baner

Komiks

Szpinak Yukiko

Szpinak Yukiko

Scenariusz: Frederic Boilet
Rysunki: Frederic Boilet
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2007
Rok wydania oryginału: 2001
Wydawca oryginału: ego comme x
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Druk: czarno-biały, kreda
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Format: B5
Stron: 144
Cena: 35,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Historia miłosna rozgrywająca się w plenerach współczesnego Tokio. Bohater (alter ego autora) wkrótce po przyjeździe do Japonii poznaje Yukiko Hashimoto. I zakochuje się niemal od pierwszego wejrzenia. Chce z nią być nie zważając nawet na to, że ona woli innego. To gorące uczucie z jego strony i delikatny dystans, z jakim pochodzi do sprawy dziewczyna nadają dynamiki temu związkowi i całej opowieści. Randki, romantyczne kolacje, pełne zmysłowości i czułości sceny erotyczne tworzą wyjątkowo subtelny i wiarygodny obraz relacji między dwojgiem ludzi.

Graficzna powieść Frederica Boilet, łącząca elementy mangi dla dorosłych z tradycją europejskiego komiksu, dała początek nowemu gatunkowi – nouvelle manga („nowa manga”), jak nurt określił sam autor. Stosowane przez niego kadrowanie przypomina formalne zabiegi takich twórców filmowej nowej fali, jak choćby Jean-Luc Godard. Z kolei atmosfera tego komiksu kojarzy się z klimatem filmów Wong Kar-waia, w których bohaterowie szukając miłości mijają się na ulicach rozświetlonych neonami metropolii.

„Szpinak Yukiko”, opublikowany po raz pierwszy w 2001 roku, doczekał się tłumaczenia na 8 języków i wszędzie, gdzie się ukazywał otrzymywał entuzjastyczne recenzje prasy i cieszył się wielkim uznaniem czytelników. Boilet, któremu komiks ten przyniósł międzynarodową sławę, do dzisiaj mieszka w Japonii tworząc kolejne nouvelle manga.

Recenzja

Miłość w Japonii (Szpinak Yukiko), Paweł Panic

Galerie

Szpinak Yukiko Szpinak Yukiko Szpinak Yukiko Szpinak Yukiko

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-