baner

Komiks

5 to liczba doskonała

5 to liczba doskonała

Scenariusz: Igort
Rysunki: Igort
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2008
Tytuł oryginału: 5 è il numero perfetto
Rok wydania oryginału: 2003
Druk: dwukolorowy
Oprawa: miękka
Format: A4 extra
Stron: 176
Cena: 72,90
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-13-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Niezwykła opowieść prosto z Włoch, gdzie sny pewnego mafiosa zmieniają się w koszmary. Peppino Lo Cicero spędził życie wykonując rozkazy jednego z wielkich donów Neapolu. Był oddanym żołnierzem mafii, gangsterem bezwzględnym, ale z zasadami. I kiedy wydaje mu się, że na zasłużonej emeryturze w końcu odpocznie, dramatyczne wydarzenia zmuszą go do ponownego sięgnięcia po broń. I wymierzenia jej w swoją mafijną rodzinę…

„5 to liczba doskonała” to nie tylko trzymająca w napięciu historia Peppino, ale również swoisty hołd złożony opowieściom o mafii. Jej autor - Włoch ukrywający się pod pseudonimem Igort - pełnymi garściami czerpie z tradycji gatunku. W jego dziele bez trudu odnaleźć można ślady fascynacji kryminalnymi komiksami Willa Eisnera z lat 40, filmami noir i obrazami Martina Scorsese, powieściami Mario Puzo, a także japońską mangą.

Inspiracje te służą jednak Igortowi do stworzenia osobistej, wyjątkowej historii, w której nie brak spektakularnych scen strzelanin i pościgów, ale także poczucia humoru oraz czułości z jaką Włoch portretuje swoich bohaterów. Nawet tych najgorszych.

W 2003, roku publikacji, komiks Igorta „5 to liczba doskonała” otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.:

· Nagroda dla najlepszej powieści graficznej na targach książki we Frankfurcie.
· Nagroda Coccobill dla najlepszego twórcy na festiwalu komiksu w Mediolanie.
· Grand Prix na festiwalu komiksu w Rzymie.
· Nominacja w kategorii „Najlepszy komiks” na festiwalu w Angouleme.

Rok później amerykańska edycja tego komiksu nominowana była do prestiżowej nagrody Harvey’a w kategorii „Najlepszy komiks zagraniczny”. Paul Gravett, wielki znawca i propagator komiksu, autor książki „Graphic Novels: Stories to Change Your Life” wymienia „5 to liczba doskonała” wśród najwybitniejszych komiksów noir w historii, tuż obok „Sin City”, czy „Drogi do zatracenia”.

Galerie

5 to liczba doskonała 5 to liczba doskonała 5 to liczba doskonała 5 to liczba doskonała 5 to liczba doskonała

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-