baner

Komiks

El Gaucho

El Gaucho

Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Milo Manara
Kolor: Laura Battaglia
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2007
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: El Gaucho
Rok wydania oryginału: 1995
Wydawca oryginału: Casterman
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 22,5 x 30 cm
Stron: 144
Cena: 79,00 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Pokazując podbój „Nowego Świata”, często akcentuje się brutalność i przemoc. Rzadko kiedy kreśli się jego historię pełną namiętności i ludzkich żądz. „El Gaucho” Hugo Pratta i Milo Manary z rozmachem przedstawia epizody z XIX-wiecznej walki Argentyny o niepodległość. Twórcy przede wszystkim skupiają się tu jednak na protagonistach – jak często w ich utworach bywa, bohaterach zmagających się ze swoimi pragnieniami.

Po „Indiańskim lecie” (wydanym w kolekcji Mistrzowie Komiksu w 2006 roku), „El Gaucho” z 1983 roku jest drugą częścią luźno powiązanego fabularnie cyklu, w którym obaj artyści zamierzali przedstawić podbój obu Ameryk. „Indiańskie lato” opowiadało o trudnym współżyciu białych osadników i Indian w Ameryce Północnej. Bohaterowie „El Gaucho” – Tom Browne, dobosz na brytyjskim statku, czy Molly Malone, irlandzka prostytutka – zabierają czytelnika na wyprawę do walczącej o niepodległość Ameryki Południowej.

Pratt i Manara są uważani za największych włoskich twórców komiksowych. Sławę pierwszemu przyniosła monumentalna seria przygód o obieżyświacie i awanturniku Corto Maltese. Manara zasłynął przede wszystkim jako twórca wyrafinowanego komiksu erotycznego. Jest jednak autorem nie tylko „Guliveriany”, czterech części „Klika” czy „Kamasutry”, ale i onirycznych przygód Giuseppe Bergmana w poświęconym mu cyklu, czy ilustracji w komiksach do scenariuszy Federico Felliniego („Podróż do Tulum”, „Podróż G. Mastorny”).

Jednak niezależnie od tego jaki komiks Manara rysuje, na plan pierwszy zawsze wysuwają się w nim kobiety. Czasem zniewolone, czasem oszukiwane – za każdym jednak razem zmysłowe i piękne. Jak się okazuje, także krwawa historia podboju Ameryk może być opowieścią, w której jest miejsce na erotykę…

Recenzja

El Gaucho, Maciej Kowalski

Tagi

Mistrzowie Komiksu - Nowa Kolekcja

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-