zekranizowanej niedawno serii „Sin City”, tym razem napisał scenariusz dużo lżejszy – mimo wcale licznych, przerysowanych do przesady scen seksu i przemocy – w którym twórczo odwołuje się do motywów znanych choćby z filmowego „Blade Runnera”. Jednak pierwsze skrzypce w „Hard Boiled” gra niezaprzeczalnie Geof Darrow, ze swoim hiperdokładnym, odwzorującym najmniejsze detale rysunkiem. Nieprzypadkowo Darrow został wyróżniony za ten komiks nagrodą Eisnera – „Hard Boiled” to prawdziwa wizualna uczta.
Jeśli tylko uda ci się przeżyć.

[Egmont]

Rzut okiem

Hard Boiled, Karol Wiśniewski

Galerie

Hard Boiled Hard Boiled Hard Boiled Hard Boiled

Tagi

Mistrzowie Komiksu

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-