baner

Komiks

Mikropolis Moherowe Sny

Mikropolis Moherowe Sny

Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2002
Seria: Mikropolis
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 48
Cena: 18,90 zł
Wydawnictwo: Mandragora
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
KOMIKS NOMINOWANY DO NAGRODY PEGAZA W KATEGORII WYDARZENIE ARTYSTYCZNE ROKU 2002. GRAND PRIX I NAGRODA PUBLICZNOŚCI NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU KOMIKSU W ŁODZI.

SNY MOHEROWE (zwane także majakami Mohera)- marzenia senne o nie poznanej dotychczas etiologii, charakteryzujące się dużą plastycznością, rozbudowaną scenografią i obfitością niezrozumiałych symboli. W dwudziestowiecznej systematyce marzeń sennych przywykło się określać tym terminem kompulsywnie powracające w czasie snu obrazy nie mające bezpośredniego związku z podświadomością, ani życiem codziennym pacjenta, zachowujące jednocześnie pozorną intensywność znaczeniową - patrz: urojenia snu. Sny Moherowe wzięły swoją nazwę od wiedeńskiego markiza Egona von Mohair, który jako pierwszy opisany przypadek cierpiał na s.m. podczas swojego jedynego pobytu w miasteczku Mikropolis w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Współczesne badania nad s.m. wskazują na ich związek z encefalopatią płatów czołowych mózgu, urojeniami typu wielkościowego, spaniem w wilgotnych pomieszczeniach i architekturą fabryczną. Powracające w nich symbole to: brzytwa, krzesło, zegar z kościotrupów, piejący kogut, pogrzeb babci, cebula, jamnik, odcięte palce i prześladowanie mniejszości etniczych.
wg: Słownik Psychopatologii Marzeń Sennych i Fantazji Seksualnych, praca zbiorowa, str. 146, wydawnictwo Incubus, Brzesko Pomorskie 1996.[Mandragora]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-