baner

Komiks

Feralny major

Feralny major

Scenariusz: Moebius
Rysunki: Moebius
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2005
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: Major Fatal, tome 1: Le Garage Hermetique; tome 2: L'Homme du Ciguri
Rok wydania oryginału: 1979, 1995
Wydawca oryginału: Humanoides Associes
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: czarno-biały, kolor
Oprawa: twarda
Format: 17 x 26 cm
Stron: 176
Cena: 99
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
10.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Klasyka komiksu francuskiego!
W polskim wydaniu znalazły się dwa albumy: „Garaż hermetyczny” i „Człowiek z Ciguri”.

Komiks o feralnym Majorze to świetny przykład artystycznej improwizacji i swobodnej, instynktownej kreacji, w trakcie której dochodzi do głosu podświadomość, a wyzwolona wyobraźnia pozwala tworzyć nowe, zaskakujące formy graficzne. Komiks odznacza się niezwykłym bogactwem w warstwie graficznej. Rysunek oscyluje między pobieżnością karykaturalnego szkicu a wyrafinowanym studium przestrzeni i postaci w czerni i bieli – w tym ostatnim Moebius jest i pozostanie mistrzem. Mistrz opowiadania obrazem wprowadza nas w zwariowany wszechświat majora Grubera, gdzie wszystko jest możliwe! Science fiction, interwencje dawnych bogów, groteska, absurd, przygody w równoległych światach, rozważania na temat przeznaczenia, zabawa z tradycją i konwencjami komiksowymi – ten album to nadzwyczaj sprawny melanż tych wszystkich elementów.
Moebius, tworząc serię o Majorze Grubercie, nawet nie przypuszczał, że dzięki niej nastąpi przełom w historii komiksu. W 1979 roku, kiedy album został wydany, wywołał wielkie poruszenie. Dzięki niezwykłym, w zróżnicowany sposób ukazanym przeżyciom Majora, twórcy francuscy zrozumieli, że historie obrazkowe mogą być równocześnie nowatorskie i logiczne, subiektywne i zabawne. Moebius zmienił tym albumem oblicze europejskiego komiksu.
Moebius to pseudonim artysty, który wywarł ważny wpływ na współczesny komiks. Francuski klasyk gatunku, autor m. in. „Incala” i Blueberry’ego (niedawno sfilmowany przez Jeana Kounena), współpracował ze słynnym scenarzystą filmowym i komiksowym Alexandro Jodorovsky’m. Był również współautorem scenografii do takich filmów jak: „Obcy”, „Tron”, „Piąty Element”.

[Egmont]

Galerie

Feralny major Feralny major

Tagi

Mistrzowie Komiksu - Nowa Kolekcja

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-