baner

Komiks

Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi

Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Filip Myszkowski, Janusz Ordon, Janusz Wyrzykowski, Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2005
Druk: czarno-biały, okładka kolor
Oprawa: kartonowa
Format: A4
Stron: 60
Cena: 19, 90 zł
Wydawnictwo: Zin Zin Press
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Teksty historyczne: ks. Romuald Biniak, dr. Jacek Knopek,
Monika Polasik-Chmielewska, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Rulewski

Fotografie archiwalne: Erazm Ciołek

W albumie znajdują się cztery nowele komiksowe: o strajku w
Stoczni Gdańskiej w 1980 r., o przygotowaniach do stanu wojennego w 1981 r., o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki w 1984 r. i o obradach Okrągłego Stołu w 1989 r., teksty historyków o roli ,,Solidarności" i
jej wpływie na historię Polski i Europy, zdjęcia archiwalne autorstwa Erazma Ciołka, tekst o pierwszym komiksie o "Solidarności" z 1984 r.

Pomysłodawcą i autorem scenariuszy jest Maciej Jasiński. Oto co powiedział AQQ Jasiński:

Tworzymy ten komiks ze względu na pamięć o ludziach, którzy mieli dość odwagi, aby powiedzieć "nie" i potrafili zjednoczeni pod sztandarem "Solidarności" doprowadzić do wyzwolenia się Polski spod władzy ZSRR.



Język komiksu jest językiem bardzo uniwersalnym i zrozumiałym. Za jego pośrednictwem chcemy pokazać młodym ludziom, którzy wychowali się już w wolnej Polsce, że jeszcze niedawno była inna Polska. Był to kraj, w którym nie przestrzegano praw obywatelskich, wsadzano do więzień za krytykę władzy, niszczono ludzi za to, że należeli nielegalnej opozycji. Był to kraj z rozbudowanym systemem policyjnym, pełen agentów służb specjalnych, kraj, w którym cały czas stacjonowały oddziały armii radzieckiej. O tym wszystkim nie można obecnie zapominać.



XXV rocznica powstania "Solidarności" jest doskonałą okazją aby pokazać młodym ludziom jak wiele musiało się wydarzyć, jak wiele osób musiało się poświęcić aby można było żyć teraz w niepodległym i suwerennym kraju. Unikamy przy tym formy dydaktycznej. Pokazujemy za to historie zwykłych ludzi, bo to zwykli ludzie, dzięki temu, że mieli odwagę razem demonstrować swoje poglądy, zmienili Polskę. O nich właśnie opowiada komiks "Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi".


Poszczególne komiksy prezentują wydarzenia z historii „Solidarności” z perspektywy zwykłych ludzi: robotnika czekającego na rejestrację NSZZ „Solidarność” czy młodego duchownego zafascynowanego osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Celem komiksów jest przedstawienie tego, jak „Solidarność” wpływała na postawy, działania i myślenie zwyczajnych obywateli Polski, a także w jaki sposób ci zwykli ludzie zjednoczeni pod sztandarem „Solidarności” doprowadzili do upadku komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowali przemiany w całej Europie Wschodniej.

Nawet w przypadku komiksów będących w większym stopniu rejestracją ówczesnych wydarzeń, w większym stopniu nacisk zostanie położony na stronę fabularną – tak aby opowieść była z jednej strony zrozumiała nawet dla młodszych czytelników, a także potrafiła zainteresować tym wycinkiem z historii współczesnej Polski, który przybliża.

Każdy z rozdziałów liczy 12 stron, z czego 11 stron przeznaczonych jest na komiks, natomiast dwunasta strona zawiera informację historyczną na temat wydarzeń, wokół których toczy się akcja danego komiksu.

Autorami notek historycznych mają być znani historycy z ośrodków akademickich z Torunia, Gdańska, Krakowa i Bydgoszczy, zajmujący się współczesną historią Polski. Notkę dotyczącą życia, działalności i tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki przygotowałby ksiądz Romuald Biniak, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy - kościoła, w którym ksiądz Jerzy odprawił swoją ostatnią mszę.



[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]

Galerie

Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-