Obaner

Komiks

Pierścień Nibelunga

Pierścień Nibelunga

Scenariusz: Philip Craig Russell
Rysunki: Philip Craig Russell
Kolor: Lovern Kindzierski
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2007
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: The Ring of the Nibelung: The Rhinegold 1-4; The Valkyrie 1-3; Siegfried 1-3; Gotterdammerung 1,4
Rok wydania oryginału: 2000, 2001, 2002
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda, lakierowana
Format: 17 x 26 cm
Stron: 424
Cena: 150 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-2937-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Chciwość i żądza władzy, miłość i poświęcenie, przedstawione z epickim rozmachem – P. Craig Russell mierzy się na kartach komiksu z adaptacją monumentalnej opery Ryszarda Wagnera pt.: „Pierścień Nibelungów”. Powstaje niezwykły album, za który Russell razem z tłumaczem libretta Patrickiem Masonem otrzymali nagrody Eisnera za najlepszą skończoną serię komiksową.

Odpowiedzialny za scenariusz i rysunki w „Pierścieniu Nibelungów” P. Craig Russell znany jest w komiksowym świecie głównie z nieszablonowych adaptacji. Już na początku swojej kariery przygotowywał ilustracje do „Wojny światów” H. G. Wellsa, a później współpracował przy adaptacjach tak różnych utworów jak cykl fantasy o Elryku Michaela Moorcocka, „Księgi Dżungli” Rudyarda Kiplinga czy „Opowieści niesamowite” Oskara Wilde`a. Oprócz adaptowania książek na język komiksu przekładał też tak wydawałoby się odległe od tego medium utwory jak sztuki teatralne i opery. Zanim na deskę kreślarską wziął tetralogię Wagnera, w latach 1989 -1990 zmierzył się choćby z „Czarodziejskim fletem”, jedną z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Polskiemu czytelnikowi Russell znany jest jednak chyba najbardziej ze współpracy z Neilem Gaimanem, z którym współtworzył między innymi „Ramadan”, jeden z najlepszych zeszytów serii „Sandman”. „Morderstwa i tajemnice” Russella także powstały na podstawie jednego z opowiadań Neila.

Przedstawiona w „Pierścieniu Nibelungów” historia ściśle opiera się na opowieści Wagnera. I tu i tam mamy Córy Renu, strzegące w wodach rzeki tajemniczego złota, karła Alberyka, opętanego żądzą władzy, mamy germańskich bogów, z jednookim Wotanem na czele. I tu i tam śledzimy wreszcie poczynania ludzi, wplątanych w intrygi, od których zależą losy ich świata. Kto zdobędzie pierścień dający władzę nad światem i kogo ten pierścień zniszczy? Czy ludzkim bohaterom porwanym przez wir wypadków uda się ocalić miłość?

Zobacz, jak wyglądał świat, w którym ludzie mogli wpływać na los bogów…

[Informacja: Egmont]

Galerie

Pierścień Nibelunga Pierścień Nibelunga Pierścień Nibelunga

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-