baner

Komiks

Umowa z Bogiem - Trylogia

Umowa z Bogiem - Trylogia

Scenariusz: Will Eisner
Rysunki: Will Eisner
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2007
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: The Contract with God Trilogy. Life on Dropsie Avenue
Rok wydania oryginału: 1978, 1983, 1984, 1985, 1988, 1989, 1995, 1996
Wydawca oryginału: Baronet Books
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: czarno-biały, offset
Oprawa: twarda
Format: 17 x 26
Stron: 520
Cena: 99 zł
Wydawnictwo: Egmont
W sierpniu 2014 roku komiks miał dodruk (zmieniona tylna okładka).
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Komiks był wydany w roku 1978 i odniósł ogromny sukces, przynosząc nie tylko satysfakcję Eisnerowi, ale także inspirując całe pokolenie rysowników komiksowych. Akcja komiksu została osadzona przy Dropsie Avenue w Nowym Jorku, legendarnej ulicy z lat młodości Eisnera.
W "Umowie z Bogiem", pierwszej księdze trylogii, właśnie przy Dropsie Avenue 55 pobożny Żyd Frimme Hersh traci ukochaną córkę, po czym łamie umowę ze Stwórcą i zostaje kamienicznikiem. Właśnie przy Dropsie Avenue uliczny śpiewak, zauważony przez podstarzałą diwę operową, okazuje się tak przywiązany do flaszki, że nie umie wykorzystać swojej szansy. Właśnie tutaj przebiegła dziewczynka o imieniu Rosie truje psa dozorcy, po czym zabija także samego dozorcę.
W księdze drugiej, pod tytułem "Siła życiowa", którą Robert Crumb nazwał "arcydziełem", Eisner przedstawia samego siebie w postaci Jacoba Shtarkaha. Egzystencjalne poszukiwania bohatera odzwierciedlają zmagania autora, ciągnące się za nim przez całe życie. Eisner ukazuje nie tylko Wielki Krach roku 1929 i Wielki Kryzys, ale także narodziny hitleryzmu i rosnącą popularność poglądów lewicowych. Łączy przy tym wrażliwość Henry'ego Rotha z tematyką społeczną, jaką podejmowali wielcy pisarze lat trzydziestych, na przykład Dos Passos i Steinbeck.
W końcu, w "Dropsie Avenue", Eisner wykreśla społeczną trajektorię tej legendarnej alei na przestrzeni wieków, tworząc panoramę miasta i kolejnych fal jego mieszkańców: Holendrów, Anglików, Irlandczyków, Żydów, Afroamerykanów i Portorykańczyków. Ich twarze się zmieniały, ale ich życie zawsze pozostawało niekończącą się "historią życia, śmierci i zmartwychwstania".
Trylogia Umowa z Bogiem to oszałamiająca, fikcyjna kronika amerykańskich doświadczeń, a zarazem najbardziej znaczące i ponadczasowe dzieło Eisnera.[Egmont]


Recenzja

Umowa z Bogiem Trylogia, Karol Wiśniewski

Galerie

Umowa z Bogiem - Trylogia Umowa z Bogiem - Trylogia Umowa z Bogiem - Trylogia

Tagi

Mistrzowie Komiksu - Nowa Kolekcja Umowa z Bogiem

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-